Prvá vianočná pohľadnica či bankomat – v čom všetkom drží Veľká Británia prvenstvo?

792

Poznáme tie najstaršie civilizácie ako napríklad staroveký Egypt, Grécko alebo Rím, ale poďme sa posunúť v minulosti o niečo viac dopredu a zamerajme sa napríklad na Veľkú Britániu, krajinu, ktorá nevyniká rozlohou ani dokonalým umiestnením na mape, ani počtom obyvateľov, avšak ľudia, ktorí tam žijú boli a sú veľkým prekvapením. Veľakrát sa im totiž podarilo zapísať sa do histórie (a spolu s nimi aj svoju krajinu) vďaka rôznym vynálezom, ktorými predbehli dobu. Rozhodne na seba môžu byť právom hrdí, nebyť ich, ktovie či alebo kedy by dané vynálezy vôbec vznikli. 

Ak vás zaujíma, čím všetkým prispelo Anglicko k lepšiemu a krajšiemu svetu, stačí, keď budete pokračovať v čítate, tak jednoduché to je. 

Prvá vianočná pohľadnica

the christmas card photo u1
Zdroj: ranker.com

V podstate by sme mohli povedať, že celá tradícia oslavy Vianoc tak ako ju poznáme, pochádza z Anglicka. Briti naozaj milujú Vianoce a vždy ich s nadšením oslavujú, preto nie je prekvapením, že prvá vianočná pohľadnica pochádza práve od nich a objavila sa v roku 1843, pričom vyrobená bola v Londýne. 

Prvý historický román

Sir Thomas Lawrence 1769 1830 Sir Walter Scott 1771 1832 RCIN 400644 Royal Collection
Zdroj: wikimedia common

Predstavte si právnika z Edinburghu, menom Sir Walter Scott, ktorý sa vo svojom voľnom čase zaujímal o tradičné škótske príbehy a balady. Táto jeho záľuba a inšpirácia boli natoľko silné, že začal s písaním básní, ktoré i publikoval. Prekvapením bolo, že mali len pozitívny ohlas a stali sa veľmi populárne. To ho motivovalo k tomu, aby napísal román, kde by zobrazil škótske povstania a bol proti Britom. Najskôr ho však vydal anonymne. Kniha mala veľký úspech a za dva dni sa vypredala. Svojou knihou však vynašiel nový žáner – historickú fikciu (a bolo to na konci 18.storočia). 

Prvá čokoládová tyčinka 

white and black computer keyboard
Autor tejto fotografie je Tetiana Bykovets

V roku 1847 britská spoločnosť pracujúca s kakaom premýšľala ako by mohli dosiahnuť, aby kakao malo konzistenciu pasty a dalo sa formovať do pevnej hmoty. Dovtedy ste si totiž kakao mohli dať iba v podobe tekutej čokolády. Podarilo sa im však na to prísť a v roku 1866 mohli ľudia ochutnať prvú čokoládovú tyčinku na svete. Spoločnosť sa naďalej venovala výrobe a rôznym spôsobom spracovania čokolády, vďaka čomu vymysleli viac ako 200 druhov čokoládových cukroviniek vrátane prvého čokoládového veľkonočného vajíčka. 

Prvé oplodnenie “in vitro” 

baby covered with white blanket
Autor tejto fotografie je Marcel Fagin

Problémy žien s otehotnením každým rokom pribúdali a keďže veda a medicína v minulom storočí začala enormne rýchlo napredovať, v polovici sedemdesiatych rokov sa britka menom Lesley Brown rozhodla podstúpiť v tom čase experimentálny zákrok, pri ktorom bolo z jej vaječníka extrahované zrelé vajíčko a v laboratórnych podmienkach oplodnené spermiami jej manžela. O niekoľko dní neskôr jej bolo živé embryo chirurgicky implantované do maternice. Celý proces sa podaril a Lesley o deväť mesiacov neskôr porodila dcéru Louise. Robert Edwards, jeden z lekárov zapojených do tohto procesu, dostal v roku 2010 Nobelovu cenu za medicínu.

Prvý bankomat 

black and gray digital device
Autor tejto fotografie je Erik Mclean

V spoločnosti na výrobu bankoviek sa našiel jeden veľmi motivovaný zamestnanec menom John Shepard-Barron, ktorý dostal skvelý nápad. Po incidente, pri ktorom zostal zamknutý na pracovisku, mu napadlo vymyslieť a nechať skonštruovať bankomat. Prvý bankomat bol nainštalovaný v Enfielde v severnom Londýne v júni 1967. Vyžadoval personalizované šeky a maximálny výber bol 10 libier (v prepočte asi 11 eur). John chcel aby bol PIN kód šesťmiestny, ale na naliehanie plynúce z obáv jej manželky, že si 6 číslic nezapamätá, máme štvormiestny PIN. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.