Prvá arabská žena, ktorá úspešne ukončila výcvik NASA, mieri na Mesiac

96

Nora AlMatrooshi, prvá arabská žena, ktorá úspešne absolvovala výcvikový program NASA, sa pripravuje na svoje vesmírne dobrodružstvo s cieľom dosiahnuť povrch Mesiaca. Tento historický moment je významným krokom pre arabské ženy.

Nora AlMatrooshi, 30-ročná mechanická inžinierka z Emirátov, je prvou arabskou ženou, ktorá úspešne dokončila náročný výcvikový program NASA. Po dvoch rokoch intenzívneho výcviku, ktorý zahŕňal simulácie vesmírnych prechádzok, je teraz pripravená na svoje budúce misie, ktoré môžu zahŕňať Medzinárodnú vesmírnu stanicu, či dokonca lety na Mesiac a Mars.

Zdroj: www.france24.com

Výzvy a prispôsobenia

AlMatrooshi čelila viacerým výzvam, vrátane prispôsobenia svojho vesmírneho obleku. Ako moslimka nosí hijab, čo vyžadovalo špeciálne úpravy. Inžinieri NASA jej ušili improvizovaný hijab, ktorý mohla nosiť pod komunikatívnou čiapkou, ktorá je súčasťou ikonického bieleho vesmírneho obleku známeho ako Extravehicular Mobility Unit.

Inšpirácia pre budúce generácie

AlMatrooshi sa inšpirovala svojimi predkami a ich prínosom do astronómie a vedy. Ako dieťa mala zážitok zo simulovaného výletu na Mesiac počas hodiny v škole, čo v nej zanechalo hlboký dojem a túžbu stať sa astronautom. Tento sen sa teraz stal skutočnosťou, čím sa stala vzorom pre mnohé mladé dievčatá a ženy po celom svete.

Zdroj: www.france24.com

Budúcnosť vesmírnych misií

NASA plánuje návrat ľudí na povrch Mesiaca v roku 2026 v rámci misie Artemis 3, a AlMatrooshi dúfa, že bude súčasťou tejto historickej misie. Jej úspech je pripomienkou dôležitosti diverzity a inklúzie vo vede a technológii, a jej odhodlanie môže inšpirovať ďalšie generácie k dosahovaniu hviezd.

Zdroj1 Zdroj2

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre