Slnko čoskoro obráti svoje magnetické pole: Ako to ovplyvní našu planétu?

486

Slnko sa pripravuje na významnú udalosť – obrátenie svojho magnetického poľa. Tento jav, ktorý sa opakuje približne každých 11 rokov, má dôležité dôsledky pre našu planétu.

Slnko pravidelne prechádza fázou, keď sa jeho magnetické pole obráti. Tento proces sa nazýva obrátenie polarity a je súčasťou 11-ročného slnečného cyklu. Obrátenie označuje vrchol slnečnej aktivity, nazývaný slnečné maximum, po ktorom nasleduje prechod do slnečného minima. Posledné obrátenie nastalo koncom roka 2013.

Ako prebieha obrátenie?

Magnetické pole Slnka sa počas slnečného cyklu stáva zložitejším. Počas slnečného maxima sa magnetické pole rozpadá a dochádza k zmene polarity. Tento proces je spôsobený slnečnými škvrnami, ktoré môžu vytvárať silné slnečné erupcie a výrony koronálnej hmoty (CME). Slnečné škvrny v blízkosti rovníka majú starú orientáciu, zatiaľ čo tie bližšie k pólom nesú novú magnetickú orientáciu.

Zdroj: www.imeteo.sk

Dôsledky pre Zem

Obrátenie magnetického poľa Slnka má pozitívny vplyv na našu planétu. Zmeny v slnečnom magnetickom poli vytvárajú zvlnenú bariéru, ktorá lepšie chráni Zem pred kozmickým žiarením. Tento proces je pre nás prospešný, pretože pomáha udržiavať ochrannú vrstvu atmosféry proti škodlivému žiareniu z vesmíru.

Zvrat magnetického poľa Slnka je fascinujúcim fenoménom pre vedcov, ktorí študujú slnečnú aktivitu a jej vplyv na vesmír. Aj keď presný mechanizmus tejto zmeny zostáva nejasný, pozorovania a výskum pokračujú, aby sa lepšie pochopili dôsledky a priebeh tohto javu.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre