Slávne bitky vo filmoch: Toto je 10, ktoré tvorcovia natočili úplne zle!

1741

Toto je 10 slávnych historických bitiek, ktoré boli zobrazené aj vo filmoch, ale žiaľ, nesprávne. Nasledujúce historické udalosti sa vo filmovom spracovaní dočkali viacerých nepresností a s tým spojenou kritikou. Pohodlne sa usaďte, poďme na to.

10 – Bitka o Ardeny vo filme Battle of the Bulge

Battle of the Bulge je označenie pre Bitku o Ardeny a zároveň ide o film z roku 1965. Išlo o jeden z posledných, podľa mnohých posledný masívny postup nemeckej ofenzívy počas druhej svetovej vojny na prelome rokov 1944 a 1945. V spomenutom filme je viacero nepresností, chýba napríklad hmla, ktorá počas prvých dní poriadne zhoršila podmienky obom táborom. Jeden z vtedajších hlavných činiteľov armády sa dokonca po zhliadnutí filmu vyjadirl, že snímka obsahuje mnoho chýb aj čo sa týka napr. názvov jednotiek, či území. Na CSFD má film hodnotenie 73% a v hlavných rolách si zahrali Henry Fonda, Robert Shaw a Robert Ryan.

79358908 ee31 49bb ae9d b84228ff2a1d
Autor tejto fotografie je thefoxling

9 – Bitka pri Maratóne vo filme 300: Rise of an Empire

Bitka pri Maratóne je historická udalosť, ktorá sa udiala zhruba v roku 490 pred Kristom. Bola to jedna z prvých invázií Peržanov do Grécka. Filmári ju spracovali napríklad vo filme 300: Rise of an Empire, ktorý je u nás známy ako 300: Vzostup impéria. Je to akčná, vojnová a historická dráma z roku 2014 natočená v USA. Film bol kritizovaný za niekoľko historických nezrovnalostí, napríklad čas niektorých bitiek, smrť jednotlivých postáv alebo celkový spôsob vyrozprávania príbehu.

299693e4 faaf 46dc bf30 b968072291b7
Autor tejto fotografie je Brechtbug

8 – Bitka o Inčchon vo filme Operation Chromite

Operation Chromite je vojnový film, ktorý napríklad v Česku vyšiel pod názvom Bitva o Inčchon. Je to kórejský vojnový film z roku 2016 a podľa webu List Verse je to zrejme najhorší vojnový film, aký bol kedy natočený. Divákom v tejto snímke chýbalo prepojenie deja so zábermi a ani samotná bitka o Inčchon, okolo ktorej sa film točí, nepriniesla mnoho pozitívnych reakcií. Celá bojová časť trvala vo filme len zhruba 15 minút a navyše bola plná nepresných informácií.

7 – Križiacka výprava vo filme Kingdom Of Heaven

Kingdom Of Heaven, v slovenčine Kráľovstvo nebeské, je vojnový, historický, akčný a dobrodružný film nakrútený v USA, Veľkej Británii, Španielsku a v Nemecku v roku 2005. Režisérom tohto počinu je známy Ridley Scott. Hoci sa snímka zaradila medzi komerčne úspešné a dodnes patrí medzi najobľúbenejšie, hlavná postava má oproti historickým faktom niekoľko nezrovnalostí. Napríklad Bailon nebol kováč, ale šlachtic z Palestíny. Podobné chyby majú aj ďalšie postavy v príbehu.

6 – Operácia Red Wings vo filme Lone Survivor

Lone Survivor je životopisný a vojnový thriller nakrútený v USA v roku 2013. V hlavnej úlohe sa predstavil Mark Wahlberg. U nás je film známy pod názvom Na život a na smrť. Opisuje príbeh štyroch vojakov SEAL TEAM 10, ktorí sú vyslaní do hôr v Afganistane. Ich cieľom je jeden z najvyšších predstaviteľov Talibanu. Hoci snímka sa teší veľkej obľube dodnes, sfilmovaný príbeh vojaka Marcusa Luttrella má oproti skutočnosti niekoľko rozdielov. Napríklad, že hoci bol naozaj výrazne zranený, nebol až tak blízko smrti, ako prezentuje film. A najmä záverečné scény, kedy zranený americký vojak opúšťa svoje dočasné útočisko a muž, ktorý sa o neho staral bol zabitý, sú fikcia. V skutočnosti vojaka vyzdvihli Rangeri a muž, ktorý sa Marcusa staral, prežil.

bcb29ab2 a4c4 4d64 921e f41524ce49d5
Autor tejto fotografie je Eva Rinaldi Celebrity Photographer

5 – Bitka o Stalingrad v snímke Enemy at the Gates

V americkom origináli Enemy at the Gates je historická vojnová dráma z roku 2001. Bola natočená v Írsku, vo Francúzsku, vo Veľkej Británii, v Nemecku a v USA. V hlavných rolách sa predstavili Jude Law, Joseph Fiennes a Rachel Weisz. Hoci komerčne sa filmu darilo a dodnes patrí medzi najkultovejšie klasiky svojho žánru, nepotešil presných historikov. Už prvé mapy v úvode snímky ukazujú úplne iné územia. Film má viacero ďalších nepresností, čo sa týka napríklad správania vtedajšej armády, chýbajúcich veliacich dôstojníkov, ale najmä Zajcevov súper, nemecký snajper Major Erwin Konig, podľa dobových záznamov nikdy neexistoval.

d535e7ae e83d 406d ba56 1f7b419a904b
Autor tejto fotografie je ambevbrasil

4 – Bitka o Aqaba vo filme Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia je starší životopisný, dobrodružný a vojnový film. Bol nakrútený ešte v roku 1962 vo Veľkej Británii a napríklad v Česku vyšiel pod názvom Lawrence z Arábie. Opisuje, okrem iného, bitku o Aqapa, čo je prístav v Červenom mori. Spomínaná bitka vznikla počas arabskej revolty v 1. svetovej vojne. Film sa síce drží jasne stanovených historických faktov a radí sa k najlepším všetkých čias, ale v niektorých detailoch sa rozchádza so skutočnosťou. Napríklad oblečenie jednej z hlavných postáv alebo prírodné podmienky.

537d453d ce4c 4ce1 8d8e 1776c84e5ffe
Autor tejto fotografie je Susanlenox

3 – Bitka o Gettysburg vo filme Gettysburg (1993)

Bitka o Gettysburg sa udiala v júli 1863 a patrí medzi najvýznamnejšie momenty vtedajšej občianskej vojny v Spojených štátoch. Vzniklo o nej niekoľko filmov, najväčší ohlas vzbudil ten z roku 1993 s názvom Gettysburg alebo rovnomenný dokument z roku 2011. Prvý spomenutý počin z roku 1993 sa držal hlavných faktov, ale napríklad zmenil v deji niektoré dni z dátumu 1. júla na 30. jún alebo jednu poobednajšiu udalosť vyobrazil ako rannú. Taktiež komparzisti vo filme boli terčom historických detailistov. Komparz si totiž vyrábal dobové uniformy sám, čo síce štábu ušetrilo náklady, ale od skutočných uniforiem to malo ďaleko. Mnohým divákom tiež vadilo nie úplne realistické zobrazenie radových vojakov.

8a1e8fb8 d194 4a88 8ca2 3f7ee9ddabb0
Autor tejto fotografie je Archives Branch, USMC History Division

2 – Bitka o Alamo vo filme Alamo

Alamo je legendárna pevnosť a ešte legendárnejšia bitka sa tu udiala v roku 1836 počas februára a marca. Táto historická udalosť bola vyobrazená napríklad vo filme Alamo z roku 1960. Hoci sa tento historický a vojnový western najskôr pýšil tým, že zakladá všetko na reálnych faktoch a skutočnostiach, bolo to trošku inak. Dokonca dvaja historici, ktorí mali filmárom pomáhať, po krátkom čase opustili štáb a požiadali, aby neboli ich mená s týmto filmom nijako spájané. Kulisy, ako aj plány pevnosti Alamo, ktoré sú vo filme vyobrazené, sú len výplodom fantázie režiséra a scenáristu.

9bf5574c 1c6e 4ac9 8019 ec8168ac8589
Autor tejto fotografie je mlhradio

1 – Americká vojna za nezávislosť vo filme Patriot

Americká vojna za nezávislosť prebiehala v rokoch 1775 – 1783 a práve do tohto obdobia je zasadený dej filmu Patriot s Melom Gibsonom. Ide o americko-nemecký vojnový film z roku 2000. Pôvodne mal byť film o konkrétnej historickej postave z tejto vojny, ale neskôr vytvorili tvorcovia úplne fiktívnu postavu Benjamina Martina, ktorého rola bola zložená z minimálne piatich rôznych dobových vojakov. Takže aj z tohto dôvodu sa niektoré detaily oproti skutočným udalostiam líšia. Film navyše prikrášlil niektoré udalosti, okrem iných napríklad uzamknutie ľudí v miestnom kostole.

Zdroj

fe422c8b 7cc5 4b7b a296 6c865d6c11a6 1
Autor tejto fotografie je kjd

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.