Prvotiny týkajúce sa filmu, ktoré vyrážajú dych. Nad týmto ste rozhodne nepremýšľali!

2234

História filmu nie je ani zďaleka taká rozsiahla, no i za to krátke obdobie sa s ňou spája viacero zaujímavých prvenstiev. A netýka sa to len technologického pokroku v podobe zavedenia zvuku, farebného alebo širokouhlého obrazu. 

Prvenstvá, ktoré vám dnes predstavíme budú oveľa podivnejšie, no o to viac zaujímavé. Sme si totiž istí, že ste sa nad ničím podobným ani len nezamýšľali. A tak sme to urobili za vás. Predstavíme vám zábavné ocenenia, ktoré urobili filmy prelomovými. 

Ohnivé sedlá – prvý počuteľný prd

Zdroj: ranker.com

Režisér Mel Brooks sa po celý svoj život snažil posúvať hranice a ako sa zdá mimoriadnu radosť mal z používania väčších či menších náznakov vulgárnosti či smiešnej hlúposti. Dôkazom je aj westernový film Ohnivé sedlá, ktorý je škandalózny aj vtipný zároveň. 

Okrem iného je pozoruhodný aj tým, že obsahuje scénu, v ktorej skupina kovbojov usadených okolo ohňa začne vydávať zvuky pripomínajúce prdy. Mel Brooks údajne vďačil za prerazenie filmu práve tejto scéne. 

Vo filme Psycho sa prvýkrát ukázal splachovací záchod

Zdroj: ranker.com

Film Psycho Alfreda Hitchcocka je považovaný za hlboko desivý a znepokojujúci film, pričom je ale nepochybne jeden z jeho najlepších. Zobrazuje pokrivenú osobnosť mladého muža a ženy, ktoré vstúpia do jeho života. Taktiež sa tu objavuje myšlienka úzkosti, pohlavia, sexuality i materstva. 

Nezabudnuteľná je scéna v sprche, kde Norman Bates – v maske svojej zosnulej matky – ubodá rozrušenú Marion na smrť. Minimálne rovnako šokujúci je i záber splachovacieho záchodu, ktorý sa na obrazovke objavil po prvýkrát. Haysov kód (akási všeobecne platná cenzúra filmu) to totiž v tej dobe zakazovala. 

The Kiss – prvá kontroverzia k zobrazeniu obscénnosti

Zdroj: ranker.com

Už v začiatkoch kinematografie sa objavili obavy o jej potenciálne nepriaznivom vplyve na spoločnosť. V roku 1896 viedol k takejto kontroverzii aj 18-sekundový film The Kiss. 

Ako už názov napovedá, tento krátky film od Thomasa Edisona predstavuje dvoch bozkávajúcich sa ľudí – napriek svojej jednoduchosti a krátkemu trvaniu film mnohých pobúril. Pre Edisona to bol ale úspech v podobe uznania jeho takmer bezkonkurenčného talentu. 

Barry Lyndon – prvý film natočený len za svetla sviečok

Zdroj: ranker.com

Film režiséra Stanleyho Kubricka, Barry Lyndon, z roku 1975 je dobová dráma, ktorá sleduje činy hlavnej postavy – írskeho darebáka – ktorému sa úspešne darí stúpať po spoločenskom rebríčku. Čo je na filme ale obdivuhodné je snaha vtiahnuť diváka do 18.-teho storočia. Cez atmosféru až po osvetlenie (v tom čase ešte nebola zavedená elektrina). Prinieslo to mnohé ťažkosti, ale nakoniec to stálo za to.

L’Inferno – prví úplne nahí muži

Zdroj: ranker.com

História nahých tiel zobrazených vo filme siaha až k tomuto kinematografickému dielu z roku 1911. Film natočený podľa Danteho literárneho diela zobrazuje obscénnych, krásnych a zatratených. Je pozoruhodné, že obsahuje pravdepodobne prvý mužský akt vo filme. Ako celok je film spomienkou na opojné časy ranej kinematografie, keď bolo všetko možné a dovolené.

A Little Hero – prvá mačacia filmová hviezda

Zdroj: wikimedia common

Filmová história je plná známych zvieracích hercov ako Lassie, Lolek a Bolek a ďalší, ktorí sa ale objavujú hlavne v animovaných rozprávkach. Mačky neboli vo filmoch ani zďaleka tak časté a s obľubou obsadzované ako to bolo v prípade psov. 

Úplne prvou slávnou mačkou sa stala Pepper. Už ako malé mačiatko sa dostala na zvukovú scénu a keď sa raz zatúlala na pódium, všetkým bolo jasné, že z nej bude filmová hviezda. Objavila hneď vo viacerých filmoch Macka Sennetta. Dokonca si zahrala aj so samotným Charlie Chaplinom. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Janko
25. apríla 2024 20:37

Aké druhy zvierat boli Lolek a Bolek?