Sudán sa pýši mimoriadnym prvenstvom – závidieť mu môže aj egyptská Káhira

144

Sudán je domovom známych stavieb, ktoré postavili vládcovia starovekých Kušitských kráľovstiev. Nachádzajú v oblasti údolia Nílu, známej ako Núbia. Leží v dnešnom severnom Sudáne a hostí niekoľko významných pyramíd. Navyše, je ich dvakrát viac ako v Egypte. V Núbii bolo objavených približne 255 takýchto stavieb.

Zdroj Yusuf Yassir

Kušitské kráľovstvá

Núbijské pyramídy zo žuly a pieskovca boli postavené počas vlády troch kušitských kráľovstiev: Kerma (2500 – 1500 pred Kristom), Napata (1000 – 300 pred Kristom) a Meroë (cca 300 pred Kristom – 300 po Kristovi). Sudánske pyramídy silne ovplyvnili techniky, ktoré použili 1000 rokov predtým Egypťania na svoje stavby.

El Kurru a Nuri

Prvé pyramídy v núbijskom štýle boli postavené v El Kurru okolo roku 751 pred Kristom. Neskôr boli v Nuri, ktoré sa nachádza asi 10 kilometrov severne od El Kurru na opačnom brehu Nílu, postavené ďalšie pyramídy. Nuri slúžilo ako pohrebisko pre 21 kráľov, 52 kráľovien a princov, vrátane významných vládcov ako Taharqa.

Núbijské pyramídy sú pre svoj historický význam a architektonickú jedinečnosť zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre