Poznáte riasogule? Prečítajte si ako sa starať o tieto unikátne rastlinky vhodné do akvária

741

Pozoruhodný tvar a vzhľad sa nemusia zdať až prirodzené, ale tieto riasové gule vznikajú v prírode bez akéhokoľvek zásahu človeka! Guličky Marimo – riasogule sú veľmi unikátnou formou rastu rias. Možno ich nájsť rastúce len v niekoľkých jazerách po celom svete, ktoré sa nachádzajú v Japonsku, na Islande, v Írsku, Škótsku a Estónsku. Ako riasy rastú v týchto jazerách, pohyb vĺn spôsobuje, že sa postupne formujú do guľôčok mäkkých zelených rias so zamatovou textúrou.

riasogule

Riasogule a ich pôvod

Ríša Rastliny (Plantae)
Oddelenie Chlorophyta
Trieda Chlorophyceae
Rad Cladophorales
Čeľad Cladophoraceae
Rod Cladophora / Aegagropila

Riasogule sú v Japonsku považované za talizmany pre šťastie a keďže je známe, že sa dožívajú 200 rokov alebo dlhšie, často sa uchovávajú ako rodinné dedičstvo. Predpokladá sa, že symbolizujú úzke putá medzi členmi rodiny alebo blízkymi priateľmi a často sa prenášajú na deti a vnúčatá alebo netere a synovcov. V čase, keď budúce generácie dostanú Marimo, budú väčšie a budú s každou generáciou rásť. Okrem toho sa niekedy dáva malým deťom ako „domáce zvieratá“, pretože ich požiadavky na starostlivosť sú veľmi minimálne.

Riasogule a ich veľkosť

Väčšina guľočok má priemer od 4,5 do 6 cm, čo znamená, že ich odhadovaný vek je 8 až 15 rokov. Občas máme guličky Marimo s priemerom 7,5 až 10 cm a odhaduje sa, že majú viac ako 20 rokov! Najväčšia uvádzaná veľkosť jednej Marimo gule má priemer približne 30 cm.

Rastú VEĽMI pomaly (len asi 5 milimetrov za rok), takže im bude trvať extrémne dlho, kým naberú značné množstvo na veľkosti. Ak túžite po menších jedincoch, môžete riasové guličky nakrájať na menšie kúsky a z jednotlivých kúskov vyrastú samostatné nano guličky.

Ako sa starať o riasogule ?

Ako už bolo spomenuté, vyžadujú veľmi malú údržbu. Môžu sa uchovávať vo vode z vodovodu, aj keď vo filtrovanej vode alebo vode s reverznou osmózou zostanú dlhšie čistejšie. Je zaujímavé, že môže žiť v brakickej vode – v skutočnosti sa často odporúča pridať do vody trochu oceánskej soli, ak sa tvoria hnedé škvrny.

Jazerá, v ktorých sa prirodzene nachádza, majú chladnú teplotu, takže sa jej najlepšie jej v chladnejšej vode (odporúčame teplotu vody nie vyššiu ako 24°C). Na riase sa môžu vytvoriť hnedé škvrny, ak je jeho voda príliš teplá. Ak zistíte, že sa vám voda počas horúcich mesiacov príliš zahrieva, môžete svojmu Marimu dopriať „dovolenku“ tak, že ho vložíte do nádoby naplnenej vodou do chladničky až na 24 hodín.

Riasogule sú vynikajúce do akvárií, ale možno ich úspešne uchovávať aj v sklenených miskách, fľašiach, vázach a rôznych iných nádobách. Nepotrebuje vzduch, takže sú schopné prežiť v uzavretých nádobách.

Možno zistíte, že chlpatej guličke trvá jeden až dva dni, kým klesne na dno vášho akvária alebo nádoby. Plávajúca riasa pravdepodobne znamená, že vo vnútri sú zachytené vzduchové bubliny. Môžete ju jemne stlačiť a zároveň ju držať pod vodou, aby sa uvoľnil vzduch.

Kde umiestniť riasogule ?

Guľočky sa prirodzene tvoria na dne jazera, takže nevyžadujú špeciálne alebo vysoko intenzívne osvetlenie. Bežné domáce osvetlenie alebo nepriame slnečné svetlo z okien často poskytuje dostatok svetla na fotosyntézu. Majú tendenciu znášať dobre väčšinou akváriových svetiel a lámp. Príliš intenzívne osvetlenie (napríklad priame slnečné svetlo alebo vysoko intenzívne LED svetlá) môže spôsobiť, že sa objavia hnedé škvrny.

Ako riasoguliam vymieňať vodu ?

Výmena vody je dôležitá, aby sa zabránilo usadzovaniu nečistôt a odpadu. Percento a frekvencia výmeny vody bude závisieť od akvária alebo nádoby, v ktorej máte tú svoju. Ak ju chováte samostatne, bez iných rastlín alebo zvierat v nádobe, odporúčame 50 % výmenu vody každé dva týždne. Ak ju chováte v nádrži so zvieratami a inými rastlinami, požiadavky na výmenu vody budú závisieť od vašej situácie a bude pravdepodobne potrebné ju vykonávať v závislosti na akváriu.

Je tiež dobré chvíľu opatrne gúľať loptu v rukách. Keďže Marimo už nežije v jazere s pohybom vĺn, možno zistíte, že váš Marimo sa časom zdeformuje. Jemné rolovanie lopty jej pomôže získať späť okrúhly tvar.

Trochu legiend podľa štýlu Disney

Dcéra japonského kmeňového náčelníka Ainu bola zamilovaná do muža, ktorého jej otec neschvaľoval. Jedna verzia hovorí, že títo dvaja utekali a spadli do jazera, kde sa ich srdcia stali “Marimo” a navždy šťastne tancovali. Iná verzia má jednoducho za následok, že vytrvalý duch ich lásky zrodil túto riasu, rovnako silnú a dlhotrvajúcu životnú silu.

Slovo na záver

Tak čo idete si do obchodu po tú svoju? Alebo si iba rozšírite svoju zbierku. Sú to nenáročné zelené guličky, ktoré prinášajú pokoj do duše svojou jednoduchou starostlivosťou. Môžete si ju dať do štýlových ozdobných váz či hlbokých nádob v rôznych tvaroch. Veľmi pekne vedia zelené čudá obohatiť domov.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Marimo

https://aquaticarts.com/pages/marimo-moss-ball-care-guide

https://www.realsimple.com/home-organizing/gardening/indoor/marimo-moss-ball

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre