Bude prenájom ubytovania v New Yorku cez Airbnb ilegálny?

743

Chystáte sa na týždeň alebo pár dní do New Yorku? Pravdepodobne by ste sa mali poponáhľať, ak chcete využiť prenájom celého domu alebo bytu cez portál Airbnb.

Pravdou je, že už od roku 2010 existuje v štáte New York zákon, ktorý reguluje krátkodobé prenájmy. V New Yorku nie je možné si prenajať celý dom alebo byt na kratšie obdobie ako 29 dní. Cieľom zákona je ochrániť obytné štvrte od krátkodobých návštevníkov a zabrániť vzniku ilegálnych hotelov. Podľa tohto zákona je tak viac ako polovica ponúk ubytovania na Airbnb ilegálna.

Napriek tomu, že znenie zákona je pomerne jednoznačné, doteraz sa v praxi neuplatňoval. Nedávno však schválili obe komory newyorského zákonodárneho orgánu zákon, ktorý teraz mieri na stôl guvernéra. Zákon navrhuje pokutovať ponuku ubytovania celých domov a bytov. Za prvé porušenie ukladá pokutu 1000 dolárov, pri druhom 3000 dolárov a pri treťom porušení zákona až 7000 dolárov.

Zákon podporuje aj Asociácia hotelov v New York City, podľa ktorej Airbnb takto podporuje čierny trh s prenájmom nehnuteľností, nedodržuje rovnaké zákony ako hotely, zvyšuje ceny nájomného a znižuje dostupnosť bývania.

Spoločnosť Airbnb reagovala na návrh zákona vlastnou analýzou vplyvu pokút. Podľa nej si mnohí ľudia, ktorí ponúkajú ubytovanie na Airbnb, nebudú môcť dovoliť zaplatiť pokutu a môže sa tak ich domov dostať do exekúcie. Návrh zákona ešte zhorší situáciu a odradí ľudí, aby si prenájmom privyrábali na zaplatenie vlastného nájomného.

Zákon musí ešte preskúmať guvernér štátu New York, a tak o celej situácii ešte zďaleka nie je rozhodnuté.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre