8 bizarných predpovedí Simpsonovcov, ktoré sa skutočne splnili

14852

Či už tento seriál milujete, alebo nenávidíte – počkať, nedá sa ho nenávidieť – viac ako 36 rokov, počas 34 sérií a stoviek epizód, Simpsonovci položili základy modernej komédie, kde sme mohli vidieť krásne momenty a narážky, ktoré sa nakoniec prejavili aj v skutočnom svete.

Vtipné nápady, ktoré spisovatelia prezentovali ako vtipy, vystúpili z rámca a dostali sa do našej dimenzie vo svete, kde je pravda zvyčajne cudzejšia ako fikcia. Popularita seriálu je taká, že sú v skutočnosti hrdými vlastníkmi niekoľkých Guinnessových svetových rekordov – vrátane najdlhšie vysielaného animovaného sitcomu a najviac hosťujúcich hviezd v televíznom seriáli.

V tomto článku sa pozrieme na 8 bizarných prípadov, kedy Simpsonovci „uhádli“ budúce udalosti a odkryli nám zvláštne, často neskutočné paralely medzi fikciou a skutočnosťou. Chvíľu sa zastavme a premyslime si, či ide len o zvláštnu náhodu, alebo či za týmito prípadmi možno hľadať nejaký hlbší zmysel.

zdroj: wikimedia commons

#1 S21, E12 – Víťazstvo na zimných olympijských hrách

V „Curlingovej romanci“ je Homer nútený pracovať neskoro, čím zničí jeho plány s Marge. Idú sa korčuľovať na ľad, aby si to vynahradili, ale sú sklamaní, keď je plocha zatvorená pre curlingové podujatie. Homer a Marge sa však rozhodnú venovať tomuto športu a uvedomia si, že preň majú prirodzený dar. Sú v tom tak dobrí, že sa kvalifikujú na olympiádu vo Vancouveri v Britskej Kolumbii. Marge si zranila pravé rameno, no aj tak pomáha tímu poraziť Švédsko a získať zlatú medailu. Diel „Curlingová romaca“ bol vydaný v roku 2010. Napriek tomu presne predpovedal výsledok zimných olympijských hier 2018 v PyeongChangu, kde Spojené štáty americké získali svoju prvú zlatú medailu v curlingu porážkou Švédska – rovnakého tímu ako Homer, Marge, Skinner, a Agnes porazili v roku 2010.

zdroj: list25.com

#2 S06, E08 – Automatická oprava

Nasledujúci záznam je celkom pozoruhodný, pretože to bola nehorázna satira na Apple predtým, ako boli úplne všade. Newton debutoval v roku 1992 a pred zariadeniami ako BlackBerry a iPhone to bol v podstate PDA (vreckový počítač), ale úplne sa nepresadil. Jeho funkcia rozpoznávania rukopisu nebola ani zďaleka bezchybná, takže Simpsonovci si v roku 1994 urobili srandu a v podstate predvídali naše zahanbujúce chyby automatických opráv ešte predtým, ako sa stali skutočnosťou.

zdroj: list25

#3 S25, E16 – FIFA

V epizóde „Rozhodca Homer“ deti zo Springfieldu súťažia v rečovej súťaži, v ktorej majú rozprávať o svojich hrdinoch. Keďže Lizin prvý výber témy, Marie Curie, vybral Martin Prince, rozhodne sa rozprávať o Homerovi a o tom, ako ju napriek tomu, že bol jej otcom, vylúčil z futbalového zápasu, kde bol rozhodcom. Lizin prejav sa stal virálnym a Homer bol vymenovaný za rozhodcu majstrovstiev sveta 2014 v Brazílii. Táto epizóda, ktorá sa vysielala len niekoľko mesiacov pred majstrovstvami sveta, zvláštne predpovedala víťazstvo Nemecka nad Brazíliou, no predpovedala aj ďalšiu, oveľa horšiu udalosť súvisiacu s FIFA: V roku 2015 bolo zatknutých niekoľko delegátov Fédération Internationale de Football Association za prijímanie úplatkov v celkovej výške viac ako 100 dolárov. miliónov.

zdroj: list25.com

#4 S15, E14 – Matrix 4

V „Ziff prišiel na večeru“ bola na plagáte za Homerom malá predpoveď, ktorú bolo možné ľahko prehliadnuť. Na začiatku predstavenia videli diváci filmový banner s nápisom „Vianočný Matrix“, „Už čoskoro“. Plagát zobrazoval Nea (Keanu Reeves) s vianočnou čiapkou. Trilógia Matrix prebiehala v rokoch 1999 až 2003 a svet ani len netušil, či ešte niekedy uzrie svetlo sveta ďalší film. Ďalší dystopický film v sérii The Matrix – The Matrix Ressurections bol vydaný 22. decembra 2021 – 17 rokov po tom, čo Simpsonovci zverejnili plagát s touto predpoveďou. 

zdroj: list25.com

#5 S23, E22 – Superbowl šou Lady Gaga

V roku 2012 bolo predpovedané vystúpenie speváčky na Super Bowl a bolo zahrnuté do jednej z epizód Simpsonovcov. Lady Gaga navštívila Springfield v epizóde „Liza a Lady Gaga “ a predviedla svoje piesne a vznášala sa nad publikom. Počas svojej šou dokonca hrala na klavíri. Na Turnaji Super Bowl LI Halftime v roku 2017 predviedla Gaga svoje najlepšie piesne, vrátane „Poker Face“ a „Bad Romance“. Gaga bola počas svojho vystúpenia pozdvihnutá nad publikom a na klavíri zahrala skladbu „Million Reasons“.

zdroj: list25.com

#6 S06, E19 – Inteligentné hodinky

V epizóde „Lizina svadba“ bolo niekoľko vtipov týkajúcich sa budúcej technológie, pričom iba jeden to pochopil správne. Hugh v epizóde krátko hovorí k svojim hodinkám a predpovedá vzostup inteligentných hodiniek takmer dve desaťročia predtým, ako boli prvé uvedené na trh. Stručne zdôraznila základné technológie, ako sú digitálne hodinky a rozpoznávanie reči, ktoré by sa dnes stali hlavným prúdom. Hughove pokusy požiadať Lizu o ruku s využitím technológie vtedy, žiaľ, nešli tak hladko, ako zamýšľal.

zdroj: list25.com

#7 S16, E06 – Legálna marihuana

V epizóde „Posledný recept“ z roku 2005 sa Ned pripojí k Homerovi a dedkovi na pašerácku misiách do Kanady, aby kúpili lieky pre svoje deti. Ned sa stretne so svojím kanadským náprotivkom a rýchlo si uvedomí, akí sú rozdielni, keď mu ponúknu marihuanu, ktorá je v ich krajine legálna. O trinásť rokov neskôr, v roku 2018, sa marihuana v Kanade stala legálnou. 

zdroj: list25.com

#8 Simpsonovci vo filme – Tom Hanks podporuje USA

Video z Bieleho domu z roku 2021 oslavujúce úspechy Bidenovej administratívy, ktoré rozprával Tom Hanks, má paralelu: klip z dobrodružného komiksového filmu z roku 2007, Simpsonovci vo filme. Vo filme z roku 2007 môžeme vidieť kresleného Toma Hanksa, ktorý hovorí: „Ahoj, volám sa Tom Hanks. Pretože vláda USA stratila dôveryhodnosť, požičiava si moju.“ Najaktuálnejšia verzia z Bieleho domu mala za cieľ zamyslieť sa nad Bidenovým prvým rokom v úrade a zdôrazniť jeho úspechy v čase, keď sa mnohí zameriavajú na jeho nedostatky.

zdroj: list25.com

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre