Írsko je krajina bez hadov, prečo je to tak?

2799

Legenda o svätom Patrikovi hovorí, že použil silu svojej viery na to, aby zahnal všetky írske hady do mora. Tento príbeh je možno pôsobivý, ale čo sa naozaj skrýva za absenciou odpudivých plazov na smaragdovom ostrove?

Zdroj: unsplash/ Wynand van Poortvliet

V Írsku, tak ako na Havaji, Islande, Novom Zélande, Grónsku či Antarktíde, nie sú žiadne pôvodné hady. A to z prostého dôvodu, rovnako ako oni aj „Smaragdová krajina“ sú ostrovy. Hady sa tu vo voľnej prírode nenachádzajú. Je to spôsobené kombináciou faktorov, ako je izolovanosť ostrovov od pevninských hadích populácii a chladné podnebie.

Zdroj: unsplash/ Alfonso Castro

I, keď bolo Írsko kedysi spojené s väčšou pevninou, vtedajša doba ľadová udržala krajinu príliš chladnú, a teda nevhodnú pre plazy. Koniec poslednej doby ľadovej danotovanej asi pred 10 000 rokmi znamenal roztopenie ľadovcov, ktoré sa vyliali do už tak studenej vody a oddelili Írsko od susedných krajín.

Iným zvieracím druhom, ako sú rysy, diviaci a medvede hnedé sa podarilo neduhy prírody prekonať. Rovnaké šťastie mala aj jašterica obyčajná, jediný plaz žijúci na ostrovoch. Avšak hady svoju šancu premrhali.

Zdroj: unsplash/ Noaa

Hadia absencia na Smaragdovom ostrove je zaujímavým fenoménom, ktorý sa spája s viacerými povesťami a legendami. Existujú aj početné správy o veľkých hadoch, ktoré údajne unikli alebo boli na ostrovoch úmyselne vypustené. Doteraz sa však ani jednemu z nich nepodarilo vo voľnej prírode uchytiť. Dalo by sa povedať, že je to sám o sebe malý zázrak.

Zdroj: unsplash/ Chris Curry

Podľa istej legendy sa na írskom ostrove nachádza miesto hadej nory pod Blarney Castle v grófstve Cork. Príbeh rozpráva o tom, že ten kto sa do tejto nory dostane získa schopnosť rečnenia. Ak ste, teda príliš zvedaví je čas ostrov preskúmať. Možno nenájdete hady a ani legendárnu noru za to vás prekrásna príroda určite očarí.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre