Obstaráme si huskyho! Čo všetko o ňom máme vedieť? Zaujímavosti a fakty o starostlivosti plemena

4385

Sibírsky husky, chlpatá gulička roztomilosti. Snáď každý si vie predstaviť tohto typického severana v závoji snehu. Tento obrázok vypovedá o tomto plemene naozaj veľa. Jedno z terajších veľmi obľúbených plemien pri výbere nového štvornohého maznáčika. V článku si rozoberieme čo všetko by ste o ňom mali vedieť a ako sa pripraviť na jeho príchod do domácnosti.

Kvalitné psie granule od slovenského predajcu

Screenshot 5Neriskujte s nekvalitným krmivom pre psov. Podporujte slovenských predajcov, ktorých granule sú to najlepšie, čo môže vás psík dostať. Kvalitné a transparentné zloženie je zárukou zdravia vášho psa !

sibírsky husky
Foto: ZaujimavySvet

Odkiaľ pochádza husky?

Korene mu siahajú k pôvodným obyvateľom na Sibíri. Následne sa dostal s obchodníkmi kožušín na Aljašku. Tam sa plemeno cenilo vďaka jeho rýchlosti a schopnosti dobre ťahať sane. Ich popularita tak vzrástla ešte viac. Pričom doteraz sa využívajú na tento účel cestovania ale zároveň aj na rozmanité športy o ktorých si povieme nižšie

 

Aktívne plemeno: Áno
Vhodný do: Dom aj byt
Dožíva sa 12 až 15 rokov
Cena 150 – 800 €
8 1
Foto: ZaujimavySvet

 

Povaha sibírskeho huskyho

Nezávislý, dobrosrdečný, jemný, oddaný, pozorný, ústretový a aj sociálne znášanlivý. To všetko vie byť sibírsky husky. Avšak nie vždy na 100 %. Každá z týchto vlastností vie byť prínosom. Ale niektoré aj príťažou. Preto si vždy poriadne rozmyslite, že on je pre vás ten pravý spoločník.

18

Silná nezávislosť. Pokiaľ chcete psa, ktorý na váš povel vám znesie aj modré z neba hľadajte ďalej. Husky psy sú nezávislé a samostatne mysliace. Musíte si ich poslušnosť získať a zaslúžiť. Nie je to len tak, pre nič za nič. Dokonca sa vám ani nemusí podariť ich uplatiť jedlom. Ony to nemyslia zle.

Majú vás oddane rady avšak ich pôvod im prikazuje to, aby mysleli a jednali samy. Preto sú občas tvrdohlavé a musíte vedieť ako na ne. Avšak je to výzva. Pokiaľ ste ochotný do toho ísť, jeho poslušnosť bude o to väčšia odmena.

aktívne plemeno
Foto: ZaujimavySvet

Preto nie sú úplne vhodné pre totálnych začiatočníkov. Výberu tohto plemena by mal predchádzať výskum, zisťovanie a navštevovanie. Výskum čoho? Ich požiadaviek na životné potreby, priestor, čas, energiu, jedlo a výchovu. Zisťovanie čoho? No pokiaľ ste úplný začiatočník, napríklad zistenie čísla najbližšieho veterinára, kliniky v prípade potreby, ale aj výdajov s tým spojených.

Modrooky husky
Husky môže mať prenikavé modré oči. Foto: ZaujimavySvet

Sibírsky husky nie je najmenší pes. S tým sa spájajú spravidla vyššie čiastky za na množstvo liekov, anestézie či antiparazitík. Navštevovanie koho? Predsa chovateľov. Ako najlepšie zistiť čo najviac informácií o danom plemene ako od dlhoročných chovateľov. Oni vám poradia so všetkým. A správny chovateľ bude poskytovať rady, aj keď už šteniatko bude u vás doma a budete sa trápiť s výchovou.

hnedooky husky
Foto: ZaujimavySvet

Ako vybrať huskyho ?

Toto bude platiť všeobecne pre všetky plemená a psy naprieč psím svetom. A bude to len v skratke. Ale povieme si ako správne vybrať šteňa resp. od koho ho získať. Máte niekoľko možností a presne od nich závisí aj cena huskyho.

Husky od chovateľa

Dlhoročný skúsený chovateľ vám poskytne veľa užitočných rád ohľadom chovu a výchovy. Ale kto je správny chovateľ? Musí mať registrovanú chovateľskú stanicu. Každý vrh má svoje písmenko abecedy a musí byť každé šteňa nahlásené registru, aby získalo taký svoj rodný list – teda papiere pôvodu. Nie je to očkovací preukaz! Ten vystavuje veterinár. O tom po tom.

16

Tieto dokumenty vám presne povedia kto boli jeho rodičia a dokonca niekoľko generácií dozadu. Verte mi, ani vy nemáte takýto prehľad o genealogii vašej rodiny. Takto zaobstaraný husky stojí samozrejme viac. Koľko teda stojí? Je to vysoko individuálne rátajte ale v stovkách EUR.

šteniatka
Foto: ZaujimavySvet

Zaobstarať si huskyho z útulku?

Môžete si aj adoptovať svojho huskyho. Bohužiaľ ich popularita im neprospela v jednej veci. Je ich veľa odložených aj v útulkoch a azyloch kvôli nezvládnutej výchove alebo ich typickému správaniu.

Ak máte už nejaké skúsenosti s plemenom či ste zanietený začiatočník môžete dať úžasnú druhú šancu na život niektorej stratenej duši za mrežami. A koľko stojí husky z útulku? Nie nebude to zadarmo pretože útulok musí z niečoho žiť. Cena je ale výrazne nižšia oproti chovateľom. Rátajte do 100 EUR, mnoho útulkov 60 alebo 70 EUR.

15

Ako by nemal vyzerať predaj nielen huskyho

Žiadne predávanie psa na divnom mieste (cez plot, na benzínke, na parkovisku a iných podobných miestach). Chovateľ by vám mal bez problémov ukázať fenu a ostatné šteniatka.

19

Taktiež miesto, kde žijú. Nemal by nič zatajovať a alebo sa ošívať pri vašich otázkach o zdravotnom stave či iných prípadných problémoch v chove. Nové šteniatko by malo ísť do rodiny s očkovacím preukazom s niekoľkými povinnými dávkami očkovaní a vyšetrení.

A v žiadnom prípade by nemalo ísť od jeho šteňacej rodinky príliš skoro. On má 6 týždňov ale…. Od všetkých týchto argumentov ruky preč. Niečo tu nesedí.

prechádzka
Foto: ZaujimavySvet

Je husky aktívne plemeno?

Husky je veľmi aktívne plemeno. Musíte s tým počítať. Tri 15 minútové prechádzky denne mu len tak stačiť nebudú. Teda môžu stačiť, ale váš byt bude mať následky. Pes sa začne bleskurýchlo nudiť a bytové doplnky, nábytok, podlahy či koberce to pocítia. Prípadne susedia vypočujú.

20

Husky sa hodí pre aktívnych ľudí s chuťou športovať. A je v podstate skoro jedno akým spôsob pokiaľ to nebude gauč. Psy milujú beh, čo je očividné z ich pôvodného využitia. Síce nemusíte mať široko ďaleko sneh, ale to vôbec nevadí.

On bude s vami rád behať pri bicykli, bez bicykla, pri korčuliach, pri kolobežke alebo chodiť na niekoľko hodinové túry. Z toho vyplíva, že s ním môžete skúšať hneď niekoľko psích športov. Dogtrekking či mushing (rôzne typy) sú skvelou voľbou pre toto plemeno.

výcvik psa
Foto: ZaujimavySvet

Výcvik huskyho

Naozaj nechcete byť ten majiteľ, ktorý dal svojho psa nad všetko ostatné a zanedbal jeho výcvik. Verte mi, zanedbaným výcvikom netrpí len majiteľ a okolie ale aj psík samotný. Je oveľa lepšie naučiť psa netrhať všetko naokolo, chodiť pri nohe alebo neštekať ako ho potom jednorázovo vytrestať keď nám opadnú „ružové okuliare“ alebo nedajbože sa ho zbaviť lebo vám dôjde trpezlivosť. Dnes môžete huskyho výcvik realizovať sami pomocou rôznych online kurzov, ktoré vás prevedú výcvikom krok za krokom alebo môžete zaplatiť trénera. Tak či tak odporúčame aspoň jednu z týchto variant. Nevycvičený pes škodí sebe aj okoliu.

 

Starostlivosť o huskyho

Husky má hustú polodlhú srsť s veľmi hustou podsadou. Preto sa pripravte na pĺznutie. Ohromné množstvo pĺznucej srsti. Bude všade. Čerstvo vyprané prádlo z práčky? Bude tam. Nové topánky? Bude na nich. Nový oblek do kancelárie? Budú tam. Vaším verným spoločníkom sa stane odchlpovacie lepkavé kolečko na oblečenie.

biely husky
Foto: ZaujimavySvet

Umiestnenie severana. Dom? Byt? Tak ta sa vedú spory kam len siaha popularita plemena. Tu je môj názor: pokiaľ sa o svojho sibírskeho huskyho budete starať s láskou a doprajete mu pohyb a kvalitnú stravu akú si zaslúži, bude spokojný s vami aj pod stanom na potulkách Pacifickej hrebeňovky.

Že vám ľudia argumentujú: ,, on môže byť iba na záhrade!´´ No nie vždy je to aj pravda. Aj pozemok musí spĺňať isté kritéria. Totiž je to dobrý sluha, ale častokrát veľmi zlý pán. Veľa ľudí svojho chlpáča nechá rásť na trávniku za domom len tak ako drevo v lese.

14

Ale ani byt nemusí byť ideálnym riešením, pokiaľ nemáte cez deň dostatok času využiť potenciál vášho maznáčika.

Preto je dôležité to, aby ste si vyjasnili koľko času ste ochotní vášmu novému členovi rodiny vyhradiť.

  • Bude v byte: budem naozaj vstávať hodinu pred odchodom do práce a vyhradím mu hodinu po nej?
  • Bude na záhrade: budem sa mu naozaj venovať a nenechám ho len tak v koterci alebo len tak – veď on sa zabaví sám?
Kvalitné psie granule od slovenského predajcu

Screenshot 5Neriskujte s nekvalitným krmivom pre psov. Podporujte slovenských predajcov, ktorých granule sú to najlepšie, čo môže vás psík dostať. Kvalitné a transparentné zloženie je zárukou zdravia vášho psa !

hnedý husky
Foto: ZaujimavySvet

Má husky zdravotné problémy?

Husky je celkovo zdravé plemeno. Trpí typickými problémami veľkých psov. Napríklad dyspláziou bedrových alebo lakťových kĺbov ale niekedy aj hypotyreózou – nedostatkom produkcie hormónov štítnej žľazy.

sibirsky husky
Huskymu je dobre v páre Foto: ZaujimavySvet

Zopár rýchlych zaujímavostí o huskym

Keďže sme na stránkach Zaujímavý Svet rozhodli sme sa vám spísať na záver ešte zopár rýchlych zaujímavostí ohľadom tohto plemena

  • Plemeno pôvode vyšľachtili Čukčovia žijúci na Sibíri. Používali ich ako záprahové psy.
  • Čukčovia veria, že bránu do neba strážia dvaja husky.
  • Sibírski husky bol využívaný aj počas 2.svetovej vojny na hľadanie pilotov, ktorí sa zrútili v arktických oblastiach.
  • Plemeno v roku 1925 nabralo na popularite po tom, čo husky záprah doniesol hrdinsky sérum proti záškrtu na Aljaške.
  • Sibírsky husky môže mať hnedé alebo modré oči. Dokonca môže mať aj hnedé aj modré oči zároveň!
  • A prečo majú modré oči? Môže za to chromozóm 18 u genu ALX4, ktorý spôsobuje modrú farbu očí u viacerých živočíchov. (zdroj)
12
Foto: ZaujimavySvet

Slovo na záver

Ak sa rozhodnete zaobstarať si toto úžasné aktívne plemeno dajte si pozor na pár vecí. Ako výber chovateľa. Taktiež zvážte všetky jeho požiadavky na život, aby ste mu mohli poskytnúť všetko čo potrebuje: Husky psy sú skvelé oddané rodinu milujúce psy.

Nuda
Nenechajte ho sa nudiť. Foto: ZaujimavySvet

Bude to váš oddaný spoločník pri všetkých vašich potulkách prírodou, ale aj pri behu v mestskom parku s bicyklom. Zimu znáša s prehľadom. Nemusíte sa báť, že pri prvých nižších teplotách nebude chcieť vyliezť z tepla jeho postele. Za to horúčavy mu nie vždy pristanú. Ale nikdy, naozaj nikdy mu nestrihajte jeho bujnú srsť. Je to jeho prirodzená ochrana pred akýmkoľvek druhom počasia. Spôsobili by ste mu teplotný šok.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.