Prvé dieťa na svete sa vyliečilo z brutálnej rakoviny! Považuje sa za zázrak medicíny

273

Pokroky v medicíne viedli k tomu, že miera 5-ročného prežitia detí s diagnostikovanou rakovinou sa zvýšila na 85 %,  ale vyskytuje sa tam aj pár odchýlok – a len málo z nich je horších ako glióm mozgového kmeňa.

Keď francúzsky doktor, Jacques Grill, prvýkrát uvidel tieto nádory u malého belgického chlapčeka, vedel, aký nepríjemný a bolestivý rozhovor s rodičmi ho čaká. 6-ročný Lucas zomrie.

Peruzzi Mazda/pinterest

Ale očividne mu to nebolo súdené, lebo po výsledkoch experimentálnej liečby, ktorá bola malému chlapcovi náhodne pridelená, sa stalo niečo neuveriteľné.

„Počas série vyšetrení magnetickou rezonanciou som videl, ako nádor úplne zmizol,“ povedal doktor Grill. „Nepoznám žiadny iný podobný prípad na svete.“

Glióm mozgového kmeňa (DIPG), je zriedkavý a smrteľný. Ročne ho diagnostikujú u cca 300 detí v Spojených štátoch a u 100 detí vo Francúzsku, kde Dr. Grill ordinuje.

Becky {Babes in Hairland}/pinterest

Predpoklad kvalitného života na 2 roky je len 10 % a na liečbu tohto gliómu neexistuje žiadny liek, okrem rádioterapie.

Keď Lucasovi diagnostikovali tento druhy rakoviny, jeho rodina odcestovala do Francúzska, aby sa zúčastnila na kontrolovanej štúdii s názvom Biomede, ktorá hľadá lieky na boj proti DIPG. Lucasovi bol náhodne pridelený liek everolimus, ktorý po tom, ako ho užíval viac ako 5 rokov, mal pozoruhodne úspešné výsledky.

V rámci štúdie Biomede prežilo ďalších 7 detí, ale žiadnemu z nich nádor úplne nezmizol, okrem Lucasa. Štúdia, ktorá s jeho telom takto dobre spolupracovala, by mohla konečne zlepšiť dlhodobé výsledky detí s týmto nádorovým ochorením.

Tima Miroshnichenko/pexels

Okrem toho, bol Lucasov prípad výnimočný hlavne preto, že jeho nádory niesli genetickú mutáciu, ktorá bola v histórií spozorovaná len niekoľkokrát a ktorá tieto nádory robila obzvlášť citlivými na liek ktorý užíval.

Výskumníci sa snažia skúmať nádorové bunky s touto mutáciou, aby im to pomohlo vyliečiť ostatné deti, rovnako ako sa vyliečil Lucas.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre