Revolučný AI mozgový implantát umožňuje bilingválnu komunikáciu

86

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vytvorili prvý bilingválny mozgový implantát, ktorý umožňuje pacientom po mozgovej príhode komunikovať v dvoch jazykoch. Tento prevratný implantát bol navrhnutý na pomoc mužovi menom Pancho, ktorý po mozgovej príhode stratil schopnosť hovoriť.

Vývoj a implementácia

Pod vedením neurochirurga Dr. Edwarda Changa, tím vedcov začal implantovať elektródy do Panchovho mozgu v roku 2019. Pomocou metódy umelej inteligencie známej ako neurónová sieť vedci vyvíjali a testovali implantát na dekódovanie slov, a to na základe vzorcov mozgovej aktivity, ktoré Pancho generoval pri pokuse hovoriť. Týmto spôsobom bol implantát schopný spracovať rečové dáta v španielčine aj angličtine.

Zdroj: www.nbcnews.com

Prechod na bilingválnu komunikáciu

Spočiatku implantát umožňoval komunikáciu iba v angličtine. Vedci však zistili, že mozgová aktivita súvisiaca so španielčinou a angličtinou má značné prekrytie. Toto zistenie viedlo k vývoju bilingválneho dekódovacieho systému, ktorý umožňuje prepínanie medzi jazykmi podľa preferencií používateľa.

Praktické výsledky

Do roku 2021 bol implantát upravený tak, aby dokázal dekódovať reč v oboch jazykoch. Pancho sa tak mohol zapojiť do konverzácií, bez problémov prechádzajúc medzi španielčinou a angličtinou. Štúdia publikovaná v časopise Nature Biomedical Engineering poukazuje na významný pokrok v oblasti obnovy komunikačných schopností u pacientov s paralýzou pomocou tohto bilingválneho implantátu.

Budúcnosť neurotechnológií

Táto technológia otvára nové možnosti pre komunikáciu u ďalších bilingválnych jednotlivcov s paralýzou a naznačuje potenciál pre širšie využitie v oblasti neurovedy a rehabilitácie. Vedci dúfajú, že v budúcnosti budú môcť implantát rozšíriť o ďalšie jazyky a pomôcť tak ešte väčšiemu počtu pacientov.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre