Virtuálny výbuch jadrovej bomby – skúsili by ste si to?

1329

V 50–tych rokoch 20. storočia došlo v Austrálii k veľmi nepríjemnému prvému stretnutiu pôvodného obyvateľa Nyarri Morgana s „bielymi ľuďmi“. Stal sa svedkom testovania jadrových bômb. Jeho príbeh dnes ponúka s využitím moderných 3D technológii jedinečný náhľad do onoho osudného dňa.

Deň, ktorý zmenil Nyarrimu Morganovi život

Zdroj: youtube.com

V 50–tych rokoch minulého storočia bol Nyarri Morgan, pôvodný obyvateľ Austrálie, na love a pomaly sa prechádzal po pustatine. Nikdy pred tým sa s inou civilizáciou nestretol. V jeden okamih uvidel obrovský výbuch. Explózia bola vlastne testovanie jadrových bômb, ktoré tam v tej dobe skúšali Britskí vedci. Mysleli si, že oblasť Maralinga je neosídlená a široko ďaleko sa nenachádza žiaden človek. Ideálne miesto, kde nie je príliš čo zničiť. Tieto predpoklady však boli mylné.

Zdroj: youtube.com

Nyarri Morgan netušil, čoho sa stal svedkom. Biely prach pokryl krajinu, na zemi ležali mŕtve klokany, voda bola vriaca a tráva spálená. On a ďalší ľudia žijúci v tejto oblasti netušili nič o nebezpečí, v ktorom sa nachádzali. Vodu pili, aj keď bola stále teplá. Klokany zjedli, pretože ich považovali za dar od bohov ako im uľahčiť lov. Všetko bolo kontaminované, ale oni o tom nevedeli. Ľudia začali byť chorí a mnohí dokonca zomreli. Stále si však túto situáciu nevedeli vysvetliť.

Virtuálna realita, ktorá vás prenesie do Austrálie a rozpovie vám jedinečný príbeh

pixabay.com, public domain

Po mnohých desiatkach rokov sa tento príbeh dostáva do povedomia verejnosti. S využitím 3D technológií sa stáva neopísateľným zážitkom a náhľadom do histórie Austrálie. Pomocou 16 GoPro kamier a dronov sa získal 360–stupňový obraz krajiny, kde sa tento incident stal. Vďaka virtuálnej realite sa ľudia presunú do miesta, kde im Nyarri Morgan rozpovie svoj príbeh. S touto technológiou sa zážitok stáva neuveriteľne reálny. Už viac nie ste obyčajným divákom, ste pozorovateľom priamo na mieste. Takmer cítite suchý vzduch a horúčavu danej krajiny. S virtuálnou realitou sa všetko stáva osobným, takmer hmatateľným.

pixabay.com, public domain

Producent a autor celej myšlienky Lynette Wallworth povedal, že strata takéhoto príbehu by bola stratou porozumenia vlastnej krajiny. Pán Morgan čakal celý život na to, aby mohol príbeh a skúsenosť poskytnúť mladým generáciám. Sám tvrdí, že keď zomrie, jeho príbeh nebude stratený, ale navždy zostane v mysliach týchto ľudí.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre