Slovensko sa umiestnilo medzi 12 najlepšími výrobnými krajinami

282

Slovensko sa v roku 2022 umiestnilo medzi 12 najlepších krajín v oblasti výrobného sektora. Podľa hodnotení za svoj úspech vďačíme hlavne pracovnej bezpečnosti ktorej rizikový profil sa umiestnil celosvetovo na tretej priečke.

1 40
Zdroj: Canva.com

Slovenská republika sa za rok 2022 umiestnila na dvanástom mieste v každoročnom celosvetovom rebríčku Manufacturing Risk Index (MRI), ktorý organizuje spoločnosť Cushman & Wakefield. V tomto rebríčku sa hodnotia dôležité kritériá ako práca, prevádzkové náklady, ekonomické a politické riziko. „Slovensko sa za posledné roky vyšvihlo na svetovú priečku v oblastiach výrobného a priemyselného sektora. Svoj podiel má na tom kombinácia faktorov ako primeraná nákladová sila a dostupnosť pracovnej sily, ekonomické a investičné prostredie, rozširujúca sa infraštruktúra, ekonomická a výrobná sféra, ekonomická situácia a priemyselná sféra, Ďalšou konkurenčnou výhodou Slovenska v porovnaní s okolitými krajinami je Euro. Napriek nepriaznivému vývoju cien energií a nákladov na výrobu a výstavbu je však Slovensko stále vyhľadávaným klientom v rámci krajín strednej a východnej Európy“, povedal Patrik Janščo, vedúci oddelenia priemyselných služieb a lízingu v Cushman & Wakefield Slovakia.

2 28
Zdroj: Canva.com
Hodnotenie 2022KrajinaHodnotenie 2021
1Čína1
2India2
3Indonézia6
4Malajzia9
5Thajsko8
6Poľsko10
7Vietnam11
8Česká republika5
9Kolumbia13
10USA3
11Maďarsko16
12Slovenská republika26
*Hodnotenie krajín vo výrobnej sfére Manufacturing Risk Invest (MRI) 2022

Silné zastúpenie mali aj iné krajiny Strednej Európy, ako Česká republika, Poľsko či Maďarsko. Tento rok Poľsko predbehlo Českú republiku (v minulom roku bolo až o päť miest nižšie) vďaka lacnejšej pracovnej sile a cene elektriny, ktoré sú tam nižšie ako v mnohých iných krajinách Strednej a Východnej Európy.

3 32
Zdroj: Canva.com

Mnohé európske krajiny v minulom roku posilnili svoj dlhodobý ekonomický výhľad a rizikový profil vďaka zlepšeniu ich schopnosti dosahovať ciele udržateľnosti, vďaka efektívnemu využívaniu zdrojov a vytváraniu ekologických a ekonomických príležitostí. Neistota ohľadom dodávok energie v európskych krajinách však zvýšila ich ekonomické riziko a negatívne ovplyvnila ich hospodárske vyhliadky v blízkej budúcnosti. To spolu s vyššími cenami elektriny (najmä v dôsledku problémov s dodávkami a rastúcimi cenami plynu v dôsledku vojny na Ukrajine) a nákladmi na pracovnú silu (pretože nedostatok personálu zvýšil mzdy pracovníkov) znamená, že krajiny ako napríklad Francúzsko, Holandsko a Španielsko utrpeli tento rok poklesy vo svojom hodnotení. To, ako rýchlo sa tieto výzvy vyriešia, bude mať v blízkej budúcnosti významný vplyv na konkurencieschopnosť mnohých európskych krajín ako výrobných miest.

Zdroj: CUSHMAN & WAKEFIELD 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.