Prvé Slovenky na Evereste sa zapisujú do histórie!

125

Lucia Janičová sa stala prvou Slovenkou, ktorá úspešne zdolala najvyšší vrch sveta Mount Everest. Na vrchol Everestu sa úspešne postavila 12. mája o 7.25 h. 37-ročná Lucia má za sebou bohatú vedeckú kariéru v oblasti imunoonkológie a taktiež sa môže pochváliť rozsiahlymi odbornými znalosťami v oblasti vývoja liekov, bunkovej biológie, nádorovej imunológie, udržateľnosti a analytických zručností. A teraz pridala do svojho repertoáru pozoruhodný úspech.

lucia.janicova/instagram

Jej vášeň pre horolezectvo jej slúži ako prostriedok na posilnenie fyzickej aj duševnej pohody, čo ju ženie do väčších výšok. Na otázku čo bolo kľúčovým hnacím motorom k výstupu na Everest, odpovedala: „Keď som zistila, že žiadna slovenská žena nikdy nevystúpila na Mount Everest, vnímala som to ako odraz hlboko zakorenenej rodovej nerovnosti v našej spoločnosti a rozhodla som sa túto bariéru prelomiť.“

Pri výstupe jej pomáhal aj kyslík vo fľašiach a po boku mala aj osobného sprievodcu. Výstup sa jej podaril napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam.

lenkavacval/instagram

Druhou Slovenkou na Evereste sa stala Lenka Poláčková. Výstup zvládla v utorok, 21. mája, len pár dní po Janičovej. Tento výstup je však oveľa hodnotnejší, pretože ho celý absolvovala bez kyslíka vo fľašiach. Pred ňou dokázalo vystúpiť na Mt. Everest bez kyslíka len 9 žien.

Výstup bez kyslíka je namáhavý a vyžaduje si optimálne podmienky. Vietor v prostredí riedkeho vzduchu ešte viac komplikuje už tak nebezpečné podmienky. Môže to mať smrteľné následky.

Ďalšou komplikáciou je adaptácia organizmu na riedky vzduch. Horolezci, ktorí sa pokúšajú o výstup bez kyslíka, zvyknú vystúpiť do výškových táborov, prenocovať tam a vrátiť sa do základného kempu. Až potom sa pokúsia o výstup na vrchol.

Claude Florin/flickr

Aj Poláčková prespala v treťom tábore vo výške 7100 metrov, vystúpila do štvrtého tábora vo výške 7900 metrov, tesne pod Južným sedlom a potom zostúpila.

„Áno, keby som chcela, mohla som včera z Južného sedla vystúpiť s kyslíkom na vrchol, avšak o tom môj výstup na Everest nie je. A tak som dole, pripravená oddychovať, regenerovať a čakať na ideálny vrcholový deň,“ vysvetlila na sociálnych sieťach.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Poláčková (@lenkavacval)

V minulosti bolo zdolanie Everstu bez kyslíkových fliaš nepredstaviteľné. Ľudské telo sa vo výške nad osemtisíc metrov prakticky pomaly dusilo. V roku 1978 Reinhold Messner a Peter Habeler dokázali, že sa to dá. 10 rokov po nich to ako prvá žena dokázala Lydia Bradleyová.

Zdroj 1, Zdroj 2

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre