Prekvapujúce tajomstvá vášho jazyka: Zopár zvláštnych faktov o vašom jazyku, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

466

Celý deň používame jazyk na rôzne účely. Jazyk vám pomáha jesť, rozprávať, ochutnávať a prehĺtať. Napriek tomu väčšina ľudí o svojom jazyku veľa nevie (pravdepodobne preto, že o ňom zvyčajne neuvažujeme). Niektoré z nižšie uvedených faktov sú také prekvapivé, že vám možno zostane jazyk visieť v ústach.

Váš jazyk nedokáže rozpoznať chuť bez slín

Nech je váš jazyk akokoľvek úžasný, bez slín by ste toho veľa neochutnali. Vaše ústa vylučujú sliny prostredníctvom slinných žliaz, ktoré aktivujú chuťové poháriky vášho jazyka. Môžete si to vyskúšať hneď teraz! Jednoducho si osušte jazyk papierovou utierkou alebo obrúskom. Potom skúste zjesť niečo suché, napríklad praclík alebo kukuričné lupienky. Nebudete mať veľkú chuť! Potom skúste experiment zopakovať bez osušenia jazyka (napite sa vody). Pre ešte lepší príklad skúste experimentovať s niečím kyslým, napríklad s citrónom alebo limetkou. Možno nebudete vedieť rozoznať, že je to kyslé, kým sa vám neaktivujú slinné žľazy a nezačnú opäť fungovať chuťové poháriky. Vo väčšine prípadov je pri suchých ústach prvá vec, ktorú ochutnáte, soľ. Je to preto, že soľ sa vo vode (alebo slinách) rýchlo a ľahko rozpúšťa. Akokoľvek je ľudský jazyk úžasný, bez slín by sme neochutnali takmer nič!

Zdroj Wei Ding

Každý má jedinečný „odtlačok jazyka“

V čom sú ľudské jazyky podobné snehovým vločkám? Ďalším zvláštnym jazykovým faktom je, že žiadne dva jazyky nie sú rovnaké! Podobne ako snehové vločky a odtlačky prstov, aj „odtlačky jazykov“ sú jedinečné. Každý človek má jedinečné usporiadanie a počet papíl a chuťových pohárikov, ako aj rozdiely vo veľkosti, tvare a ohybnosti. Kvôli tejto jedinečnej vlastnosti vedci a výskumníci vyvíjajú spôsoby, ako začleniť „odtlačok jazyka“ do biometrického nástroja na overovanie totožnosti. Namiesto skenovania odtlačku prsta na identifikáciu by ste mohli skenovať svoj jazyk. Dúfajme, že sa pracuje aj na vývoji spôsobu, ako ho udržať v hygienickom stave… V budúcnosti je možné, že nebudete vyplazovať jazyk, aby ste boli nezdvorilí, ale namiesto toho ho budete vyplazovať, aby ste sa mohli identifikovať pri práci, pri prístupe k svojmu bankovému účtu, pri hlasovaní a podobne.

Zdroj Girl with red hat

Približne 25 % populácie sú „super degustátori“

Vedci zistili, že približne jeden zo štyroch ľudí je považovaný za „super degustátora“. Super degustátor je presne to, ako to znie – ľudia, ktorí majú silnejší zmysel pre chuť. Táto „superschopnosť“ sa najčastejšie prejavuje pri konzumácii obzvlášť horkých potravín. Konkrétne ide o zlúčeninu nazývanú 6-n-propyltiouracil (PROP), ktorú super degustátori dokážu ochutnať. Existuje však aj skupina ľudí, ktorí PROP necítia. Aj táto skupina tvorí približne štvrtinu populácie a niekedy sa označuje ako „neochutnávači“ (hoci stále dokážu ochutnávať). Či už ste „super degustátor“, „nedegustátor“ alebo ani jeden z nich, váš jazyk je stále celkom pozoruhodný sval.

Zdroj Nicole Elliott

Váš jazyk môže pribrať

Mnohí ľudia majú problém udržať si zdravú hmotnosť, s ktorou sú spokojní. Keď priberieme, niekedy to ide na brucho, boky, tvár alebo nohy. Ale vedeli ste, že aj váš jazyk môže pribrať? Ukázalo sa, že naše jazyky obsahujú vysoké percento tuku. Preto keď človek priberie, časť tejto hmotnosti sa drží v jazyku. Dokonca sa zistila súvislosť medzi obezitou a spánkovým apnoe. Hmotnosť a veľkosť jazyka môžu brániť dýchaniu počas spánku a spôsobovať značné zdravotné problémy. Samotná hmotnosť jazyka však nie je jediným spôsobom, ako môžu lekári pomocou jazyka identifikovať základné zdravotné problémy.

Zdroj lilartsy

Váš jazyk môže indikovať zdravotné problémy

Váš jazyk o vás veľa vypovedá. Lekári môžu zistiť cenné zdravotné informácie len na základe vyšetrenia vášho jazyka. Preto keď idete na preventívnu prehliadku, jednou z prvých vecí, ktoré lekár urobí, je kontrola vášho jazyka (povedzte „ahhh“). Tu sú niektoré z vecí, na ktoré sa môžu lekári zamerať: Jasne červený jazyk môže poukazovať na nedostatky vo výžive, napríklad na nedostatok kyseliny listovej alebo B12. Môže znamenať aj niektoré ochorenia vrátane šarlachovej horúčky a Kawasakiho choroby. Čierny (niekedy chlpatý) jazyk zvyčajne poukazuje na rast baktérií na jazyku. Niekedy sa spája s diabetickými pacientmi alebo pacientmi podstupujúcimi chemoterapiu. Biele škvrny na jazyku môžu byť príznakom leukoplakie alebo ústnej kvasinkovej infekcie. Veľké, bolestivé hrče na jazyku sú zvyčajne vredy, ale môžu byť aj včasným príznakom rakoviny ústnej dutiny.
Vy a váš lekár dúfate, že jazyk bude ružový a bez hrbolčekov. To je typický vzhľad zdravého jazyka.

Zdroj Alex Guillaume

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre