Spoločnosť Meta vysvetlila, čo spôsobilo globálny výpadok služieb Facebook a Instagram – boli za tým hackeri?

2092

Spoločnosť Meta vydala vyhlásenie, v ktorom vysvetlili, čo spôsobilo globálny výpadok Facebooku a Instagramu.

Včera, 5. Marca, bolo hlásené hromadné odhlasovanie zo sociálnych sietí Facebook, Messenger a Instagram. Používatelia sa potom nedokázali prihlásiť do svojich účtov, niektorým nefungovali ich heslá. Väčšina sa nahrnula na sociálnu sieť X (Twitter), aby  zistili niečo o tomto probléme.

Výpadok postihol používateľov na celom svete.  K problému sa vyjadril aj jeden zo zamestnancov spoločnosti Meta. Riaditeľ pre komunikáciu spoločnosti Meta, Andy Stone, vyhlásil: „Dnes, pred pár hodinami, spôsobili technické problémy ťažkosti s prístupom k niektorým našim službám. Problém sme čo najrýchlejšie vyriešili. Všetkým, ktorých sa to dotklo, sa ospravedlňujeme.“

 

Avšak Andyho stihol predbehnúť majiteľ sociálnej siete X, Elon Musk, ktorý sa k celej situácii vyjadril s humorom vo svojom príspevku: „Ak čítate tento príspevok, je to preto, že naše servery fungujú.“

Pridalo sa k nemu aj oficiálne konto pre X, ktoré napísalo: „Vieme, prečo ste tu teraz všetci.“

Mnohí používatelia sa obávali, že ich konto bolo hacknuté.

Jeden z nich napísal: „Za posledných 5 minút som si trikrát zmenil heslo na FB. Potom som zistil, že nie som jediný, komu to nefunguje.“

Prerušenie sa začalo zhruba o 15-tej hodine popoludní. Trvalo približne hodinu a pól, kým boli služby opäť dostupné. Webová stránka Down Detector ukázala, že Facebook zaznamenal viac ako pol milióna hlásení o prerušení služieb.

Samozrejme, používatelia boli určite zhrození, keď nemohli sledovať Instagram a komunikovať s priateľmi na Messengeri, ale spoločnosť Meta tiež nebola nadšená, keďže na ich strane ide hlavne o peniaze.

person holding silver iphone 6
Autor tejto fotografie je Solen Feyissa

Ešte v októbri 2021 došlo k výpadku Facebooku a WhatsApp na zhruba 6 hodín. Odhad znel, že tento krátky výpadok stál spoločnosť 100 miliónov dolárov.

Teraz, keď sme v roku 2024 a Facebook si pravdepodobne účtuje o niečo vyššie poplatky za reklamu, je pravdepodobné, že spoločnosť bude mať rovnako vysoké náklady.

Istý používateľ na X sa odvážil odhadnúť, o koľko peňazí mohol Facebook počas výpadku prísť. Ak vezmeme do úvahy minuloročné príjmy Facebooku z reklamy na jeho webových stránkach, ktoré boli 84,2 miliardy dolárov, je to približne 160 000 dolárov za minútu, teda približne 2 670 dolárov za sekundu.

Čo sa týka otázky, či to boli hackeri, vyjadrila sa k tomu známa skupina hackerov Anonymous, na X: „Práve teraz prebieha kybernetický útok na všetky americké sociálne platformy. Meta prichádza o 256 849 dolárov každú minútu, keď sú jej služby nefunkčné, haha.“

Zatiaľ nie je jasné, či išlo o kybernetický útok, ako tvrdí Anonymous, keďže spoločnosť Meta uviedla, že išlo o technický problém.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre