Reedukačné centrá zatvárajú. Dôvodom je neprimerané správanie, zneužívanie ale aj drogy

98

V správe, ktorú zverejnila v polovici januára Generálna prokuratúra, opísala množstvo prípadov detí, ktoré sa v reedukačných centrách stali obeťami trestnej činnosti.

Stav zariadení bol v alarmujúcom stave, neodborný personál, ktorý s deťmi zaobchádzal neľudsko a dokonca tam bola vykonávaná aj trestná činnosť. Deti sa stretli so šikanovaním, bitkami, odopieraním jedla, ale aj so sexuálnym násilím. Pôvodne bolo navrhnuté, že centrá by bolo najlepšie vybudovať nanovo, avšak nakoniec sa centrá nanovo zakladať nebudú, dve z nich budú zatvorené.

Školské regionálne úrady, ako zriaďovatelia, začali centrá viac sledovať. V centrách boli neprijateľné hygienické podmienky, stopy po plesniach a zatečení, špinavé steny, vtáčí trus a dokonca mŕtve vtáky v izbách. Deti nemali prístup k pitnej vode, hygienickým pomôckam či k toaletnému papieru. Izby boli preplnené, a tak niekde spali aj na podlahe.

Doko/wikimediacommons

Deťom vychovávatelia obmedzovali kontakt s rodičmi, tým, že im obmedzovali čas na telefonáty. Bežne sa stávalo, že telefonujúce dieťa odpočúval nielen vychovávateľ, ale aj ďalšie deti, ktoré čakali na telefón. Deťom okrem toho vychovávatelia pod zámienkou, či neplánujú útek, čítali aj poštu.

V Trstíne, ale aj v Bystričanoch, dochádzalo podľa prokurátorky Zuzany Hozovej k sexuálnemu násiliu medzi deťmi. Ministerstvo sa obe centrá rozhodlo zrušiť, čo však zdôvodňuje skôr šetrením ako údajnou trestnou činnosťou. Obe centrá sídlia v historických budovách a opravovať ich by sa neoplatilo. Na Vianoce bol v Trstíne požiar, ktorý zničil veľkú časť budovy.

„Nemáme informáciu ani od reedukačných centier, ani od regionálnych úradov, či priamo od Generálnej prokuratúry, že by prebiehali akékoľvek trestné konania,“ povedal pred novinármi generálny riaditeľ sekcie národnostného a inkluzívneho vzdelávania, Kalmán Petőcz.

Barbados Today/pinterest

Minister školstva Tomáš Drucker s ním súhlasil. Správa z Generálnej prokuratúry ako aj informácie z krajských policajných riaditeľstiev, ktoré denník SME oslovil, však hovoria opak. Okresné prokuratúry vyšetrujú niekoľko podozrení od sexuálneho zneužívania až po obchod s ľuďmi.

Preverujú sa podozrenia z trestného činu obchodovania s ľuďmi na účel nútenej práce a podozrenia z majetkovej trestnej činnosti. Príslušné okresné prokuratúry začali trestné stíhania v štyroch veciach, v troch prípadoch pre sexuálne násilie a v poslednom prípade pre zločin týrania blízkej a zverenej osoby. Avšak nie je jasné v ktorých reedukačných centrách k incidentom došlo.

Art.com/pinterest

V Hlohovci, vo Veľkých Levároch a v Sološnici prokurátorka zistila, že chlapci chodia brigádovať k rôznym osobám vrátane riaditeľov zariadení, ale nedostávajú za túto prácu žiadne peniaze. Keď riaditeľa požiadala, aby jej predložil dohody o brigádnickej práci študentov, ukázal jej len akýsi „súhlas na uvoľnenie klientov na súkromnú brigádu“, ktorý nemá oporu v zákone.

Ďalej sú problémom aj ublíženia na zdraví, drogy, sexuálne zneužívanie či vydieranie, avšak vzhľadom na vek zúčastnených osôb a citlivosť všetkých prípadov nie je možné poskytnúť k prebiehajúcim konaniam žiadne bližšie informácie.

Zdroj 1

Zdroj 2

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre