Je možné, že v USA schvália terapie využívajúce extázu či „magické“ huby. Bude, teda sa musieť lekárska komunita pripraviť na záplavu dopytu?

Zdroj: unsplash/ Jr Korpa

Pred niekoľkými rokmi bola Renee St. Clair zdesená, keď počas liečby svojej celoživotnej depresie psychedelickým liekom ketamínom, videla, ako sa jej mozog odpojil od tela a vznáša sa po miestnosti. 

„Bolo to neuveriteľne desivé. Naozaj som sa bála, že sa to nevráti späť“, spomína 51 ročná právnička zo San Diega. Počas liečby Renee verbálne upokojil psychiater. Jeho prítomnosť ju udržala v pokoji 40 minút, do doby, kým halucinície neprešli a droga bola mimo jej systém. 

Dôležitosť dobre vyškolených odborníkov podávajúcich silné psychedelické látky sa, tak stáva mimoriadne naliehavou. Americký štát Oregon zrejme čoskoro umožní liečbu duševných porúch psilocybínom, aktívnou zložkou najmä halucinogénnych húb. Očakáva sa tiež, že úrad pre potraviny a liečivá v Spojených štátov vyhodnotí, metyléndioxymetamfetamín (extáza), ako vhodnú liečbu posttraumatickej stresovej poruchy koncom roka 2023.

Zdroj: unsplash/ Alexander Grey

Prečo práve extáza?

Predpokladá sa, že silná droga umožňuje mozgu čeliť traumatickým spomienkam bez toho, aby vyvolala emócie, ako je hanba a hnev, ktoré môžu premôcť pacienta a brániť vyliečeniu. Predbežné výsledky z najnovšej veľkej klinickej štúdie Multidisciplinárnej asociácie pre psychedelické výskumy potvrdzujú, že dve alebo tri dávky extázy dokázali znížiťeliminovať posttraumatickú stresovú poruchu. Najpozoruhodnejšie bolo, že účinky pretrvali 6 12 mesiacov. Inštitúcie po celom svete odhaľujú prísľub psychedelík pre celý rad duševných porúch.

Zdroj: unsplash/ Louis Galvez

Ako podávať psychedelickú drogu

Na poskytnutie určitého pochopenia psychedelického zážitku niektoré prípravné programy povzbudzujú k vyskúšaniu ketamínu, aby ľudia pochopili extrémnu zraniteľnosť bytosti pod vplyvom drogy.

Väčšina programov zdôrazňuje dôležitosť viacerých sedení pred podaním lieku, aby sa diskutovalo o tom, v čo pacienti dúfajú, že získajú zo skúseností a, čo môžu očakávať. Psychedelický zážitok je do značnej miery vnútorný, preto sa terapeuti učia, aby nezasahovali, pokiaľ to nie je potrebné na obnovenie pocitu bezpečia. Pri psychedelikách je potrebné skutočné vydanie lieku spolu s následnou hovorovou terapiou. Počas mnohých hodín psychedelického sedenia musí v miestnosti zostať jeden alebo viac terapeutov. Učia pacientov začleniť poznatky a emócie zo svojho halucinogenného výletu do každodenného života. 

„Používanie psychedelík je spôsob, ako si zapamätať, kto ste“, hovorí Geraldine Manson, členka kanadského Snuneymuxw First Nation, ktorá v programe vyučuje.

Zdroj: unsplash/ Priscilla Du Preez

Tréning bez psychedelik

Pretože psychedeliká zostávajú nezákonné, väčšina programov nie je schopná navodiť predstavu sedenia so skutočnou drogou (Pacienti z Vancouveru tak však môžu urobiť vďaka vládnym výnimkám, ktoré umožňujú určitým ľuďom legálne drogy užívať). Preto niektorí pacienti nemali pred liečbou žiadne osobné skúsenosti s drogami. Skúšajú sa rôzne techniky, ako navodiť stav po podaní drogy. Napríklad stimulácia pomocou dychovej praxe známej ako holotropné dýchanie, ktorá využíva rýchle pohyby na získanie dočasne zmeneného vedomia.

Niektorí terapeuti vyhľadávajú svoje vlastné psychedelické skúsenosti s podzemným sprievodcom alebo cestujú do krajín, kde domorodé obyvateľstvo už dlho užíva drogy. Lekár paliatívnej starostlivosti Back svoj vzrušujúci „výlet“ opisuje ako „môj známy pocit ‚ja‘, moje preferencie, moje telo, moja história, naraz odpadli a nastal pocit zjednotenia so všetkým“.

Zdroj: unsplash/ Jose Antonio Gallego

Po schválení psychodelickej medicíny sa odborníci obávajú, že nebude dostatok vyškolených terapeutov na uspokojenie očakávaného dopytu. V Oregone zatiaľ ani jeden z nich nesplnil všetky kritériá na udelenie licencie na liečbu psilocybínom.

„Jediný spôsob, ako môžu psychedeliká uspieť ako liek na duševné zdravie, je zabezpečiť, aby dostatok profesionálov absolvoval vysoko kvalitný tréning“, hovorí Back. Pretože tento druh liečby je iný ako väčšina ostatných.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.