Čo dalo Japonsko svetu? Pozrite si tieto úchvatne a zároveň užitočné vynálezy !

4920

Japonsko, krajina vychádzajúceho Slnka, kedysi veľký konkurent USA v svetovej ekonomike. A aj keď si táto krajina prešla svojimi vrcholmi aj pádmi, nemôžme jej uprieť jej dopad na globálnu populáciu. S vynálezmi z Japonska ste sa určite v živote stretli tiež. Pojmy ako napr. walkman, CD, DVD, flash disky, pamäťové karty, prenosné EKG a mnoho iného sú mnohým známe. Pozrite si zopár vynálezov, ktoré svetu dala fascinujúca krajina vychádzajúceho Slnka.

Instantné polievky

instant ramen fotografia
Foto od Dominik Schwind

Milujte vifónky? Nuž, môžete za ne poďakovať japoncom. Túto polievku vynašiel Momofuku Ando po tom, ako bolo takmer všetko zničené po druhej svetovej vojne. Prvýkrát sa začali predávať v roku 1958.

Walkman

walkman fotografia
Foto od hdboy88

Spoločnosť Sony prišla na to, ako dať kazetové pásky do kompaktnej krabice, ktorá by vám umožnila počúvať hudbu na cestách. Walkman sa začal predávať v roku 1979 a bol to veľký hit.

CD, DVD a Blu-ray

CD DVD fotografia
Foto od john_a_ward

Kompaktné disky boli vynájdené spoločnosťami Sony a Philips. Diskutovali o menších detailoch, ale nakoniec sa dohodli na tom, čo máme dnes a tým je 115-milimetrový disk, ktorý ponúka približne 74 minút nahrávania. Samozrejme, neskôr spoločnosť Sony pokračovala v rozvoji a vynašla DVD a vynikajúci disk Blu-Ray.

Karaoke

karaoke fotografia
Foto od derekGavey

Zariadenie karaoke vynašiel Daisuke Inoue v roku 1969. Spočiatku to nebolo najväčším hitom, ale nakoniec to malo úspech po celom Japonsku a nie len tam.

Emoji

emoji fotografia
Foto od zipckr

Vytvoril ich Shigetaka Kurita s jeho tímom v spoločnosti NTT DoCoMo. Boli frustrovaní tým, že sa dovtedy používal na komunikáciu len text. Preto vymysleli obrázky, ktoré lepšie vykresľujú emócie.

Videokamera

camcorder fotografia
Foto od libertygrace0

Zatiaľ čo boli k dispozícii od 50. rokov iba ručné nahrávacie zariadenia, Sony uvoľnila prvú videokameru v roku 1983. Táto kamera všetko zaznamenávala na páske značky Betamax a odrazu bolo oveľa jednoduchšie nahrávať filmy.

Prenosné EKG

 ECG fotografia
Foto od Rosmarie Voegtli

Pre tých, ktorí majú problémy so srdcom sa EKG oveľa ľahšie prenáša a to vďaka Japoncom. V roku 1937 Taro Takemi vynašiel prvý prenosný elektrokardiogram. Mnohé prístroje založené na rovnakom princípe sa stále používajú.

Kalkulačka

pocket calculator fotografia
Foto od John McLinden

Prvú mikropočítačovú vreckovú kalkulačku vynašla japonská spoločnosť Busicom v roku 1970. Bola nazvaná Busicom LE-120 Handy.

Modré led svetlá

blue led light fotografia
Foto od krossbow

Traja japonskí vynálezcovia, Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura, vyrobili v deväťdesiatych rokoch prvú diódu vyžarujúcu modrú svetlo, ktorá poháňa všetky LED produkty, ktoré dnes vidíme. Dostali aj Nobelovu cenu za tento vynález.

QR kód

QR code fotografia
Foto od preetamrai

Tento kód bol pôvodne vynájdený dcérskou spoločnosťou Toyoty – Denso Wave v roku 1994.

3D tlač

3D printing fotografia
Foto od fdecomite

3D tlač sa možno javí ako nový fenomén, ale technológia je tu už nejakú dobu. V roku 1981 v Inštitúte priemyselného výskumu v Nagoji, zverejnil Hideo Kodama svoju myšlienku rýchleho prototypového systému využívajúceho fotopolyméry. Bola to prvá koncepcia 3D tlačiarne.

Pamäťové karty

flash memory fotografia
Photo by PhotoMIX-Company

Pamäťové karty umožňujú mobilným telefónom a smartfónom uložiť dáta akými sú hudba, obrázky alebo videá. Bez nich by ste sa mohli so svojim smartfónom rozlúčiť. Fujio Masuoka, ktorý v tom čase pracoval v spoločnosti Toshiba, vynašiel flash pamäť v roku 1984.

Rýchlovlak

bullet train fotografia
Foto od shutterbugger | engineer

Vlaky v Spojených štátoch stratili význam po tom, čo boli vynájdené auta. V Japonsku sa však vrátili s veľkým štýlom. V krajine odhalili prvú vysokorýchlostnú železničnú trať a vlak Bullet, medzi mestom Tokyo a Osaka v roku 1964. Tento vynález odvtedy získal celosvetovú popularitu najmä v husto osídlených oblastiach, ktoré potrebujú rýchlu masovú dopravu.

Zdroj: list25

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
24. marca 2020 12:40

A ešte jeden úžasný objav japonského digitálneho fotoaparátu.