Pozrite si tohto mladého stopára – dobrodruha, ktorému sa podarilo presvedčiť vlastného otca, aby sa vydal na cestu spolu s ním

289

Niektorí zanietení cestovatelia sú ochotní minúť nemalé peniaze na to, aby navštívili čo najviac krajín alebo luxusných destinácii. Ak však patríš k tým, ktorí nemajú peniaze na rozhadzovanie, nezúfaj, môžeš cestovať aj lacno – stopom. Nie každý má na to možno odvahu, ale stále viac nadšencov si tento spôsob cestovania pochvaľuje. Prečítaj si tento inšpirujúci článok. Synovi sa podarilo presvedčiť dokonca aj svojho otca.

Mladý turecký dobrodruh Yiğit Kurt sa vydal na cestu cez tri desiatky krajín, ale jeho otec nesúhlasil s jeho štýlom cestovania(stopovaním) – až kým ho syn nepresvedčil, aby sa k nemu pridal.

27-ročný Yiğit Kurt sa nachádzal na pracovnej dovolenkovej stáži vo vzdialenej Arizone ako vysokoškolský študent. Vtedy zistil, že má okolo 20 000 km možností, kde môže cestovať zadarmo v hocičom – od luxusných áut po nákladné automobily. Chlapec píše o svojich dobrodružstvách v turečtine na blogu nazvanom „Univerzálny človek“. Jeho motto na Twitteri znie: „Nemôžem objaviť vesmír, ale možno svet!“

View this post on Instagram

Almanya'da bir otostop hikayesi. Almanya'da sıradan otostop çektiğim bir günde uzun süren çabalar sonucunda hiç bir araç beni almamıştı. Ardından gökten zembille inmiş gibi Rus bebesi Yuri çıktı geldi. Yuri dünya turuna çıkmıştı. Onunla biraz sohbet ettikten sonra beraber otostop çekmeye karar verdik. Yine uzun çabalar sonucu tek bir araba bile duramadıktan sonra Yuri özel kostümü çıkarmanın vakti geldi dedi. Çantasında n bir İspanyol dans kostümü çıkardı ve giydi. Ben şoku atlattıktan sonra gülmekten otostop çekememeye başladım. Yine kimse bizi almaz derken Alman Polisi yanımıza geldi ve durdu. Hikaye ile ilgili videoyu; evrenseladam youtube sayfasından bulabilirsiniz. Saygılar. #evrenseladam #universalman #awesome #hittchike #otostop #otostoprail #interrailturkiye #milliyetrota #hurriyetseyahat #the #moment #seyahat #instagramhub #instagram #instalike #like #like4like #life #germany #almanya #tagforlike #picoftheday #pic #picture #instagood #insta #fabulous @otostoprail

A post shared by ? Yigit Kurt ? (@evrenseladam) on

Naproti tomu stojí jeho otec, 55-ročný Adnan Kurt, ktorý nikdy neopustil Turecko až pokým so synom spoločne cestovali do Thajska v roku 2016. „Vždy som sa bál, nechcel som, aby stopoval. Myslel som na to, že niekto kto mu zastaví a zoberie ho do svojho auta, nemusí byť dobrý vodič a mohli by havarovať, „povedal Adnan Kurt pre Lonely Planet News. „Yiğit vždy hovoril o turistike a potom sa ma jedného rána opýtal:“ Chceš to so mnou vyskúšať?“ Na jeho veľké prekvapenie mu otec povedal áno.

View this post on Instagram

https://www.lonelyplanet.com/news/2018/02/01/hitch-hiking-dad-turkish-blogger/ ☝️☝️☝️☝️☝️☝️☝️❤️?? Gezi yayıncılığında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Lonely Planet'a çıktık. Duygulandım hüzünledim ve mutlu oldum. Hala hayattalarken aileniz ile vakit geçirin güzel anılar biriktirin.????❤️ ?‍♂️?‍♂️?‍♂️?‍♂️???? #evrenseladam #universalman #loneyplanet #interview #milliyetrota #hurriyetseyahat #instagramhub #instagram #pic #picoftheday #travelgram #backpacker #blogger #love #beautiful #moment #tagforlike #like #like4like #turklergeziyor #awesome #moment #life #world #instadaily #addicted #travellingthroughtheworld #tourtheplanet #interrailturkiye #otostoprail @hurriyet_seyahat @interrailturkiye @otostoprail @turklergeziyor

A post shared by ? Yigit Kurt ? (@evrenseladam) on

Obaja hovoria, že na cestách z Phuketu do Bangkoku zažili mimoriadny okamih ich cestovania, keď im ponúkla odvoz žena jazdiaca s obrovským nákladným autom. „V našej krajine ženy nezastavujú stopárom a nám zastavila žena, ktorá riadila tento obrovský kamión a vyzdvihla dvoch mužov, ktorých vôbec nepoznala,“ hovorí Yiğit Kurt. Vodička trvala na tom, že im nakúpi jedlo počas jazdy a potom im zakúpi autobusové lístky potrebné pre ich ďalšie cestovanie. Dali jej na oplátku jeden z ich posledných balíčkov tureckej kávy. „Môj otec a ja sme sa dlho nemohli spamätať z tohto príjemného šoku,“ dodal Yiğit Kurt.

Mladší Kurt priznáva, že nie všetky jeho zážitky z turistiky boli pozitívne. V jednu noc cestoval s nepríjemným vodičom nákladného auta po tmavej ceste v silnom daždi a v obklopení zvukov štekajúcich psov.

Celkovo však hovorí, že má oveľa viac dobrých skúseností ako zlých. „Ľudia, ktorí mi zastavia a zvezú, vo všeobecnosti milujú svoju krajinu a môžete sa od nich veľa naučiť“ hovorí Yiğit Kurt. Dúfa, že sa mu jedného dňa podarí stopovať celých 6000 kilometrov od Istanbulu až do Nórska, aby videl severné svetlá. Zatiaľ čo zoznam jeho otca teraz zahŕňa štáty ako Švajčiarsko, Španielsko, Nórsko, Maroko a Austrália.

Jeho otec by rád odkázal iným rodičom, že „sa nemusia obávať pretože cesta je plná dobrých ľudí.“

Ak chcete naďalej sledovať cestu mladého dobrodruha, môžete tak urobiť na jeho instagrame: evrenseladam

Krátke video z jeho ciest:

Zdroj: lonelyplanet

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre