Rady nad zlato! Čo hovoria „starí“ manželia o láske a vzťahoch? Toto je v nich najdôležitejšie.

508

Túžite aj vy po vzťahu a manželstve, ktoré by vydržalo celý život a bolo plné lásky, podpory a porozumenia? Je všeobecným faktom, že dnešné vzťahy častokrát končia skôr ako stihnú začať. Podobne sú na tom aj manželstvá – dnes už vôbec neplatí, že by sa jednalo o vážny zväzok dvoch ľudí, ktorý by mal trvať do konca života. A to mnohých privádza do zúfalstva, či zatrpknutosti. 

Takže, ako sa má vlastne človek vo vzťahu správať, na čom záleží najviac alebo aké je tajomstvo dlhoročného šťastného manželstva? Opýtali sme sa párov, ktoré spoločne oslávili zlatú svadbu a tu sú ich odpovede. Nechajme si aspoň v tomto poradiť od starších. Snažme sa počúvať, zamýšľať a konať podľa nich. 

„Neporovnávajte sa v tom, kto urobil viac.” 

Nejde len o porovnávanie v domácich prácach, ale aj v tom, kto má ťažšiu prácu, viac starostí, zlý kolektív alebo kto sa viac obetoval, dal viac lásky a podobne. Neustále porovnávanie vedie k naštrbeniu vzťahu a vôbec to nemá perspektívne riešenie. Namiesto toho sa snažte toho druhého pochopiť, nasmerovať ho a robte veci s láskou. A v žiadnom prípade nezáviďte – ak zarába viac a pracuje menej, má lepšie auto, telefón alebo hodinky.  

Zdroj Michel Grolet

„Nebojte sa partnerovi úplne oddať.” 

Zdroj PHUOC LE

Niekto by sa bál toho, že by miloval až príliš, no tak to vo vzťahu nemá byť. Nebojte sa tomu druhému človeku naplno otvoriť. Nemajte strach byť tým, kto “miluje viac”. Je totiž rovnako dôležité do vzťahu aj dávať, nielen brať. 

„Robte veci spolu.” 

Je dôležité, aby ste si jeden na druhého našli čas a robili veci spoločne – spolu sa starali o domácnosť, o dieťa, mali spoločné aktivity. Ak si budete robiť veci po svojom, veľmi rýchlo sa vzájomne odcudzíte.

„Nájdite si čas na intimitu.” 

Zdroj Toa Heftiba

Keď je človek čerstvo zaľúbení, ide to akosi samo. No s pribúdajúcim vekom a povinnosťami, prípadne deťmi je to stále komplikovanejšie. Preto treba myslieť aj na to, aby ste si počas dňa vyhradili čas aj na intímnosti. Možno to znie nútené, no verte, že keď si to naplánujete, budete sa počas dňa na to tešiť. Bude to niečo, čo vás vzpruží a bude držať v pozore. 

„Buďte ochotní neustále na sebe pracovať.” 

Rokmi sa ľudia menia a mení sa aj vzťah, preto sa oň treba starať a nečakať, že zostane po celý čas rovnaký – taký ako na začiatku. Zároveň treba myslieť na to, že nie každý deň v manželstve bude šťastný, aj tie nudné alebo zlé dni sú jeho súčasťou a majú váš vzťah posilniť, nie zničiť. Takže, aj keď si možno veľakrát ublížite, nezahoďte lásku, rozprávajte sa a dokážte odpustiť. 

„Ak máte deti, ako rodičia musíte držať pri sebe.” 

Zdroj Anna Samoylova

Výchova detí je poriadne náročná práca, aj keď krásna a nesmierne dôležitá. Ak svojho partnera milujete, musíte ho aj rešpektovať a vedieť sa dohodnúť na jednom spoločnom stanovisku, ktoré voči dieťaťu zaujmete. Deti vás budú donekonečna skúšať, ale vy nesmiete poľaviť. Váš partner a to na čom ste sa dohodli, má byť posvätné. 

„Neubližujte, keď ste nahnevaný.” 

Ako sa hovorí – nikdy nechoďte spať rozhádaní, ale zároveň platí, že ak cítite hnev, prerušte rozhovor a skúste sa upokojiť. Človek má v stave zlosti a ublíženia tendenciu povedať a urobiť veci, ktoré veľmi často ľutuje. Ak môžete, pokúste sa tomu vyhnúť. 

„Zakaždým si zvoľte láskavosť.” 

Zdroj Nina Hill

V prvom rade je dôležité vybrať si láskavého partnera. Následne sa snažte správať s láskou a nehou, verte, že všetko sa potom vyrieši oveľa ľahšie a jednoduchšie. Nemyslite hneď na najhoršie a verte svojej láske. 

„Nech sa deje čokoľvek, vždy hovorte pravdu.” 

Ruku na srdce – koho baví neustále sa snažiť druhému čítať myšlienky, domýšľať si alebo predpokladať. Z poloprávd či nedostatočnej komunikácii plynú nedorozumenia, pochybnosti a časom aj strata dôvery. Rozprávajte sa teda o všetkom – aj keď je to nepríjemné, aj keď to bolí. Nakoniec to prinesie ovocie. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre