Na Slovensku máme mnoho jaskýň a tieto patria medzi tie najkrajšie nie len u nás, ale aj na celom svete

2298

Naše krásne Slovensko je v skutočnosti unikátnou krajinou. Medzi naše najkrajšie unikáty patria, okrem iného aj jaskyne. Niektoré sú dokonca zapísané aj v UNESCO. Ak ste ich ešte nepreskúmali, mali by ste si prečítať nasledujúci článok o týchto 5 vybraných jaskyniach. Možno vás to presvedčí o tom, že nasledujúci výlet budete plánovať do jednej z nich.

Demänovské jaskyne

Tento jaskynný systém je v súčasnosti najdlhšou speleogicky prepojenou krasovou sústavou na Slovensku. Nájdete tam rozsiahly komplex jaskynných chodieb, dómov a priepastí. Zmerané častí predstavujú až 35 291 m. Demänovská ľadová jaskyňa je súčasťou tohto komplexu a je jedna z najstarších známych jaskýň v Európe. Celoročne si udržiava svoju ľadovú výplň v podobe prízemného ľadu.

Ľad sa v tejto jaskyni začal tvoriť pred približne 400 – 500 rokmi. V jaskyni je tiež známe nálezisko rôznych kostí zvierat, vrátane jaskynného medveďa, ktoré boli kedysi považované za dračie kosti.

Photo by wikimedia

Dobšinská ľadová jaskyňa

Skutočným krasovým unikátom v Slovenskom raji je práve táto jaskyňa. Je zároveň najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku. Dlhá je 1483 m a na výšku meria 112 m. Do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. Hrúbka podlahového ľadu je najväčšia vo Veľkej sieni, až 26,5 m.

Objem ľadu v jaskyni sa odhaduje na 145 000 m³. Okrem toho sú tiež pozoruhodné mohutné ľadové stĺpy a vodopády vo Veľkej sieni. Najväčší ľadový stĺp meria až 9 m. Dobšinská ľadová jaskyňa je od roku 2000 zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Photo by wikimedia

Gombasecká jaskyňa

Je to kvapľová jaskyňa nachádzajúca sa v Slovenskom krase, medzi Rožňavou a Plešivcom. Patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne, objavená bola v roku 1951. Od roku 1968 sa využívala 10 rokov ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Táto jaskyňa je dlhá 1525 m. Jaskyňa vyniká unikátnymi tenkými trubicovitými stalaktitovými útvarmi, ktoré dosahujú dĺžku až 3 m.

V jednej z mnohých siení nájdete okrem bohatej kvapľovej výzdoby tenké brčká umiestnené tak husto, až vytvárajú predstavu kamenného dažďa a sú sfarbené do svetlofialová. Tento jedinečný úkaz je označovaný aj ako rozprávkový dážď a nenájdeme ho nikde inde na Slovensku. Táto rozprávková jaskyňa, ktorá bola roku 1995 zaradená do fondu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Photo by wikimedia

Domica

Rozľahlá a nádherná jaskyňa sa nachádza na slovensko-maďarských hraniciach a je súčasťou jaskynného systému o dĺžke 25 km, z ktorého iba štvrtina leží na Slovensku. Domica je prepojená s jaskyňou Čertova diera, spolu predstavujú 5 358 m. Kvapľová výzdoba s množstvom stalagmitov a stalaktitov je ohromujúca. Zvláštnosťou Domice je hojný výskyt netopierov, v priestoroch jaskyne sa ich nachádza približne 1500. Domica je významnou archeologickou lokalitou a obývaná bola už pred 5000 rokmi roľníkom, čoho dôkazom sú aj bohaté náleziská ohnísk, rôznych črepov z nádob a kamenných škrabadiel. V tejto krásnej jaskyni sa nakrúcala dokonca aj rozprávka Soľ nad zlato.

Harmanecká jaskyňa

Je to kvapľová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Kremnických vrchoch, v doline Harmanca. Jej dĺžka predstavuje 3 002 m a na výšku má asi 75 m. Ku vchodu sa môžete dostať aj po serpentínovom náučnom chodníku, ktorý bol vybudovaný v roku 1992 a je veľmi obľúbený. Zaujímavé je, že objaviteľ tejto jaskyne dostal za jej objavenie pokutu, pretože vnikol neoprávnene na pozemok mestských lesov. V týchto podzemných priestoroch nájdete snehobielu kvapľovú výzdobu, priezračné jazierka, vodopády a rozsiahle dómy. V niektorých častiach uvidíte aj jazierka so vzácnymi jaskynnými perlami.

Za najkrajšiu časť sa ale považujú zelené jazierka. Za symbol jaskyne sa považuje oslnivo biela kamenná váza, ktorá vraj splní želanie každému, kto do nej trafí mincou. V roku 1968 bola táto jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Photo by wikimedia

Zdroj

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre