Protestujúci v Barcelone sa vzbúrili proti návalu zahraničných turistov

181

Tisíce demonštrantov pochodovali centrom Barcelony, mávali transparentmi a striekali dovolenkárov vodnými pištoľami na protest proti nadmernému turizmu. S heslom „Dosť!“ pochodovalo približne 2 800 ľudí, požadujúc nový ekonomický model na zníženie počtu turistov.

Zdroj Mark Jones

Demonštranti v Barcelone niesli transparenty s nápismi „Barcelona nie je na predaj“ a „Turisti idú domov“. Niektorí z nich použili vodné zbrane na turistov v reštauráciách, v turistických centrách a skandovali pri hoteloch „Turisti z nášho okolia“. Rastúce náklady na bývanie v Barcelone, ktoré sa za posledné desaťročie zvýšili o 68 percent, sú hlavnými obavami hnutia. Tieto problémy súvisia s vplyvom turistov na miestny obchod a pracovné podmienky v meste s 1,6 miliónmi obyvateľov.

Podľa webovej stránky Idealista nájomné v turistických mestách ako Barcelona a Madrid vzrástlo v júni o 18 percent oproti minulému roku. Mesto je tiež zdobené graffiti s protituristickými posolstvami, ktoré kritizujú návštevníkov za rastúce ceny a zmenu ekonomiky zameranej na turizmus.

V júni tohto roku starosta Barcelony, Jaume Collboni, oznámil plán na úplné zastavenie krátkodobých prenájmov do roku 2028. Tento krok je reakciou na rastúce náklady na bývanie a cieľom je udržať mesto obývateľným pre jeho obyvateľov.

Mnohí ľudia majú pocit, že sa nedostatočne zohľadňujú potreby miestnych obyvateľov v porovnaní s turistami, ktorí do mesta prispievajú miliónmi každý rok.

70-ročný sociológ Jordi Guiu hovorí, že v Barcelone trpíme prebytkom turistov, čo spôsobilo, že sa mesto stalo neobývateľným. Mesto minulý rok privítalo viac ako 12 miliónov turistov, čo vyvolalo obavy o negatívne účinky masového cestovného ruchu. Mestská rada pod vedením Jauma Collboniho nedávno oznámila plán zakázať prenájom turistických apartmánov do roku 2028, aby sa uvoľnilo viac obytného priestoru pre miestnych obyvateľov. Toto rozhodnutie však vyvoláva právne a spoločenské kontroverzie, keďže združenia turistických apartmánov tvrdia, že to môže posilniť čierny trh.

V roku 2023 navštívilo Španielsko 85 miliónov zahraničných turistov, čo predstavuje nárast o 18,7 percenta oproti roku 2022, podľa Národného štatistického úradu. Najobľúbenejším regiónom bolo Katalánsko s Barcelonou, kde bolo 18 miliónov návštevníkov, nasledované Baleárskymi ostrovmi (14,4 milióna) a Kanárskymi ostrovmi (13,9 milióna). Miestni obyvatelia na Kanárskych ostrovoch organizovali protesty proti turizmu a vydali varovanie pre britských turistov, plánujúc zameranie sa na hlavné dovolenkové oblasti počas letných prázdnin. Ich frustrácia vyplýva z pocitu, že ich obavy sú nedostatočne zohľadňované. Na Tenerife sa 20. apríla zúčastnilo desaťtisíce ľudí na masových demonštráciách, ktoré sa rozšírili po celom súostroví.

Skupiny ako „Priatelia prírody Tenerife (ATAN)“ organizovali protesty s cieľom odstrašiť zahraničných turistov a naliehali na miestne úrady, aby prijali nové zákony na ochranu ostrovov pred negatívnymi účinkami masového turizmu. Napriek ich snahám o zmenu sa skupinám zdá, že ich požiadavky boli ignorované, čo ich viedlo k plánovaniu ďalších protestov v hlavných turistických oblastiach. ATAN vyzvali ľudí, aby pokračovali v boji proti modelu rozvoja, ktorý podľa nich škodí životnému prostrediu a zhoršuje životné podmienky miestnych obyvateľov. Turistický ruch na ostrovoch podľa aktivistov výrazne škodí životnému prostrediu, znižuje mzdy a zhoršuje dostupnosť lacného bývania, čo prinútilo mnohých ľudí žiť v neprimeraných podmienkach. Jedna zo žien protestujúcich na aprílovom pochode držala ceduľu s nápisom, ktorý ukazoval na výrazný rozdiel medzi prílevom turistov a chudobou postihujúcou miestnych obyvateľov Kanárskych ostrovov.

Významné turistické destinácie zavádzajú nové opatrenia na reguláciu prílevu návštevníkov kvôli narastajúcemu odporu miestnych obyvateľov. Japonské mesto v apríli postavilo takmer 20 metrovú obrazovku na blokovanie výhľadu na horu Fuji, aby odstrašilo turistov od zhromažďovania sa na tomto mieste. Benátky sa stali prvým mestom, ktoré zaviedlo vstupný poplatok pre jednodňových turistov, aby znížili preplnenie v špičkovej sezóne. Táto „turistická daň“ vyvolala kontroverzie a očakávajú sa protesty zo strany niektorých obyvateľských združení. Úrady dúfajú, že nové pravidlá pomôžu zvládnuť nárast návštevnosti, ktorú každoročne pritiahne historické dedičstvo a kanály mesta.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre