Rastliny vedia rozmýšľať a sú súťaživé

667
plants fotografia
Foto od Prashant_sh

Biológovia z Universityof Tubingen nám dokázali, že rastlinky sú schopné rozhodovať sa v rôznych konkurenčných situáciách, a to podľa postavy a hustoty ich „protivníkov“. Nový výskum vedcov z Institute of Evolution and Ecology tiež ukázal, že rastliny vedia zistiť schopnosť konkurencie svojich susedov a prispôsobiť sa im.

Zvieratá, ktoré majú súperov ukázali, že si vyberajú z rôznych typov správania, ako napríklad konfrontácia, vyhýbanie sa, tolerancia, v závislosti od konkurenčnej schopnosti ich oponenta v porovnaní s tou ich. Keď ich súper je väčší a silnejší, väčšina zvierat zvolí vyhýbanie, alebo toleranciu nad konfrontáciou.

Rastlinky vedia vycítiť iné konkurenčné rastliny tiež. Najmä skrz zníženie príjmu svetla a červených lúčov, čo nastane napríklad pri prechode svetla cez list. Takéto podnety vyvolajú 2 rôzne typy reakcií rastlín. Buď sa rastlina snaží prerásť ostatné rastliny, alebo sa pokúsi o toleranciu, v zmysle, že sa pokúsi fungovať naplno aj napriek zhoršeným svetelným podmienkam. V prípade klonálnych rastlín môžeme pozorovať aj tretiu reakciu – úhyb – začnú rásť smerom preč od oponenta.

Tento výskum potvrdil, že rastliny sú schopné prijímať komplexné informácie z ich okolia a optimálne na nich reagovať.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre