Cestovateľský TIP: Santorini, grécky ostrov vytrhnutý zo sveta rozprávok

2868

Gréckych ostrovov sú tisícky. Mykény, Rodos, Paros, Korfu, Kos, Zakyntos, Lefkada, Thasos, Eubója,… Jeden z najkrajších a najznámejších gréckych ostrov však zostáva Santorini. Santorini je miesto, kde nájdete červené skaly, čierne pláže, biele veterné mlyny a modré kupoly, ktoré zdobia toľko známych fotografií a pohľadníc. Oficiálny názov Santorini je Thira.

santorini

Ostrov je umiestnený vo vodou naplnenej kaldere, masívnej sopky, ktorej činnosť v minulosti spôsobila koniec minojskej civilizácie na ostrove Kréta. Táto sopka je stále činná a dá sa na ňu vyliezť. Ak sa chystáte na Santorini, nemali by ste si nechať ujsť výlet loďou k tejto sopke a precítiť sírou nasiaknutý vzduch a morské zátoky s teplou sírovou vodou. Minulá činnosť tejto sopky má za následok biele, čierne a červené pláže ostrova Santorini.

oia

Čo robiť na Santorini?

Ostrov Santorini je naozaj malý. Z jedného konca na druhý prejdete autom pod hodinu, no napriek tomu sa tu nudiť nebudete. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je požičiať si auto a prejsť každé zákutie ostrova. Môžete tak veľmi ľahko objaviť opustené pláže, útulné kaviarničky s výhľadom na ohromné útesy či autentickú atmosféru malých aj väčších mestečiek.

Fira je hlavné mesto Santorini. Veľa turistov sem chodí kvôli nákupom oblečenia, šperkov, umeleckých kresieb a suvenírov. Miestni obyvatelia tvrdia, že vo Fire môžete sledovať najkrajší a najromantickejší západ slnka na celom ostrove, preto tu v podvečer stretnete mnoho turistov, ktorý ho sledujú

zapad-slnka

Oia, mestečko notoricky známe zo všetkých fotografií je jednoznačne najkrajšie mesto celého Santorini. Kaskádové mesto, ktoré je takmer schodové bludisko vás určite očarí. Biele veterné mlyny, modré kupoly kostolíkov, predražené reštaurácie s ohromujúcimi výhľadmi. Aj také je mesto Oia, ktorému musíte pri návšteve Santorini obetovať minimálne niekoľko hodín.

 

V Kamari nájdete okrem lacnejšieho ubytovania aj čiernu pláž, ktorej pôvod nájdeme tiež v sopečnej činnosti. Z Kamari vedie kľukatá a stŕma cesta na jeden z vrcholov ostrova Mesa Vouno, kde nájdete známky starovekého osídľovania ostrova.

kamari

Výlet na Red Beach, neďaleko mesta Akrotiri by nemal byť vynechaný za žiadnych okolností. Maximálne červené obrie útesy s červeným pieskom je niečo čo musíte na Santorini vidieť. Pri výstupe na Red Beach majte pevnú obuv.

 

Málo známa pláž, Eros beach je skvostom, ktorý by bola škoda nevidieť. Nájsť pláž nemusí byť jednoznačne najjednoduchšie, avšak ak sa opýtate miestnych, poradia vám. Na Eros beach nájdete krásnu panenskú pieskovú pláž, čo nie je na Santorini úplne zvykom a honosný plážový bar s posteľami a príjemným sedením.

A čomu sa na Santorini vyhnúť?

Veľa schodov a spádov prinútilo miestnych zotročiť si kone a najmä somáre na ťažkú prácu pri vyvážaní tovaru a samých seba hore kopcom. Pri mnohých dlhších cestách hore kopcom môžete zaplatiť miestnym, ktorý vás na somárov vyvezú hore, do cieľovej destinácie. Pohľad na zúbožené, slnkom a ťažkou prácou vyčerpané somáre vás snáď ale viac odradí ako navnadí.

Ostrov Santorini by mal vidieť jednoducho každý, kto má rád kombináciu vyvaľovania sa na plážach, aktívneho cestovania a objavovania krás nových miest.

©ZaujímavýSvet.sk – Autorka navštívila Santoríni minulé leto

Foto: ZaujimavySvet.sk, PixaBay

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre