Zvieratá, ktoré prišli o život zvláštnym spôsobom. Je možné, že spáchali samovraždu?

9363

Každý, kto vyrastal s nejakým zvieraťom, či už to bolo domáce zviera ako pes alebo mačka, či zviera hospodárske, alebo ste navštívili zoologickú záhradu, určite ste si všimli, že i tieto nevinné tvory vedie prežívať smútok, bolesť a stratu. Nie je teda žiadnym výmyslom, že by pociťovali reálne emócie. No je možné, aby ich prežívanie bolo také komplexné, že by boli schopné spáchať samovraždu alebo sa obetovať? 

Nie zriedka sa zvieratá naozaj dobrovoľne obetujú pre dobro skupiny alebo ukončia svoj život pre pokročilú chorobu, ktorá ich trápi. Nech je ich dôvod hocijaký, my vám poskytneme niekoľko minimálne podivných situácii, pri ktorých zvieratá prišli o život. 

Medveď v zajatí zabil svojho syna a potom aj seba

black bear on brown wooden tree branch
Autor tejto fotografie je Marc-Olivier Jodoin

Išlo o naozaj smutný prípad, ktorý sa odohral na čínskej farme, kde boli medvede chované v zajatí a pravidelne podrobované extrakcii žlče. Tá sa totiž používa v tradičnej čínskej medicíne ako liek pri problémoch s pečeňou či žlčníkom. Predtým bývali medvede lovené a zabíjané pre žlč, no prišlo sa na to, že ich chov je oveľa výhodnejší. 

Žlč sa získava katetrom, čo je pre zviera nesmierne nepríjemné. Možno pre to sa tento medveď rozhodol ukončil trápenie seba i svojho potomka. Šancu na záchranu mali totiž veľmi mizivú. 

1500 oviec skončilo z rímsy 

white sheep on green grass during daytime
Autor tejto fotografie je Sam Carter

Celý incident sa odohral v Turecku. Farmári videli ako jedna ovca bezdôvodne preskočila rímsu a zabila sa. Za ňou prirodzene nasledoval zvyšok stáda, ktorý pozostával z 1500 jedincov. Nie všetky však zomreli. Počet mŕtvych tiel sa zaokrúhlil na 450. Ovce, ktoré skákali medzi poslednými totiž dopadli na už mŕtve telá, čo ich prakticky zachránilo. 

Novofundlandský pes sa utopil

Novofundlandsky pes stoji ve vode 1024x681 1
Zdroj: zoohit.sk

Písalo sa o tom v londýnskych novinách, pričom správa zaskočila mnohých čitateľov. Pes sa správal zvláštne. Po krátkej chvíli vošiel do vody a vôbec sa nesnažil plávať, jeho majitelia ho z vody vytiahli a dočasne priviazali, aby nemohol svoj skutok zopakovať. Stačila však chvíľa nepozornosti, pes sa z lana dostal a svoj zámer dokončil. 

Termity obetujú svoj život, aby zabili predátora

termites will kill their predators and themselves photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ide o druh, ktorý sa bežne vyskytuje na území Vietnamu či Malajzie. Pri napadnutí predátorom vystreknú žltú tekutinu, ktorá usmrtí predátora, no rovnako tak zahynie i termit (môžeme teda vravieť o akte sebaobetovania). Okrem toho, že je žltá lepkavá látka toxická, obsahuje aj feromóny, ktoré informujú ostatné termity o blížiacej sa hrozbe. 

Jedna z kosatiek sa pokúsila dostať na pláž

black and white whale on water during daytime
Autor tejto fotografie je Mike Doherty

Keď sa dozvieme o istých praktikách, ktoré sa používajú v morských svetoch, ani by sme sa nečudovali, že majú dane zvieratá samovražedné sklony. V roku 2016 sa objavilo virálne video, ktoré ukazovalo ako sa kosatka úmyselne vyvrhla na pláž snáď preto, aby ukončila svoj život. Biológovia sa snažia prísť na to, aký dôvod majú tieto morské živočíchy vyvrhovať sa na pláž, no zatiaľ to nie je zcela objasnené. V prípade tejto kosatky však naozaj mohlo ísť o následky týrania, keďže sa našli aj svedkovia ako zviera nezmyselne udieralo hlavou do kovovej brány v čase, keď bolo v zajatí. 

Dobytok, ktorý sa vrhol z útesu

brown cow with white fur textile
Autor tejto fotografie je Subtle Cinematics

Ich smrť bola prinajmenšom podivná. Uskutočnilo sa to počas troch dní, kedy svoj život ukončilo dokopy 28 kusov dobytka. Celé sa to odohralo v malej dedinke vo švajčiarskych Alpách. Kravy boli chované v horách, takže si museli uvedomovať nebezpečenstvo, ktoré im hrozilo. V priebehu niekoľkých dňoch pred ich smrťou však boli silné búrky, a tak by niekto mohol predpokladať, že ich zachvátil strach a panika. Aj napriek tomu, že “nehody” sa stávajú, tentokrát išlo o masový úhyn, ktorý nemohol byť náhodou.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.