Ako sa pestuje Spirulina? Riasu, ktorá je známa kvôli svojím účinkom si viete vypestovať aj doma

1117

Veľa ľudí si myslí, že táto zelená šrúbovica menom Spirulina je zelená riasa. V skutočnosti patrí do sveta siníc. Systém a vývoj siníc odhaľuje tieto prastaré organizmy datované už pred 3,5 mld. rokov. Boli dokonca aj dominujúce fototrofné organizmy na Zemi v rozmedzí 2,5-0,6 mld. rokov. Dopomohli k vytvoreniu kyslíkovej atmosféry. Tvoria sedimentárne útvary nazývané stromatolity, dnes väčšinou fosílie.

Sinice sa dajú využívať aj ako hnojivo napríklad v ryžových poliach, kde obohacujú prostredie o dusík alebo dokonca pestovať. Dnešná spoločnosť začala mať veľkú spotrebu Spiruliny a tým sa zvýšila kultivácia. Ako sa taká Spirulina teda pestuje?

pestovanie spiruliny

 

Niečo málo o Spiruline

Spirulina patrí do radu Oscillatoriales, ktoré sú vláknité nevetvené a nemajú heterocyty (špecializované bunky niektorých vláknitých siníc pomocou ktorých fixujú voľný/vzdušný dusík pomocou nitrogenézy) a akinety (špecializované bunky pomáhajúce s prežitím jedinca v nepriaznivých podmienkach, bohaté na zásobné látky, majú väčšinou väčší tvar ako okolité bunky) . Vyskytuje sa prevažne tropických a subtropických jazerách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky s vysokými koncentráciami uhličitanov a hydrogén-uhličitanov a vysokým pH.

Ukrýva v sebe veľké množstvo vitamínov (B1, B2, B3, B6, B9, A, D, E, K a C), bielkovín a je zdrojom netoxických ľahko vstrebateľných živín. Obsahuje karotenoidy, fykocyanín, chlorofyl, stopové minerály a enzýmy.

Celkovo ľudská populácia využíva riasy resp. v tomto prípade sinice v rôznych prípadoch. Vo všeobecnosti riasy a sinice majú nízky obsah karbohydrátov a vysoký obsah proteínov, takže môžu byť alternatívou živočíšnych produktov. Každoročne v našich oceánoch vyrastie niekoľko ton týchto stielkatých organizmov. Že dažďové pralesy sú pľúca Zeme? Experti tvrdia, že dokonca každá druhá molekula kyslíka je vyprodukovaná práve riasami.

Existuje okolo 500 druhov jedlých rias. Využívaných buď v kuchyni alebo ako doplnok stravy v tabletkách. Sú súčasťou domácej výživy viacerých národov ako je Čína, Kórea, Japonsko ale aj Island, Nórsko a Wales.

Pestovanie Spiruliny v minulosti

Pri vylodení Španielov v Mexiku, dobyvatelia zistili, že Aztékovia zbierajú ,, nové jedlo´´ z lagún a premieňali ho na koláče sfarbené na modro. Spirulinu nazývali,,dihé´´ a ich vytrvalostný bežci ju konzumovali kvôli dodaniu energie.

Pestovanie Spiruliny dnes

V modernom priemysle boli vynájdené nové spôsoby pestovania. Bežné sú akvakultúry známe ako otvorené rybníky. Dôležité je dodržiavanie správnej teploty, svetla, pH, kvality vody, prítomnosť uhlíka a dusíka a podobne. Pestuje sa vo vode bez styku s pevninou. Dôležitý je priestor, aby bolo dostatok rastúceho potenciálu s možnosťou poskytnutia tieňa pre mladé Spiruliny, keďže sú náchylné na spálenie od slnka.

Pestuje sa v pomerne plytkých nádobách alebo bazénoch. Ideálny materiál pri nádobe je priehľadný plast, kvôli expozícii svetla a odolnosti oproti sklenenému akváriu. Konštrukcia bazénov sa môže vyrobiť z rôznych materiálov ako kov, drevo a dokonca aj vriec naplnených pieskom. Na výplň rámov je možné použiť skleníkovú plachtu, kaučuk alebo polyetylén s vysokou hustotou. Spirulinu je potrebné chrániť pred dažďom, napríklad prikrytím bazénu plachtou, keďže dážď naruší pH vody a pomer živín. Prach a piesok ju ťahá ku dnu a tým nie je dostatočne vystavená slnečnému žiareniu.

Patent spoločnosti Ecoduna

Novodobé technológie nám ponúkajú obrovské množstvo príležitostí. Bol vynájdený systém pestovania Spiruliny v obrovských vysokých tubách. Rakúska spoločnosť Ecoduna si nechala patentovať systém 44 000 sklenených trubíc v ktorých rastú. ,, Princíp vzduchového výťahu´´ pracujúci na hydrostatickej rovnováhe dodáva živiny a CO2. Systém je uzavretý a preto nedochádza ku kontaminácii populácie nečistotami, zvieratami alebo choroboplodnými zárodkami.

Sklenené trubice vyžadujú menej čistenia ako umelé jazierka, preto sa dajú pestovať v podstate nepretržite. Číre sklo umožňuje systém trubíc napojiť na slnečné žiarenie, pričom sú umiestnené vertikálne k slnku.

Pestovanie Spiruliny doma

Vedeli ste, že obyčajné akvárium na chov rybičiek sa dá využiť aj na vypestovanie svojej vlastnej džungle so Spirulinou? Pestovanie doma má svoje výhody. Stále viete čo ste použili do živného média a čerstvá podoba je výživnejšia ako jej ,,mŕtva´´ prášková podoba.

Spirulina k svojmu rastu potrebuje len svetlo a niekoľko základných minerálov využívajúcich v akvaristike. Svetelné žiarenie sa môže s prehľadom nahradiť aj umelým. Živné médium dosahuje veľmi zásadité pH (9-10), v takom prostredí neprežijú parazitické riasy.

Účinky na zdravie

Prečo sa vlastne začalo s komerčným pestovaním tejto zelenej vrtuľky? Obsahuje totiž množstvo prospešných látok. Priaznivcov si našla rozhodne v okruhu vegánov a vegetariánov kvôli vysokému obsahu proteínov a stopových minerálnych prvkov. Taktiež je prirodzeným zdrojom vlákniny a aminokyselín.

Zdravotné benefity Spiruliny:

  • Vysoký obsah živín
  • Vysoký obsah antioxidantov
  • Znižovanie zlého cholesterolu
  • Prevencia pred zlým cholesterolom
  • Možné protirakovinové účinky
  • Môže redukovať krvný tlak
  • Zlepšuje príznaky alergickej nádchy
  • Môže byť efektívna proti anémii
  • Môže zlepšovať silu svalov a výdrž
  • Udržuje zdravú hladinu cukru v krvi

Záver

Suma sumárum môžeme Spirulinu považovať za superpotravinu. Rozmach pestovania je opodstatnený bohatým obsahom dôležitých živín prospešných pre ľudský organizmus. Celková spotreba vody je veľmi malá. Na vypestovanie je potrebné 20x menej pôdy ako pri sóji a až 200 x ako pri produkcii hovädzieho mäsa.

 

Zdroje

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre