Premiér Heger si stojí za tým, že prijatie obrannej dohody s USA je zodpovedným krokom k posilneniu bezpečnostnej politiky

272

Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) sa dnes stretol s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina) aj v súvislosti so zmluvou o obrannej spolupráci s USA.

zdroj: Wikimedia

Prijatie dohody v oblasti obrany so Spojenými štátmi americkými (USA) je podľa premiéra SR Eduarda Hegera (OĽaNO) zodpovedným krokom smerom k posilňovaniu európskej bezpečnostnej politiky i slovenskej obranyschopnosti. Napísal to vo svojom profile na sociálnej sieti po spoločnom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina). Diskutovať mali o viacerých aktuálnych vnútropolitických témach vrátane zmluvy o obrannej spolupráci s USA. Heger dodal, že na tieto pracovné raňajky išiel s jasným cieľom, a to otvorene podporiť podpis obrannej dohody s USA.

„V týchto časoch je dôležité, aby demokratické sily v tejto krajine hovorili jedným hlasom. Hlasom rozumu, zodpovednosti a odvahy. Je nevyhnutné nepodliehať konšpiračným prúdom. Konšpirácie ohrozujú našu bezpečnosť a nakazia nás myslením, ktoré nám zabráni rozoznať pravdu od lží,“ uviedol Heger s tým, že musia mať politickú odvahu postaviť sa za správnu vec. Predseda vlády zároveň konštatoval, že si ctí záväzky Slovenska voči Organizácii severoatlantickej zmluvy (NATO) a je si vedomý zodpovednosti za bezpečnosť Slovenska aj celej Európy. Na záver poznamenal, že Slovensko sa musí správať ako spojenec, inak zostane bez spojencov.

usa army photo
Photo by The U.S. Army

Vláda na rokovaní 12. januára podporila s pripomienkami návrh na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou USA. Zmluva vytvára právny rámec pre posilnené partnerstvo a spoluprácu medzi oboma krajinami. Upravuje tiež podmienky prítomnosti príslušníkov amerických ozbrojených síl na Slovensku a štandardizuje spoluprácu medzi ozbrojenými silami Slovenska a USA. Podobnú dohodu o obrannej spolupráci má podpísanú 23 z 30 členských krajín NATO. Slovensko viedlo rokovania o obrannej spolupráci s USA od roku 2018. V predošlej vláde ju však blokovala Slovenská národná strana (SNS).

zdroj: SITA

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre