Slovenské plesá, ktoré musíte aspoň raz navštíviť

3499

Slovensko ponúka od vysokých kopcov, cez zelené doliny až po rôzne krásne vodné plochy. Na tak malom území, aké má táto naša krajina, nájdete takmer všetko. Môžeme sa tiež pochváliť plesami, ktoré sú krásne i jedinečné. Niektoré sú v takej nadmorskej výške, že môžete absolvovať aj náročnú turistiku. Ak ste pri niektorom neboli, mali by ste to rýchlo napraviť.

Popradské pleso

Photo by wikimedia

Nájdete ho vo Vysokých Tatrách v prostredí Mengusovskej doliny, pod vrchom Ostrva. Je to jedno z najznámejších slovenských plies. Jeho hĺbka predstavuje 18 metrov a rozprestiera sa v nadmorskej výške 1 494 m. Zároveň sa môže pochváliť tým, že ide o štvrté najväčšie pleso na Slovensku. Zaujímavé je tiež to, že toto pleso je východiskom pre množstvo čarovných túr. Môžete sa vydať napr. k Symbolickému cintorínu, ktorý je venovaný obetiam Tatier alebo ak ste milovníkmi vysokohorskej turistiky, tak určite si vyskúšajte výstup na neďaleké Sedlo.

Skalnaté pleso

Photo by wikimedia

Taktiež ho nájdete vo Vysokých Tatrách. Je však ešte vo vyššej nadmorskej výške, ako predchádzajúce pleso, a to 1 751 m.n. m., no jeho hĺbka je len 2 m. Taktiež od neho môžete absolvovať zaujímavé túry, ako napr. výstup na Lomnický štít. Ak milujete turistiku, choďte k tomuto plesu od Tatranskej Lomnice peši, túra vám potrvá 2-3 hodiny. Patrí tiež medzi najobľúbenejšie turistické miesta vo Vysokých Tatrách. Nájdete tam aj jednu z najvyššie položených reštaurácii, a to Panorama Restaurant Skalnaté pleso.

Štrbské pleso

Photo by wikimedia

Práve toto pleso je pre turistov zrejme tým najznámejším. Je tiež najtypickejšie morénové pleso a pomerne ľahko dostupné. Maximálna hĺbka je 20 m. Zároveň je druhé najväčšie v našej krajine. V jeho okolí je aj viacero lyžiarskych stredísk a zaujímavé atrakcie. Uvidíte tam napr. aj lyžiarsky skokanský mostík, ktorý bol kedysi celosvetovo známy.

Veľké Hincovo pleso

Photo by wikimedia

A máme tu víťaza čo sa veľkosti i hĺbky týka. Jeho hladina je pokrytá ľadom až cca 270 dní v roku. Má neuveriteľnú hĺbku – až 53, 7 m a leží v nadmorskej výške 1 946 m. n. m.. Jeho dĺžka je 740 m a šírka 370 m. Z jeho kamenistých brehov sa naskytá úžasný pohľad nielen na okolité štíty, ale aj na Mengusovsku dolinu. Raritou tohto plesa je, že v ňom žije pstruh potočný a je tak najvyššie položeným miestom jeho výskytu na Slovensku a zrejme i v Európe.

Zelené pleso

Photo by flickr

Nájdete ho vo východnej časti Vysokých Tatier a určite patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách. Na piesčitom dne môžete vidieť vyvierajúce pramene. Má krásnu smaragdovozelenú farbu vďaka minerálu s názvom muskovit. Ak sa chcete občerstviť, vedľa neho sa nachádza veľmi obľúbená Chata pri Zelenom plese.

 

Roháčske plesá

 

Photo by wikimedia

Zaujímavé sú tým, že ide o sústavu plies v Roháčskej doline pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami. Hlavné štyri plesá sa rozprestierajú v „terasách“ nad sebou a na zostupe cez Spálenú dolinu sa nachádza ďalšie. Jednotlivé plesá nedostali názov, označili ich iba podľa polohy nasledovne: Veľké Roháčske pleso, Druhé a tretie Roháčske pleso a Horné Roháčske pleso. Celodenný stredne náročný výlet určite odporúčame absolvovať aj rodinám s deťmi.

 

Vrbické pleso

 

Photo by wikimedia

Patrí medzi národné pamiatky. Leží v hornej časti Demänovskej doliny a platí preň najvyšší stupeň ochrany. Tentoraz ide o zástupcu z Nízkych Tatier, kde je zároveň aj najväčším jazerom. Jeho najväčšia hĺbka predstavuje 8 metrov a nájdete ho vo výške 1 113 m n. m.. Jeho okolie je veľmi dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Tamojšie prostredie je krásne a budete sa kochať výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

 

Zdroj: wiki

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre