Táto kniha predpovedala nešťastie Titanicu: Tajomstvo románu Márnosť alebo vrak Titanu

240

Pred katastrofou Titanicu v roku 1912, existoval román, ktorý nie je len tak obyčajný. V roku 1898 napísal spisovateľ Morgan Robertson knihu s názvom „Márnosť alebo vrak Titanu“. Tento román o lodi Titan prekvapivo predpovedal niekoľko dôležitých podrobností týkajúcich sa skutočného Titanicu, a to o 14 rokov skôr. Aký je príbeh tejto knihy a aké boli tie neobyčajné podobnosti? Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac.

Román „Márnosť alebo vrak Titanu“ – Strhujúca predzvesť Titanicu

Robertsonova kniha rozpráva príbeh o luxusnej lodi Titan, ktorá bola považovaná za nepotopiteľnú. Táto loď bola tiež obrovská a mala nedostatok záchrannych člnov pre všetkých pasažierov – čo sa nesmierne podobá na Titanic. Obe lode boli priamymi obrazmi prepychu a nadradenosti svojich vlastníkov a tvorcov.

IMG 4095
Zdroj: YouTube

Hlavné podobnosti medzi Titanom a Titanicom

Tieto záhadné zhody tiež zahŕňajú mená oboch lodí. Nielenže Titan a Titanic sú veľmi podobné názvy, ale aj ich charakteristiky sú neobyčajne podobné. Obe boli najväčšie lode svojej doby, ktoré sa pýšili obrovskými rozmermi. Ako osudná predpoveď, obe lode sa potopili počas svojej prvej plavby, v severnom Atlantiku kde narazili do ľadovca. Navyše, obe nedostatočne vybavené lodné spoločnosti nemali pre všetkých pasažierov dostatok záchranných člnov.

948898ba 25bb 4f81 92db 4748d931884f
Signed Photo by Millvina Dean. Youngest Survivor of The Titanic Disaster.“ od Jimmy Big Potatoes is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Možné vysvetlenie: Náhoda alebo inšpirácia?

Otázka je, či ide len o náhodu, že autor románu „Márnosť alebo vrak Titanu“ predpovedal skutočné udalosti Titanicu, alebo či možno existuje nejaká inšpirácia z dejín, ktorá by to vysvetľovala. Morgan Robertson bol dobre informovaný o námorných záležitostiach svojej doby, a to by mohlo vysvetľovať, prečo jeho román obsahoval takúto predpoveď. A možno to bolo aj naopak. A teda, že by sa mohli niektoré detaily z románu stáť predlohou pre realitu? To už môžeme len hádať. 

IMG 4093
Zdroj: YouTube


Skutočnosť, že román „Márnosť alebo vrak Titanu“ predpovedal katastrofu Titanicu, zostáva fascinujúcim tajomstvom námornej histórie.

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.