Spotrebitelia v Európe stále viac siahajú po alternatívnych výrobkoch, aby tak obmedzili alebo úplne vylúčili konzumáciu mäsa

515

Spotreba mäsa každým dňom klesá. Ako je dobre známe, rastie tiež počet vegetariánov a vegánov. K dnešnému dňu a každému ďalšiemu máme v Európe čoraz menej konzumentov mäsa a stále viac ľudí siaha po alternatíve k tomuto pokrmu. Najviac vyhľadanými náhradami sú fazuľa, sója a šošovica. Či už je to tak alebo onak, neznamená to, že sa máte vzdať svojho obľúbeného mäsového jedla. Práve naopak, každý má právo konzumovať to, čo uzná za vhodné.

Európania údajne čoraz viac vyhľadávajú alternatívy k mäsu. Nová správa vykonaná výskumníkmi, ktorí pracujú v systéme pre udržateľnosť strukovín v Európe (TRUE), ukázala, že strukoviny akými sú fazuľa, šošovica alebo sója, zaznamenali v Európe nárast o 39%. Rast nebol jednotný na celom kontinente, západná Európa prispela k tomuto rastu najväčšou mierou.

bean fotografia
Foto od Goamick

„Najaktívnejším štátom bola Veľká Británia s podielom 19% na celkových produktoch nových zeleninových výrobkov, nasleduje Francúzsko (14%) a Nemecko (13%), vysvetlila João Ferreira, študentka na Universidade Católica Portuguesa (UCP).

Produkty, ktoré sa považujú za náhrady mäsa boli najobľúbenejším druhom a predstavovali rast až o 451%. Výskumníci tiež zaznamenali nárast o 196% vegánskych výrobkov a rast o 73% bezlepkových výrobkov.

„Podkategórie výrobkov s najvyšším prírastkom boli mäsové náhrady s úžasným rastom až o 451%, cestoviny s nárastom o 295% a fazuľové výrobky vzrástli o 128%,“ povedala Carla Teixeira.

Foto od Erik

Výskumníci tiež zistili, že na celom svete bolo umiestnených presne 27 058 nových výrobkov zo strukovín. Tento spotrebiteľský prístup sa stále zväčšuje u mnohých spotrebiteľov, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie a súčasne znižujú ich vplyv na životné prostredie. V dôsledku toho sa trh prispôsobuje a ponúka viac týchto alternatív k mäsu.

Spotrebiteľské preferencie sa tiež posunuli: aj keď zelené fazule patrili stále k najviac spracovaným strukovín od polovice roku 2017, ich celkový podiel klesol o 23% napr. v porovnaní s rokom 2013. Medzitým sa spotreba cíceru zvýšila o 47% a šošovice o 8%.

lentils fotografia
Foto od Stacy Spensley

Strukoviny sú lepšie aj pre planétu a nezaťažujú tak životné prostredie. Konzumácia strukovín je spojená s nižším rizikom cukrovky a srdcových chorôb, pričom je aj lacnejšia. Aj bez toho, aby ste prestali jesť mäso je pridávanie ďalších strukovín do vašej stravy jedným z najzdravších vecí, ktoré môžete urobiť.

V Európe sa spotreba živočíšnych výrobkov už dlhšiu dobu pomaly znižovala. Spotreba hovädzieho a bravčového mäsa sa tiež presunula na väčšiu spotrebu hydiny, čo je tiež mierne zlepšenie vzhľadom na výrazne nižšie environmentálne a zdravotné zaťaženie.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre