Dubaj stavia mesto v meste: Pyramída má byť domovom až pre milión ľudí

717

Dubaj sa chystá na realizáciu projektu, ktorý by mohol prekonať všetky doterajšie architektonické a inžinierske rekordy. Zatieni dokonca aj najvyššie budovy sveta! 

Nová definícia výšky a priestoru

Inžinieri plánujú, že táto pyramída dosiahne výšku až 1 200 metrov a rozprestierať sa má na ploche takmer 2,5 kilometrov štvorcových. Tento monumentálny projekt by mal poskytnúť domov až pre milión ľudí, pričom celkovú štruktúru by tvorilo 300 poschodí s obytnými, obchodnými a rekreačnými priestormi.

Autor tejto fotografie je Samuel Schmitt

Kto za tým stojí?

Celý projekt navrhla dubajská skupina urbanistov, vedcov a architektonických dizajnérov známa ako Timelinks. Tento tím potvrdil, že napriek obrovským rozmerom stavby bude šetrná k životnému prostrediu. Budova bude poháňaná solárnymi panelmi, veternými turbínami a využívať bude aj iné prírodné zdroje energie. „Stavba bude energeticky takmer úplne sebestačná. Okrem využitia parnej energie budeme mať k dispozícii aj vietor na zužitkovanie prírodných zdrojov energie,“ uviedol Ridas Matonis, výkonný riaditeľ Timelinks.

Vízia udržateľnej budúcnosti

Projekt je navrhnutý tak, aby bol príkladom pre budúce generácie v oblasti udržateľného dizajnu a urbanizmu. Sľubuje nielen vizuálne majstrovské dielo, ale aj funkčný model pre ekologickú efektívnosť vo veľkom rozsahu. Implementácia solárnych panelov, veterných turbín a optimalizácia prírodných zdrojov energie sú kľúčové prvky, ktoré majú zabezpečiť, že pyramída bude energeticky sebestačná.

Zdroj: YouTube

Multifunkčný obytný zázrak

Takzvaný Ziggurat v Dubaji má slúžiť ako multifunkčný komplex, ktorý poskytne svojim obyvateľom všetko potrebné pre moderný život. Od obytných priestorov, cez obchodné centrá, až po rekreačné oblasti, tento projekt má ambíciu stať sa samostatným mestom v meste.

S týmto projektom sa Dubaj opäť pripravuje písať dejiny. Prvé plány hovorili, že túto stavbu by mali dokončiť v roku 2028. Chceli by ste ju navštíviť?

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre