Raketa SpaceX odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici so 4-člennou posádkou

207

Raketa americkej spoločnosti SpaceX s troma americkými astronautmi a ruským kozmonautom odštartovala v noci k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Raketa Falcon 9, spoločnosti SpaceX, vyniesla na obežnú dráhu kozmickú loď Dragon s astronautmi NASA Matthewom Dominickom, Michaelom Barrattom a Jeanette Eppsovou spolu s kozmonautom spoločnosti Roscosmos Alexandrom Grebenkinom (Posádka 8) na vedeckú expedíciu na palube orbitálneho laboratória.

Posádka 8 sa pripojí k posádke vesmírnej stanice Expedícia 70, ktorú tvoria astronauti z USA, Dánska, Japonska a Ruska. Na krátky čas sa počet členov posádky na palube vesmírnej stanice zvýši na 11, kým sa pôvodní nevrátia na Zem.

@SpaceX/X

Štart rakety Falcon sa mal pôvodne uskutočniť 1. marca, no bol odložený pre nepriaznivé počasie. V nedeľu večer takmer došlo k ďalšiemu odkladu, keďže v tesnení kapsule firmy SpaceX bola nájdená malá trhlina, ktorá však nakoniec misiu neohrozila.

„Gratulujeme NASA a SpaceX k ďalšiemu úspešnému štartu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu! Pri tejto ôsmej misii s rotáciou posádky opäť ukazujeme silu našich komerčných partnerstiev a americkej vynaliezavosti, ktorá nás posunie ďalej vo vesmíre,“ povedal správca NASA Bill Nelson. „Na palube stanice posádka vykoná mnoho vedeckých experimentov a technologických demonštrácií, ktoré pomôžu podporiť novú éru výskumu vesmíru a budú prospešné pre ľudstvo tu na Zemi.“

@SpaceX/X

Vesmírna loď Dragon, s názvom Endeavour, sa autonómne pripojí k prednému portu modulu Harmony stanice v utorok 5. marca okolo 3.00 h ráno. NASA poskytne priamy prenos, ktorý sa začne o 1.00 h. Vysielanie môžete sledovať tu.

Posádka-8 strávi na ISS zhruba 6 mesiacov a bude vykonávať nový vedecký výskum, aby sa pripravila na výskum človeka za nízkou obežnou dráhou Zeme a bola prospešná pre ľudstvo na Zemi. Experimenty zahŕňajú štúdium mozgových organoidov na pochopenie neurodegeneratívnych porúch, zmeny telesných tekutín počas vesmírneho letu a účinky UV žiarenia a mikrogravitácie na rast rastlín. To je len niekoľko z viac ako 200 vedeckých experimentov a technologických demonštrácií, ktoré sa uskutočnia počas ich misie.

@SpaceX/X

Vďaka tejto misii NASA maximálne využije vesmírnu stanicu, na ktorej astronauti žijú a pracujú nepretržite už viac ako 23 rokov, testujú technológie, vykonávajú vedecké práce a rozvíjajú zručnosti potrebné na prevádzku budúcich komerčných destinácií na nízkej obežnej dráhe Zeme a na výskum vzdialenejších oblastí od Zeme. Výskum vykonávaný na vesmírnej stanici prináša výhody pre ľudí na Zemi a pripravuje pôdu pre budúce dlhodobé cesty na Mesiac a ďalej prostredníctvom misií NASA Artemis.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre