Predstavte si miesto takmer úplne odrezané od vonkajšieho sveta, ktoré si zamiloval aj Napoleon Bonaparte

650

Predstavte si miesto, ktoré je takmer úplne odrezané od vonkajšieho sveta. Je nebom alebo peklom? Nad touto otázkou sa zamyslela väčšina ľudí. Neexistuje však lepšie miesto na vyskúšanie, akým je tento krásny, osamelý a vulkanický ostrov Svätej Heleny. Nachádza sa na prakticky strednom bode v južnom Atlantiku, približne 1 930 km od Afriky a 2 900 km od Južnej Ameriky.

Photo by wikimedia

„Zaľúbil som sa do ostrova Sv. Heleny. Prvý výlet som absolvoval pred 13 rokmi na lodi Royal Mail, RMS St Helena, pretože to bol jediný spôsob, ako sa tam dostať. Mojou úlohou bolo preskúmať miesto, ktoré bolo domovom a zároveň väznicou cisára Napoleona Bonaparteho. Na tomto ostrove zomrel v roku 1821 ako 51-ročný.“

„Našiel som okázalé miesto a tešil som sa zo stále sa zlepšujúcich služieb pre návštevníkov. V októbri 2017 bolo otvorené nové letisko financované Veľkou Britániou vo výške 250 miliónov libier – udalosť, ktorá premenila Sv. Helenu na cestovnú destináciu.“

Zo vzduchu, keď pristupujete na ostrov, časť mrakov odhalí tropický klenot (starodávnu vyhynutú sopku, asi polovica veľkosti ostrova Wight), ktorý je úplne sám v obrovskom oceáne. Ostrov je chladený neustálymi vetrami a osviežujú ho teplé dažde. Teploty sa v lete pohybujú v rozmedzí od 20 °C do 30 °C, hoci v horách je len 5 °C. V zime sa teploty pohybujú od 10 °C do 20 °C.

 

Nové letisko je vzrušujúcou skúsenosťou, zázrakom moderného inžinierstva a logistiky, pričom treba mať na pamäti, že všetky materiály sa museli doviezť po mori z Kapského Mesta.

St. Helena sa nikdy nebude pohybovať na masovom trhu, keďže týždenný let odvezie len 70 cestujúcich a pár z nich sú miestni obyvatelia, takže nie je žiadna šanca, že by sa ostrov niekedy v tomto zmenil alebo tam bol niekedy prebytok ľudí.

Photo by wikimedia

Turisti môžu vidieť miesto, kde trávil Napoleon svoju prvú noc. Pre Napoleona bol pripravený dom Longwood v horách. No keď videl malú vilu nad Jamestownom, spýtal sa, či by tam mohol zostať dva mesiace až do dokončenia stavebných prác na Longwoode.

Pre návštevníkov dnes ostrov ponúka možnosti ubytovania od požičovne chalúp, cez penzióny až po hotelový dom Farm Lodge alebo Mantis Hotel. 40-izbový Mantis bol dokončený len v minulom roku a je naozaj luxusný. Je tam tiež kostol sv. Jakuba, ktorý je najstarší anglikánsky kostol na južnej pologuli a nájdete tam aj rezidenčný plantážny dom, kde žije 185-ročná korytnačka. Ostrov toho ponúka ešte oveľa viac.

Zdroj: dailymail

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre