Slovenské rarity, ktoré sú veľmi vzácne a závidia nám ich aj za hranicami

6981

Naša krajina je maličká, no ponúka toho toľko veľa, že si to mnohí ešte stále neuvedomujeme. Toto naše Slovensko je tak krásne, až je to neuveriteľné. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko rarít a na väčšinu z nich môžeme byť právom hrdí.

Čiernohronská železnica

Počas toho, ako sedíte na tribúne a sledujete futbalový zápas, prejde popred vás parný vlak. Takáto rarita sa nachádza v Čiernom Balogu, kde to považujú za úplne bežný jav. Cez tento miestny futbalový štadión prejde vlak štyrikrát za deň.

Čertova skala

Obrovská skala drží iba na malom kúsku plochy strmého skalnatého brala a týmto sa radí medzi ojedinelý prírodný úkaz v celej strednej Európe. Nájdete ju v prírodnej rezervácii Boky, neďaleko obce Budča.

Photo by wikimedia

Najužší dom na svete

Vedeli ste, že toto prvenstvo drží slovenská budova? Nachádza sa v Bratislave medzi Michalskou vežou a susedným meštianskym domom. So šírkou 130 centimetrov prekonal aj ateliér nachádzajúci sa vo Varšave, ktorého šírka predstavuje 152 centimetrov.

Photo by wikimedia

Najvyššie položená kadibúdka

Je postavená približne 200 metrov od Chaty pod Rysmi, ktorá je vo výške 2250 metrov nad morom. Je pestrofarebná a ponúka unikátny výhľad na Vysoké Tatry. Ak sa tam vydáte, určite ju neprehliadnete.

Photo by wikimedia

Gejzír v Herľanoch

Je jeden z mála studených gejzírov na svete. Podobné úkazy môžete vidieť v Nemecku alebo na ďalekom Islande. Momentálne strieka do výšky až 22 metrov. Celé prírodné divadlo trvá približne pol hodinu. Je zapísaný na predbežnom zozname svetového dedičstva UNESCO.

Slavošovský tunel

Pôvodne mal slúžiť pre vlaky, no nikdy sa nedočkal ani koľajníc. Zvedaví turisti ním ale môžu prejsť pešo. Má viac ako 2 km a spája obec Slavošovce s obcou Magnezitovce. Prejdete ho za približne hodinu. No nezabúdajte, že sa nesmiete báť tmy.

Photo by wikimedia

Lačnovská anomália

V obci Lačnov neďaleko Lipoviec sa zdá, akoby sa predmety kotúľali hore kopcom a takisto tečie aj voda. Je to naozaj tak? Podľa geodeta Milana Botka ide len o klam. Pomocou GPS zistil, že zdanlivo stúpajúci kopec v skutočnosti klesá. A čo si myslíte vy? Pozrite si nasledujúce video.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

Je to najmenšia, len 907-hektárová vinohradnícka oblasť. Špecifické odrody viniča sa pestujú len v siedmich obciach na juhovýchode Slovenska. Táto oblasť je výnimočná tým, že tam možno dopestovať hrozno na výrobu prirodzene sladkých vín. Ide o síce malú, ale o to rozmanitejšiu oblasť.

Photo by Country Vineyard Tokaj

Limes Romanus Rusovce

Ide o rímsku antickú pamiatku, ktorá je zapísaná v UNESCO. Z celého systému Limes Romanus sú, okrem tejto pamiatky, zapísané v tomto zozname jeho tri ďalšie časti, a to Hadriánov val vo Veľkej Británii, časť nemeckého limesu a Antoninov val.

Photo by youtube

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre