Akú farbu sedačky do obývačky zvoliť? Pozrite si ako vyzerá žltá, sivá, hnedá alebo modrá sedačka na fotografiách

2778

Chystáte sa na kúpu sedačky do obývačky a neviete sa rozhodnúť, aká farba je tá najvhodnejšia? Farebné trendy ako prichádzajú, tak aj odchádzajú ale existujú aj farby, ktoré sú stále in.

V prípade, že si obývačku len začínate zariaďovať, možností máte veľa. Od sedačiek, ktoré sú pokryté luxusnou látkou jednej farby až po tie s potlačou. V prípade, že máte obývačku už zariadenú nábytkom a rôznymi dekoráciami, je výber sedačky o čosi zložitejší, avšak veľmi dôležitý. V takom prípade sa budete musieť rozhodnúť, či bude sedačka neutrálna alebo bude výrazná napríklad modrá alebo žltá.

Niektorí dizajnéri uprednostňujú sedačku, ktorá ladí s farbou steny, aby miestnosť pôsobila zjednocujúco a zároveň vyzerala väčšia. V takom prípade bude prípadná zmena farby steny v budúcnosti komplikovaná. Najbežnejším prístupom pri kúpe sedačky je vybrať takú, ktorá nie je stredobodom pozornosti a nie je ani zamaskovaná do steny. Práve preto patria neutrálne farby sedačiek medzi tie najobľúbenejšie ide o farby ako sivá alebo hnedá.

neutrálne farby sedačky v obývačke
Neutrálne farby sú bezpečná voľba ak nechcete riskovať. Zdroj: ZaujimavySvet

Sivá, krémová alebo hnedá  sedačka v obývačke –  vždy in!

Vo všeobecnosti sú obľúbenou voľbou sedačky neutrálnej farby. Veľmi ľahko si ich môžete dozdobiť a pomôžu vám udržať krok s dobou, kedy sa to, čo je moderné, rýchlo mení. Medzi neutrálne farby patria béžová, sivá, tmavohnedá a krémová farba.

Béžová farba je už desaťročia považovaná za neutrálnu farbu a je veľmi populárna. Béžovú sedačku môžete umiestniť do akéhokoľvek priestoru a miestnosť bude stále vyzerať lákavo a zároveň dôstojne. Pre tých, ktorým sa zdá byť sivá farba príliš chladná a tlmená, je práve béžová farba tá, ktorá poskytuje teplo a pôsobí útulne. Matná béžová sedačka môže pôsobiť príliš nudne oproti iným farbám, ale textúrovaná béžová farba so škvrnami monochromatickej farby môže vyvolať záujem a pôsobiť zaujímavo.

Sivá sedačka

Sivá farba sedačky je ďalšou najobľúbenejšou farbou v obývačke. Pôsobí sofistikovane, pohodlne, chladne alebo aj sviežo. Vytvára skvelý základ pre priestor, ktorým je vaša obývačka. Šedú pohovku môžete dozdobiť vankúšmi či prikrývkami, ktoré môžete pravidelne meniť a tým tak zmeníte aj celkový farebný nádych vašej obývačky. Šedé sedačky sú dostupné od tých bledých až po uhľové farby. Nižšie vám ponúkame zopár príkladov.

svetlosivá sedačka
Svetlosivý gauč . Zdroj: ZaujimavySvet
Sivá sedačka na drevených nohách
Skvelým doplnkom sú drevené nohy pre váš gauč. Ľahšie sa pod ním upratuje. Zdroj: ZaujimavySvet
sivá sedačka
Zdroj: ZaujimavySvet
tmavosivá sedačka
Tmavosivé farby majú výhodu ak ide o čistenie. Zdroj: ZaujimavySvet
Tmavosivá sedačka
Zdroj: ZaujimavySvet

 

Hnedá sedačka

Hnedé sedačky sú v obývačke klasika. Za socializmu veľmi obľúbené ale to nezmanená, že táto neutrálna farba nie je praktická aj dnes. Konkrétne tamvohnedé sedačky v obývačke znamenajú menej čistenia kedže na nich rôzne nečistoty vyniknú ťažšie ako na svetlejších farbách gaučov.  Hnedé sedačky sú skvelou voľbou pre domácnosti s deťmi alebo zvieratkami. Výhodou hnedých pohoviek je tiež, že dodajú priestoru útulnosť a zvýraznia tak „teplo domova“.  Pozrite si inšpirácie ako vyzerajú hnedé sedačky v obývačke.

hedná sedačka v obývačke
Netradičná hnedá sedačka. Zdroj: ZaujimavySvet
kožený gauč v obývačke
Kožená farba pôsobí luxusne a dodá priestoru vážnosť. Zdroj: ZaujimavySvet
krémovohnedá sedačka
Svetlejšie odtiene hnedej pôsobia živšie. Zdroj: ZaujimavySvet

hnedá sedačka

Svetlý alebo tmavý gauč do obývačky?

svetlý alebo tmavý gauč do obývačky
Aké výhody majú svetle a naopak tmavé farby? Zdroj: ZaujimavySvet

Ak máte jasno v tom, či chcete sedačku výraznej farby alebo skôr neutrálnej, budete sa tiež musieť rozhodnúť, či bude farba svetlá alebo tmavá. Podlaha v obývačke má tiež veľký vplyv na výber správnej farby sedačky. Bude vaša sedačka umiestnená na koberci alebo drevenej podlahe? Akej farby bude podlaha?

Ak umiestnite tmavú sedačku na tmavú podlahu, sedačka zanikne. V takom prípade by ste ju mali zviditeľniť buď kovovými nožičkami alebo nožičkami zo svetlého dreva. To pomôže oddeliť podlahu od pohovky. Vhodné je tiež použitie svetlejšieho koberca pred prednou časťou vašej sedačky, ktorý oddelí tmavú podlahu od tmavej sedačky a pomôže tak sedačke vyniknúť. Odporúča sa tiež svetlý drevený alebo kovový konferenčný stolík, ktorý tiež pomáha oddeliť sedačku od podlahy.

V prípade svetlej sedačky je potrebné brať do úvahy jej opotrebovanie a možné zašpinenie. Preto je potrebné dobre zvážiť, na aký účel bude sedačka slúžiť a ako sa bude využívať. Ak ju budú využívať deti, poprípade domáce zvieratá, zvážte používanie poťahov na sedačku, ktoré je veľmi ľahké vyprať.

Žltá sedačka do obývačky

Žltá je farba radosti a dokonca je aj farbou roka. Symbolizuje život, šťastie, bohatstvo a mnoho iných príjemných vecí. Žltá sedačka v obývačke dodá priestoru presne tieto elementy a dokonale ju oživí. Ide o výrazný prvok a skvelou príležitosťou ako dodať posledný „ťah štetcom“ k vašim šedým a bielym doplnkom. Či už si zvolíte horčicovú, citrónovú alebo neónovú žltú – vždy pôjde o dominantný prvok vo vašej obývacej miestnosti. Ak neveríte, pozrite si zopár príkladov na fotografiách.

citrónová sedačka v obývačke
Źltá farba sedačky je v naozaj v kurze. Zdroj: ZaujimavySvet
gauč
Źltá vie pôsobiť aj veľmi decentne. Všetko závisí od odtieňa. Zdroj: ZaujimavySvet
Pestrá žltá sedačka
Pestré farby vedia priestor naozaj oživiť! Zdroj: ZaujimavySvet
Źltá sedačka na nožičkách
Sedačka na „nôžičkách“ má výhodu keď ide o vysávanie. Zdroj: ZaujimavySvet
Citónová žltá sedačka
Zdroj: ZaujimavySvet
krémová žltá sedačka
Zdroj: ZaujimavySvet
Źltá sa stala farbou roka naozaj právom
Zdroj: ZaujimavySvet

Modrá sedačka v obývačke

Modrá sedačka pôsobí upokojujúco, príjemne a má tendenciu splývať s okolím, čo znamená, že modrá v tomto prípade funguje takmer tak, ako neutrále farby. Najobľúbenejšou kombináciou k modrej je práve šedá farba. Niektorí ľudia kombinujú modrú sedačku so sivým kobercom alebo používajú rôzne doplnky na zvýraznenie v sivej farbe. Modrá farba nikdy nevyjde z módy a preto je tiež vrele odporúčanou farebnou voľbou.

tmavomodrá sedačka
Tmavomodrá sedačka vynikne super napríklad s hnedým kobercom. Zdroj: ZaujimavySvet
modrá sedačka
Modrá ladí s drevom perfektne! Zdroj: ZaujimavySvet
modrý gauč
Zdroj: ZaujimavySvet
Tyrkisová sedačka
Odvážnejšie odtiene ako táto sa vám môžu naozaj odvďačiť. Zdroj: ZaujimavySvet
modrý gauč
Modrá ladí aj s ružovou
Tmavomodrá sedačka do obývačky
Silné a tmavé oditene ladia skvelo so svetlými farbami
netradičná modrá pohovka
Trúfnete si aj na netradičné dizajny sedačiek? Zdroj: ZaujimavySvet

Biely gauč v obývačke

Sedačka bielej farby zapadne do akéhokoľvek priestoru. Pôsobí luxusne a nóbl. Bielu, podobne ako sivú, môžete doplniť o akékoľvek iné farby, ktoré sa odrazia vo vankúšoch či prikrývkach. Nevýhodou však je, že si vyžaduje viac údržby vzhľadom k tomu, že je svetlým typom sedačky, ktorý sa veľmi rýchlo zašpiní.

biela sedačka v obývačke
Biela symbolizuje minimalizmus. Zdroj: ZaujimavySvet
Biely gauč a modrá stena
Biela ladí s tmavšimi farbami. Zdroj: ZaujimavySvet
Biely kožený gauč
Nevýhodou bielej farby je čistenie. Zdroj: ZaujimavySvet
Biely klasický gauč
Zdroj: ZaujimavySvet
biela pohovka
Ide však o farbu, ktorou nič nepokazíte. Zdroj: ZaujimavySvet

 

Čierna sedačka

Bojíte sa čiernej? Nemusíte! Samozrejme, táto „najtemnejšia“ farba sa spája s mnohými nepríjemnými vecami v živote ale je aj ideálny prvok pre zladenie farieb. Veď všetci nosíme čierne farby oblečenia iba preto lebo vyzerajú dobre. To isté platí o čiernej pohovke v obývačke.  Výhodou je tiež, že na nej nevyniknú nečistoty a tak ušetríte sa tepovanie.  Čierna je rovnako vhodná do moderných interiérov, ktoré sú pestrofarebné a tak chcete vytvoriť kontrast alebo do luxusne pôsobiacich obývacích miestností. Pozrite si zopár prikladov a posúďte sami ako to vyzerá.

čierna sedačka
Čierna pohovka môže priestor obzvláštniť ale nezabudnite ho doplniť o doplnky, ktoré ho spestria. Zdroj: ZaujimavySvet
čierna sedačka
Čierna sa hodí do kancelárskch priestorov. Zdroj: ZaujimavySvet
gauč v byte
Ale má svoje miesto a v bytových priestoroch. Zdroj: ZaujimavySvet

Zelená sedačka v obývačke

Zelená sedačka v obývačke je tiež veľmi populárna. Historicky je zelená jednou z najvyberanejších farieb. Pôsobí prírodne a nie veľmi agresívne alebo odvážne. Ide o relatívne bezpečnú voľbu. Nevýhodou je, že existuje len obmedzené množstvo farebných kombinácií, ktorými môžete doplniť celkový priestor vašej obývačky.

zelená sedačka v obývačke
Zdroj: ZaujimavySvet
Zelená sedačka
Zelená je vzdušná a živá farba. Zdroj: ZaujimavySvet
zelený gauč
Vie však navodiť aj pocit luxusu. Zdroj: ZaujimavySvet

zelená tmavozelená tmavozelená sedačka

Aký koberec k sedačke zvoliť?

Vybrali ste si sedačku ale ešte nemáte koberec? Pozrite si na základe odporúčaní aká farba koberca sa hodí k vašej sedačke.  Či už si máte sivú, bielu, alebo hnedú sedačku mali by ste k nej zvoliť koberec tak aby sa dopĺňali a dotvárali domov aký máte v predstavách.

Na záver

Súprava čalúnených stoličiek je skvelou voľbou, ako dizajnovo doplniť vašu novú sedačku. Stoličky nemusia presne zodpovedať sedačke, ale farba sedačky môže byť zakomponovaná do vzoru alebo textúry stoličiek.

Nezabudnite tiež doplniť vašu sedačku zvýrazňujúcimi vankúšmi, prehozmi či prikrývkami. Aj takéto drobnosti dodajú vašej obývačke útulný a príťažlivý vzhľad.

Užitočné zdroje:

https://www.thespruce.com/how-to-choose-a-sofa-color-4151743

https://www.apt2b.com/blogs/apt2b/most-popular-sofa-colors

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre