Prvý človek dostal bionické prsty vytlačené na 3D tlačiarni

142

Nadšený cyklista, ktorý prišiel o časť ruky v mlynčeku na mäso, si zas užíva život. Stal sa prvým človekom, ktorý dostal bionické prsty vytlačené na 3D tlačiarni.

40-ročnému Mo Alimu boli po nehode v kuchyni v detstve amputované štyri prsty na pravej ruke. Bol šikanovaný, nútený skrývať svoju odlišnosť končatín a nedostatočná obratnosť mu sťažovala jazdu na bicykli a iné úlohy.

EpicenterUSA/flickr

Teraz je však Mo prvým príjemcom protézy Hero Gauntlet, ktorú pre ľudí s čiastočnou amputáciou ruky vyrobila britská firma Open Bionics. Vďaka novej bionickej pomôcke sa môže ľahšie bicyklovať a obliekať, a to mu veľmi zvýšilo sebavedomie.

„Milujem bicykle, cyklistiku a všetko, čo s tým súvisí,“ povedal Mo. „V minulosti som používal cyklistickú rukavicu, vypchal som ju tkanivom a uchopil okolo riadidiel, aby som mohol lepšie ovládať riadenie.“

Povedal, že vyskúšal protézu s hákom, ktorú mu predpísala NHS, ale bola ťažká a nepohodlná: „Ramenom som ho ovládal, aby sa otváral a zatváral. Bolo to také ťažké, nepohodlné a prekážalo to. Po jednom dni som ho prestal používať. S rukavicou Hero Gauntlet, keď niečo uchopím, viem, že to nikam nepôjde. So svojím postihnutím som sa vyrovnával tak, že som ho skrýval.Tteraz môžem ísť po ceste bez toho, aby som cítil potrebu skrývať sa.“

NYC Media Lab/flickr

Spoločnosť Open Bionics so sídlom v Bristole použila technológiu 3D tlače a skenovania na výrobu protézy, ktorá, ako dúfa, bude dostupná v rámci NHS aj pre ďalších ľudí s postihnutím končatín. Je to veľká radosť vidieť, že tento kus inžinierstva má pozitívny vplyv na Moov život.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre