Ako vyzerá pracovný deň v rôznych krajinách sveta: porovnanie pracovnej doby a podmienok v Nemecku, Fínsku, Holandsku a ďalších štátoch

3076

Dĺžka pracovného času a vôbec náplň práce, začiatok a koniec pracovného dňa sa rôzni od zamestnania k zamestnaniu, od firmy k firme od človeka k človeku. A v neposlednom rade aj od krajiny ku krajine. Nehovoriac o tom, že každý z nás má svoju dokonalú predstavu, o ktorej sníva a nechce sa jej vzdať. 

Realita je však vo väčšine prípadov úplne iná ako sú naše predstavy. Každodenná drina bez vidiny oddychu, či dostatočného ohodnotenia a motivácie dá človeku zabrať (nie nadarmo sa stále častejšie stretávame so syndrómom vyhorenia). Toto všetko je sprevádzané mnohými chybami, ktoré robíme v práci, no i v osobnom živote. Narúšame tak vlastné vzťahy, sme nespokojný a vo výsledku sa rútime do niečoho veľmi zlého.

Aký život vedú ľudia v iných krajinách, sú rovnako zaťažení a mnohokrát i deprimovaní? Zaujímalo vás niekedy ako sa pracuje v iných kútoch sveta? Prinášame vám krátku ukážku toho, ako to vyzerá v iných štátoch.

Nemecko

nemecko vlajka nemecka
Zdroj: flickr

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že priemerná dĺžka pracovného týždňa v Nemecku je 35 hodín. Niektoré zdroje uvádzajú ešte nižšie čísla (najnižšie skloňované číslo bolo 26 hodín za týždeň). 

Po pracovnej dobe: V roku 2013 ministerstvo práce zakázalo manažérom kontaktovať svojich zamestnancov počas pracovného voľna (okrem mimoriadnych udalostí), aby ich ušetrili zbytočnému stresu.

Fínsko 

Finland Rhea Julia Kivela MG 1828 Finnish flag scaled
Zdroj: flickr

Zamestnanci vo Fínsku zvyčajne pracujú 6 hodín a 45 minút denne, pričom s Kanadou majú jeden z najkratších pracovných dní na svete. 

Po pracovnej dobe: Zákony obmedzujú počet nadčasov, ktoré môžu zamestnanci odpracovať na 250 hodín ročne (samozrejme, zamestnanci môžu požiadať až o 80 hodín navyše, v prípade, že sa jedná o ich slobodnú voľbu – jedinou podmienkou v takom prípade je, že v priebehu štyroch mesiacov nesmú mať viac ako 138 hodín nadčasov. 

Holandsko 

Nieuw project 14 0
Zdroj: wikimedia common

Väčšina podnikov v Holandsku funguje podľa rovnakého rozvrhu a to, že sa začína o 8:40 a končí 17:10 (pracovná doba je teda 8 a pol hodiny). 

Po pracovnej dobe: Zamestnanci majú vyhradené piatkové popoludnia na voľný program s kolegami, napríklad na posedenie v reštaurácii pri drinku. Ide o neformálne stretnutia, ktoré sú v Holandsku pomerne populárne. 

Grécko 

154103686 56a3b15d3df78cf7727e9fc3
Zdroj: flickr

Zamestnanci na plný úväzok zvyčajne pracujú 40 hodín týždenne (čo sa delí na 5 alebo 6 pracovných dní). 

Po pracovnej dobe: V prípade nadčasov dostávajú pracovníci príplatok vo výške 40%. V prípade, že sa jedná o skutočne naliehavú prácu je to príplatok až 60%.

Španielsko 

espagnee 490
Zdroj: shutterstock

Španielsko má jeden z najdlhšie trvajúcich pracovných dní v celej Európe (je to kvôli pomerne dlhej pauze známej ako poobedná siesta), preto nie je ničím výnimočným, že tu ľudia pracujú až do ôsmej hodiny večer. 

Po pracovnej dobe: Pracovníci musia mať každý týždeň aspoň 1 a pol dňa voľno a za rok nesmú vykázať viac ako 80 hodín nadčasov.

Čína 

32.2 Pei photo scaled e1640731052592 1920x1080 1
Zdroj: shutterstock

Typický pracovný deň pre obyvateľov Číny začína o 8:30 a končí o 18:00. 

Po pracovnej dobe: Podľa zákona môžu zamestnanci pracovať maximálne tri hodiny denne navyše (za mesiac to ale nesmie byť viac ako 36 hodín nadčasov). Pričom každá odpracovaná hodina navyše sa rovná minimálne dvojnásobku bežnej mzdy zamestnanca.

Saudská Arábia 

E56AFA44 33C3 422F B15D 26DB0985C5E0
Zdroj: flickr

Na rozdiel od väčšiny ostatných krajín sa pracovný týždeň v Saudskej Arábii začína v nedeľu – nie v pondelok. Pracovný týždeň tu však tiež trvá len 5 dní a pracovať zvyčajne začínajú o 8:00 a končia okolo 18:00.

Po pracovnej dobe: Bežný pracovný týždeň má u nich 48 hodín (každú hodinu navyše musia mať zaplatenú). Okrem toho zamestnanci nemôžu pracovať viac ako päť hodín bez 30-minútovej prestávky a nemôžu pracovať viac ako 11 hodín počas jedného dňa. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.