Spôsob, akým zub opäť dorastie? Prelomový objav a splnený sen každého človeka!

2889

Japonskí vedci sa pustili do štúdií a experimentov, ktoré sľubujú jednu obrovskú vec – ľuďom by mohli dorásť zuby! Viete si to predstaviť? Možnosť doslova si vypestovať vlastný chrup privádza nejedného človeka do údivu. Vynára sa veľké množstvo otázok, no postupne sa pracuje aj na hľadaní uspokojivých odpovedí a riešení. Na základe dostupných informácií sme sa dozvedeli, že klinický test by mal prebehnúť v júli roku 2024.

Ako sa to celé začalo? 

Zdroj Kamal Hoseinianzade

Ide o prelomovú myšlienku, ktorá by nadchla a splnila sen nejednému zubárovi. Jeden z výskumníkov a zároveň vedúci oddelenie zubného lekárstva a chirurgie, na tejto novinke pracoval už od svojich školských čias. Odmietal sa vzdať a už vtedy bol presvedčený o tom, že sa mu to podarí. 

Tento zázračný liek by mal pomôcť najmä ľuďom, ktorí v dôsledku rôznych vrodených faktorov nemajú plne vyvinutý chrup. Pre verejnosť by údajne mohol byť dostupný okolo roku 2030. V prípade jeho preukázanej vysokopercentnej účinnosti pôjde o prvý takýto liek na svete. 

Testovanie na myšiach a fretkách

Výskum sa začal rozbiehať asi okolo roku 2005, kedy robili experimenty na myšiach a prišli na konkrétny gén, ktorý ovplyvňuje rast zubov. Našla sa látka, USAG-1, ktorá pomáha stimulovať aktivitu tohto génu a tým podporiť rast zubu. 

Pri testoch na myšiach alebo fretkách fungovalo všetko presne tak, ako si vedci predstavovali – narástli im nové zuby. 

Pre koho bude liek primárne určený?

Tento liek by pomohol ľuďom, ktorí majú zriedkavú genetickú poruchu nazývanú anodontia, čo je ochorenie, pri ktorom sa im zuby vôbec nevyvíjajú a nerastú. Ľudia postihnutí týmto ochorením môžu trpieť absenciou mliečnych zubov a, alebo dospelých zubov v rôznom počte. Každopádne dúfame, že v prípade úspechu sa dočkáme aj toho, že liek bude bežnou voľbou pre kohokoľvek a človek si ho bude môcť zvoliť ako tretiu voľbu po protéze či implantátoch. 

Po prejdení potrebnými testami by mohol byť sprístupnený aj pre deti vo veku od 2 do 6 rokov, ktoré vykazujú príznaky anodontie.

Ďalšie pokroky v oblasti ľudskej medicíny 

Pokroky v oblasti opätovného rastu ľudských orgánov sa ale nediali len na pôde ústnej dutiny. V roku 2018 vedci z Washingtonskej univerzity vyvinuli automatizovaný systém, ktorý umožnil robotom produkovať ľudské miniorgány vyrobené z kmeňových buniek.

Ďalším veľký míľnik v oblasti medicíny patrí vedcom z Kolumbijskej univerzity, ktorí v apríli 2022 vytvorili súbor skutočných ľudských orgánov, ktoré interagujú s čipom.

Vedúci projektu dokázal skonštruovať „ľudské srdce, kosť, pečeň a kožu, ktoré sú spojené cievnym systémom, v ktorom sa nachádzajú cirkulujúce imunitné bunky“.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre