7 najvýznamnejších hradov a zámkov v Rumunsku

2498

Rumunsko má vďaka obrovskému stredovekému bohatstvu značné množstvo hradov a zámkov. Od hradu Bran po zámok Peles slúžia všetky tieto stavby ako krásny prierez 500 rokmi. Jednou z najlepších vecí na rumunských zámkoch sú príbehy, ktoré sa k nim viažu. Takže ak plánujete výlet do Rumunska alebo sa len chcete naučiť niečo nové, tu je 7 najvýznamnejších hradov a zámkov.

1. Hrad Bran, Transylvánia

Bran je, pravdepodobne, najznámejší rumunský hrad spomedzi všetkých. Turisti ho poznajú ako Drakulov hrad, keďže veria, že práve toto miesto inšpirovalo Brama Stokera k napísaniu svetoznámeho diela. Počiatky zámku sa tiahnu až do roku 1212, prvou písomnou zmienkou je však až dokument z roku 1377. Spočiatku hrad obývali vojaci a žoldnieri, neskôr sa však z neho stalo kráľovské sídlo.

2. Hrad Iulia Hasdeu, Campina

Historik a politik Bogdan Petriceicu Hasdeu postavil tento maličký hrad na počesť svojej dcéry Iulie, ktorá v 19 rokoch umrela na tuberkulózu. Iulia bola provou Rumunkou prijatou na Sorbonskú univerzitu v Paríži. Jej smrť ho hlboko zasiahla. Výstavba hradu začala v roku 1893 a dokončený bol o tri roky neskôr.

3. Korvínov hrad, Hunedoara

Korvínov hrad, a.k.a. hrad Hunedoara alebo Hunyadiho hrad, môže na prvý pohľad pôsobiť ako vytrhnutý z rozprávky, pravdou však je, že je skôr nočnou morou. Historici sa domnievajú, že práve toto miesto bolo žalárom, v ktorom držal Vlad III. svojich väzňov. Okrem toho hrad slúžil ako obrana proti vojskám Osmanskej ríše.

4. Zámok Peles, Sinaia

Rumunský princ Karol I. nariadil v roku 1873 stavbu tohto zámku, avšak až do roku 1914 nebol jeho rozkaz zrealizovaný. Komunisti obsadili zámok a spravili z neho múzeum, no v roku 1975 ho zatvorili. Zaujímavým faktom je, že Peles bol prvým európskym zámkom, ktorý bol napojený na elektrinu.

5. Hrad Bánffy, Bontida

Hrad Bánffy je jedným z najväčších hradov v Transylvánii a je doslova barokovým pokladom. V 18. storočí mu istý viedenský architekt pridal na hodnote tým, že okolo neho spravil krásny park, cestičky a studne. V najlepších rokoch sa tomuto miestu hovorilo aj “transylvanský Versailles”.

6. Hrad Mikó, Miercurea Ciuc

Diplomat Fenec Mikó začal s výstavbou v roku 1623. Miesto bolo známe aj ako “Mikóva citadela”. V 17. storočí slúžil ako najdôležitejšia pevnosť v meste. Dnes je z neho múzeum.

7. Palác Sturdza, Miclauseni

Palác Sturdza je prekrásne miesto ukryté v stromoch. Počas druhej svetovej vojny ho komunisti celý vyrabovali a vzali najvzácnejšie artefakty. Napriek násilnej minulosti je však palác dokonale romantickým miestom. Od jeho počiatkov v roku 1598 ho už niekoľkokrát zdemolovali a prerábali.

Zdroj

Foto: BigSevenTravel

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre