Považujú ju za najkrajšiu cestu na svete. Boli ste už na Transfagarasan?

2114

Na Slovensku máme mnoho krásnych ciest. No tejto svetovej top ceste sa nevyrovná žiadna a to nie len na Slovensku. V Rumunsku sa nachádza Transfagarasan, ktorá je právom považovaná za najkrajšiu a najzaujímavejšiu horskú cestu na svete. Spája mestá Bascov a Cartisoara a jej dĺžka predstavuje 155 kilometrov.

Transfagarasan fotografia
Foto od Clay Gilliland

Okrem obrovských parametroch, je zaujímavá aj z hľadiska histórie, ktorá siaha do rokoch 1970 – 1974. Vtedy ju totiž postavila a mala slúžiť ako obranná stratégia proti Sovietom. Rumuni sa tak rozhodli po tom, ako v roku 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy do Československa. Preto sa chceli zabezpečiť v prípade, že by došlo k rovnakému útoku aj v Rumunsku.

Postavili ju cez Fagaraské hory, ktoré sú súčasťou Transylvánskych Álp. Cesta miestami stúpa do nadmorskej výšky až 2 134 metrov nad morom, a preto sa netreba čudovať, že sneh tam nájdete aj v letných mesiacoch. To však turistov neodrádza a chodí tam obrovské množstvo najmä motocyklových a cyklistických nadšencov.

Transfagarasan fotografia
Foto od bortescristian

Ak sa tam rozhodnete zavítať, mali by ste sa pripraviť na rôzne obmedzenia. Najhoršie na tom je asi to, že maximálna povolená rýchlosť je iba 40 km/h. A takisto nezabúdajte, že otvorená býva iba počas 4 mesiacov, a to od začiatku júna do konca septembra, v závislosti od snehu.

Túto trasu obľubujú aj cyklistickí nadšenci, no tí to rozhodne nemajú ľahké. Cesta je totiž veľmi náročná a ponúka rôzne náročné stúpania a prudké zákruty. Jej obtiažnosť by sa dala porovnať s najťažšími horskými etapami na Tour de France.

Transfagarasan fotografia
Foto od lucianf

Okrem iného, turistika alebo nejaký road trip po tejto ceste je nezabudnuteľný aj kvôli tomu, že v okolí je nádherná príroda. Uvidíte aj hrad Poanari, s ktorým sa spája aj postava Draculu. Alebo navštívte 165 metrov hlboké jazero Vidraru, ďalej najvyšší tunel v Rumunsku alebo krásny vodopád. Na úplnom vrchole cesty sa nachádza jazero Balea, ktoré je zrkadlovo čisté a obedovať pri jeho brehu je nekonečne upokojujúce. Môžete si tam kúpiť suveníry alebo iba tak piknikovať.

Transfagarasan vidraru fotografia
Foto od lucianf

Tunel pri jazere Vidraru:

Transfagarasan lake fotografia
Foto od Horia Varlan

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre