Pútavý stredovek – fakty, ktoré si zaslúžia našu pozornosť!

6517

Stredovek bolo obdobie plné temna, ale aj svetla, asi ako každé iné obdobie, takže nie je možné ho bagatelizovať. Našli by sme v ňom kruté zákony, vojny či choroby, ale aj rozmach kultúry a niektorých národov. Rozhodne to bolo obdobie bohaté na vynálezy.

A v neposlednom rade sa k nemu viaže, pre nás veľa zvláštnych, no o to zaujímavejších, faktov. Dokonca sa vám niektoré zo spomenutých môžu zdať ako pritiahnuté za vlasy, no verte, to je len tým, že žijeme v odlišnej dobe. Tak sa teda poďme spoločne preniesť o niekoľko desaťročí späť do čias stredoveku. Verte, že nudiť sa nebudete.

Vzbura študentov kvôli vínu si vyžiadala sto životov

Zdroj Museums Victoria

Odkedy vznikli univerzity, bola kombinácia študentov a alkoholu skutočne nebezpečná. A to doslova. Napríklad, v roku 1335 došlo na Deň sv.Scholastiky k obrovskej vzbure, ktorá si vyžiadala životy najmenej sto ľudí – študentov, profesorov aj bežných občanov.

Všetko sa to začalo v bare, kde si študenti objednali víno, s ktorým neboli spokojní, a tak ho vrátili aj s urážkami. Na to sa strhla vzbura, všade lietali poháre a pokračovalo sa aj vonku na ulici, nehľadiac na zvyšujúce sa počty mŕtvych. Vtedajší kráľ Edward III. ale zastal stranu študentom, ktorých musel starosta za trest každý rok prosiť o odpustenie.

Manželské spory sa riešili súbojom

Zdroj Zoriana Stakhniv

Na území stredovekého Nemecka sa spory medzi manželmi riešeli tak trochu netradične – súbojom. Dokonca existoval právny kódex, ktorý umožňoval manželon urovnať spory fyzickou konfrontáciou, dôležité ale bolo, aby nemali žiadnych svedkov.

Samozrejme, aby boli sily medzi mužom a ženou vyrovnané, muži mali jednu ruku zviazanú za chrbtom. Bojovali, až pokým nebol jeden z nich vyhlásený za víťaza. Niekedy sa však pri nich rozhodlo o vyriešení sporov rozvodom.

Richard Levie srdce bojoval aj na nosidlách

Zdroj Dima Savin

Richard, Levie srdce – ako ho prezývali, bol veľmi významný kráľ a dobrý vodca, najmä v bojoch proti nepriateľovi. Počas jednej z križiackych výprav utŕžil zranenie, no odmietol opustiť bojisko. Naložili ho teda na nosidlá, odkiaľ strieľal z kuše. Dokonca mal aj akúsi zástenu, za ktorú sa mohol skryť.

Stredovekí lekári ochutnávali moč svojich pacientov

Zdroj Timothy Hales Bennett

Vzorka moču sa odoberá od čias dávnej minulosti až po súčasnosť. Analýza tejto vzorky moču, ale kedysi prebiehala trochu inak. Lekári sa neštítili moč ochutnať, aby chorého mohli presnejšie diagnostikovať. Príkladom je moč diabetika, ktorý by bol chuťovo doslova sladký.

Ľudia vyplácali dane maslom

Zdroj Rachel Loughman

Roľníci v stredoveku ani zďaleka nepatrili k bohatým ľuďom. Sotva mali pri seba pár mincí. Práve preto často platili dane v naturáliách – používali kozy, ovce, ošípané alebo dokonca maslo, ktoré sami vyrobili. Nie zriedka museli ľudia vyplatiť také množstvo masla na daniach, aké sa rovnalo jednej štvrtine ročnej produkcie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre