9 pútavých informácií o jednej z najbežnejších potravín! Čo ste o vajciach nevedeli

3058

Vajcia nepochybne patria k veľmi obľúbeným, chutným a často pripravovaným potravinám na mnohé spôsoby – môžete si ich uvariť natvrdo, namäkko (existujú aj ďalšie variácie, záleží ako dlho budete vajíčka variť vo vode), môžete si pripraviť praženicu, volské oko, omeletu, stratené vajce a podobne. A tu vám môžeme zaručiť, že akékoľvek ich spracovanie vám bude nadmieru chutiť. 

Navyše vajcia sú plnohodnotným zdrojom bielkovín, sú bohaté na zdravé tuky, vitamíny a minerálne látky. Tak si poďme o nich povedať ďalšie zaujímavé fakty. 

Skladovanie vajíčok ostrým koncom dole predĺži ich životnosť

e90acc20 666b 4326 b66c d554f2ba8b9b phpkpbpoe
Zdroj: shutterstock

Vedeli ste, že ak ich uložíte ostrým koncom nadol do chladničky, naozaj vám vydržia čerstvé oveľa dlhšie? Môže sa to zdať ako bizarná rada starej matere, ale skutočne to funguje. Keď vajce takto uložíte, žĺtok zostane v spodnej časti vajca, bielok v strede a v hornej časti bude vzduchová bublina, tá nebude v kontakte so žĺtkom a tak vajce dlhšie vydrží. 

Každé slepačie vajce je na začiatku biele

2 white eggs on white surface
Autor tejto fotografie je Jasmin Egger

Už ste sa istotne stretli s mnohými farbami vaječnej škrupiny od bielej cez rôzne odtiene hnedej až po zelenkavú. Táto farba sa líši v závislosti od plemena sliepky, ktorú chováte. Avšak všetky vajcia sú spočiatku biele a až v neskoršom procese sa pigmentujú do konečnej farby, ktorú môžeme vidieť. 

Čím staršia sliepka, tým svetlejšie vajíčka

Tento fakt však nebudete môcť pozorovať pri plemene sliepky, ktorá znáša biele vajcia. Avšak ak máte sliepky, ktoré vám znášajú hnedé vajíčka, s pribúdajúcimi rokmi sliepok, bude sfarbenie vaječnej škrupiny stále svetlejšie a svetlejšie. Svetlejšie vajcia môžu znášať aj sliepky, ktoré žijú v dlhodobom strese. 

Farba vaječnej škrupiny neindikuje nutričnú hodnotu vajca

person holding brown egg on green ceramic bowl
Autor tejto fotografie je Louis Hansel

Nebolo to totiž tak dávno, čo ľudia masovo preferovali vajcia s hnedou škrupinou. Možno ich považovali za kvalitnejšie – nutrične bohatšie, alebo bola hnedá farba skrátka príjemnejšia pre ich oči. Nech bol ich dôvod akýkoľvek, neplatí že by hnedé vajcia boli zo všetkých najlepšie. 

Farba vaječného žĺtka môže naznačiť nutričnú hodnotu

Na druhej strane farba vaječného žĺtka hovorí o nutričnej hodnote vajíčka pomerne veľa. Vajcia, ktorých žĺtok je tmavšej a sýtejšej farby, sú vo všeobecnosti výživnejšie, pretože sa jedná o znak toho, že sliepky, ktoré tieto vajcia vyprodukovali boli chované na pastve a ich strava obsahovala aj zelené zložky, nielen zrno. 

Vajcia, ktoré vo vode plávajú sú staršie ako tie, ktoré sa potopia

velky shutterstock 2032151558
Zdroj: shutterstock

Od čoho to závisí? Od veľkosti vzduchovej bubliny, ktorá sa vo vajíčku nachádza. Čím je vajíčko staršie, tým je väčšia, a teda aj samotné vajce je ľahšie a bude vo vode plávať. Keď dáte čerstvo znesené vajce do pohára s vodou, klesne na dno.

Ak chcete vajcia skladovať dlhšiu dobu, skúste ich zamraziť

Samozrejme, nie každému sa bude tento postup páčiť. No existuje taká možnosť – ak chcete vajcia skladovať hoci aj niekoľko mesiacov, môžete ich zmraziť. Ideálne je však použiť vajcia čerstvé, z farmového chovu. 

Umyté vajcia je potrebné dať do chladničky

Čerstvé vajíčko po znesení sliepkou má na svojom povrchu ochranný film, ktorý má brániť prenikaniu nečistôt a baktérií do vnútra vajíčka, čo znamená, že by sa vajcia nemali umývať. Avšak, tie ktoré sú predávané v supermarketoch umyté sú, z dôvodu aby sa na nich nenachádzali hrubé nečistoty, ktoré by spotrebiteľa odradili pri kúpe. Je preto ideálne takéto vajcia aspoň skladovať v chladničke, aby sa zabili niektoré baktérie. 

Soľ vyťahuje z vajec vlhkosť

egg omelet
Autor tejto fotografie je amirali mirhashemian

Solenie vajec na začiatku ich tepelného upravovania spôsobí, že vajcia zostanú suché a vy tak na jemné a nadýchané vajíčka môžete zabudnúť. Soľ z nich totiž vytiahne vlhkosť, preto sa odporúča soliť vajcia až nakoniec. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.