Socha Tutanchamóna sa predala za 6 miliónov dolárov. Egypt však žiada jej vrátenie, pretože bola údajne ukradnutá

591

Egyptská socha faraóna Tutanchamóna bola predaná na londýnskej aukcii za 6 miliónov dolárov a to aj napriek protestom z Káhiry, ktorá tvrdí, že relikvie boli zrejme ukradnuté.
30 centimetrov vysokú sochu predal londýnsky aukčný dom. Identita kupujúceho ani nebola odhalená.

Foto od youtube

Predaj artefaktu bol veľmi kontroverzný, pričom egyptské úrady požadovali, aby sa aukcia zrušila a vyzvala na repatriáciu zákona. Egyptské ministerstvo starožitností v júni apelovalo na aukčný dom Christie’s a UNESCO, aby zastavili tento predaj a zároveň požiadali, aby v súlade s vyhlásením ministerstva preukázali dokumenty o pôvode tovaru. Úradníci z egyptského veľvyslanectva v Londýne požiadali ministerstvo zahraničných vecí Spojeného kráľovstva, aby sochu vrátilo. „Druhýkrát už nebudeme takýto nedbanliví a nikomu nedovolíme predať akýkoľvek egyptský artefakt,“ vyhlásilo egyptské ministerstvo starožitností.

Foto od youtube

Kráľ Tutanchamon je jeden z najznámejších kráľov všetkých čias. Faraónom sa stal už vo veku 9 rokov a vládol až do svojej smrti. Zomrel však veľmi mladý, už ako 19-ročný. Jeho hrobka v Údolí kráľov pri rieke Níl je známa tým, že bola objavená relatívne neporušená. Obsahovala tisíce pôsobivých pamiatok a artefaktov. Aukčný dom sa vyjadril, že nikdy neobchoduje so žiadnymi artefaktami, od ktorých nemá jednoznačný list vlastníctva. Zároveň sa bránia tým, že túto sochu získali od mníchov ešte v roku 1985.

„Je to čierny deň pre archeológiu, pretože Tutanchamón je kráľom kráľov,“ povedal Zahi Hawass, bývalý štátny tajomník egyptského ministerstva starožitností. „Všetci musia byť nahnevaní, pretože v tomto svete už zrejme neexistuje žiadna etika.“ Tento boj bude zrejme ešte dlhší a tvrdší, ako by sa predpokladalo. Egypt aj Spojené kráľovstvo na túto vec majú presne opačný názor, otázne však je, čo je skutočnou pravdou. Tá sa väčšinou skrýva väčšinou niekde uprostred.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre