Snívate o bohatom sociálnom, kultúrnom a pokojnom živote? Toto miesto v Škótsku vám všetko z toho ponúka

696

Tí, ktorí bývajú na dedine by nikdy nevymenili typický pokoj a krásne, zdravé životné prostredie za mestský ruch a znečistené ovzdušie. Existujú však aj takí, ktorým práve mesto vyhovuje. Ak patríš do prvej skupiny a rozmýšľaš najmä nad presťahovaním sa za hranice, tento článok ti možno pomôže otvoriť dvere za novým životom. Toto miesto je ako stvorené na pokojný a pekný život. Ako bonus, ktorý zvyšuje jeho atraktívnosť pre bývanie je, že je obklopený morom a niektoré domy sú postavené v jeho tesnej blízkosti. Takže máte priamy prístup a nádherný výhľad priamo z pohodlia domova.

Vzdialený škótsky ostrov spustil kampaň v oblasti cestovného ruchu s cieľom zdvojnásobiť počet návštevníkov a prilákať nových obyvateľov. Ostrov Stronsay, pri západnom pobreží pevninskej oblasti Orkney,349 obyvateľov a v súčasnosti víta len 600 návštevníkov ročne.

North Highland scotland fotografia
Foto od DSLRManu

Na novej webovej stránke, ktorú spustila miestna komunitná skupina, je ostrov označený ako ostrov s „bohatým sociálnym a kultúrnym životom, ktorý je založený na slobode a sebestačnosti a živote, o ktorom mnohí frustrovaní obyvatelia mesta s ich uponáhľaným tempo moderného života môžu iba snívať „.

Ostrov je dostupný loďou alebo lietadlom z neďalekého Kirkwallu. Má množstvo prírodných atrakcií vrátane jedného z najlepších skalných oblúkov v Orknei. Stronsay je tiež obľúbený medzi cyklistami pre svoje rovinaté terény a cesty bez premávky. Pozorovatelia vtákov nájdu bohaté kolónie vtákov na útesoch Lamb Ness a Lamb Head. Ostrov má tiež krásne prostredie.

Je zaujímavý aj z historického hľadiska. Pár kremeňových šípok, ktoré boli odkryté v roku 2007, sa odhaduje, že sú 10 000 až 12 000 rokov staré. Ak sa to potvrdí, tieto nástroje by patrili medzi najstaršie prehistorické artefakty nájdené v Škótsku.

Nedávne správy o cestovnom ruchu v Škótsku neboli pozitívne. V auguste 2017 miestna polícia na ostrove Skye vydala vyhlásenie, v ktorom upozornilo ľudí, aby neprichádzali bez toho, aby si rezervovali ubytovanie. Kvôli tomu, že tam pretrvávajú sťažností na preplnenosť malebného ostrova Hebride.

Na populárnej trase North Coast 500 boli vyvolané značné obavy o bezpečnosť, pričom sa zaznamenala väčšia premávka a narastajúci počet dopravných nehôd na jednopruhových cestách, ktoré prechádzajú cez región North Highland.

North Highland scotland fotografia
Foto od pom.angers

Diane Riley-Mooreová, členka miestnej komunity Stronsay, je optimistická a verí vplyvu iniciatívy. „Dúfame, že podporou cestovného ruchu budeme schopní vytvoriť na ostrove ďalšie pracovné miesta, ktoré prinesú viac obyvateľov, či už dôchodcov alebo mladých rodín,“ povedala.

„Máme malú, skvelo vybavenú školu, fantastickú zdravotnú starostlivosť, bezpečné prostredie bez zločinu. Komunita je aktívna a priateľská, ale každý má slobodu a môže sa rozhodnúť či bude zainteresovaní a bude sa podieľať aktívne na živote v komunite, alebo sa o to nebude zaujímať. Je to skutočne jedinečné miesto pre život. “

Spoločnosť teraz hľadá podporu pre svoju kampaň, aby sa návštevy Škótska a návštevy Orkney navyšovali.

Stronsay v číslach:

  • ostrov má plochu 3 275 hektárov
  • na ostrove žije 349 obyvateľov
  • na jeden km² pripadá 10,7 ľudí (napr. na Slovensku je hustota zaľudnenia 110/km²)
  • ešte v roku 1891 bolo na ostrove 1 275 obyvateľov
  • najvyšší bod na ostrove má iba 44 metrov
  • cesta trajektu z mesta Kirkwall trvá do Stronsay 95 minút
  • let z Kirkwall do Edinburghu trvá 70 minút
Foto od Lord Skully

Zdroj: telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre