Viete, čo sa stane, ak si astronauti prdnú vo vesmíre? NASA fazuľu pre istotu zakázala

750

Na Zemiprdy neškodné a rýchlo sa rozptýlia, ale pre astronautov môžu byť problémom. Plyny v prdoch sú horľavé a v malej tlakovej kapsule sa nemôžu rozptýliť. V štúdii z konca 60-tych rokov vedci zistili, že vesmírna strava produkuje viac plynu než tá bežná.

Zdroj Pixabay

Vysvetlenie fazuľového problému

Črevné baktérie produkujú horľavé plyny vodík (H2) a metán (CH4), čo môže byť nebezpečné v uzavretej kozmickej lodi. Štúdia skúmala mužov na rôznych diétach a zistila, že vesmírna strava (V) produkuje viac plynu ako bežná strava (B). Pri strave V sa za 12 hodín generovalo v priemere 52 ml H2 a 69 ml H2 z pľúc, zatiaľ čo pri strave B to bolo 1 ml a 20 ml. Produkcia plynu bola ovplyvnená množstvom a druhom stravy, mikroflórou a fyzickými a psychickými stavmi. Pri zníženom tlaku v kozmických lodiach a oblekoch by objemy plynov boli väčšie, čo vysvetľuje, prečo astronauti nejedia mrazom sušené fazule.

Aj keď je táto téma vtipná, astronauti musia byť opatrní. Pretože, ak vznikne požiar, pretrvávajúce prdy môžu viesť k výbuchu.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre