Srí Lanka – krajina zvierat, škorice a milých ľudí. Objavte s nami jej krásy!

199

Počuli ste už niekedy o Srí Lanke? Alebo ste dokonca mali tú možnosť ju navštíviť? Potom určite budete súhlasiť s nami, že sa jedná o skrytý klenot Indického oceánu. Má nádhernú prírodu, históriu a prívetivých vždy ochotných ľudí.

Čo sa týka faktov, ide o štát ležiaci na ostrove Cejlón v Indickom oceáne juhovýchodne od Indie. Rozlohou nie je vôbec veľká (v skutočnosti je menšia ako Česká republika), no zaručene má svojim obyvateľom, ale aj návštevníkom čo ponúknuť. Prečítajte si o nej niekoľko zaujímavých skutočností a dajte vám vedieť, či vám učarovala.

Perla Indického oceánu a slza Indie

Zdroj Tomáš Malík

Takto znejú prezývky tejto vznešenej krajiny. No nie sú nádherné? Poďme si vysvetliť aj z akého dôvodu jej “prischli”. Perla, pre jej bohatú faunu a flóru, čo do krásy, to do rozmanitosti, ale taktiež aj pre vzácne drahokamy. Slza z toho dôvodu, že ostrov skutočne tvarom pripomína slzu.

Veľké množstvo zvierat

Milovníci rôznych druhov zvierat si to tu zamilujú. Hlavne vyznávači divokej zveri, ktorá je tu naozaj bohate a rozmanito zastúpená. Nájsť tu môžete 123 druhov cicavcov (ako sú slony alebo leopardy), 227 druhov vtákov, 178 druhov plazov, 122 druhov obojživelníkov a mnohých ďalších živočíšnych druhov.

Cestovatelia, ktorí majú radi morské cicavce si tiež prídu na svoje. Tí tu majú možnosť vidieť veľryby, ktoré sú pomerne priateľské.

Miesto pôvodu škorice

Zdroj Pixabay

Srí Lanka patrí ku krajinám, ktoré sú veľkým producentom čaju, no známa je aj vďaka škorici, ktorá tu má svoj domov a je nevyhnutnou zložkou mnohých jedál typických pre Srí Lanku. Údajne na ňu prišli ešte Egypťania v roku 2000 pred Kristom.

Adamov vrch je najposvätnejšia hora v krajine

Zdroj: wikimedia common

Ide o svätý vrch, ktorý je dôležitou súčasťou viacerých náboženstiev. Napríklad v budhizme je tento vrch známy ako Sri Pada, čo znamená posvätná stopa, pričom sa verí, že ju že zanechal Budha cestou do raja. Pre hinduistov je to stopa Pána Šivu. V prípade kresťanov to zase má byť stopa Adama, keď bol vyhnaný z raja.

Budhov zub umiestnený v chráme v Kandy

Relikvia zubu samotného Budhu, ktorá bola privezená z Indie v 4. storočí n. l., sa zachovala dodnes a nachádza sa v chráme v Kandy. Každé leto sa tu dokonca na počesť tejto relikvie koná festival.

Národný šport Srí Lanky

Zdroj Miguel Teirlinck

Ak rozmýšľate, ktorý by to mohol byť, potom máme pre vás prekvapenie. Ide o volejbal! Aj napriek tomu, že najpopulárnejším športom medzi ľuďmi na Srí Lanke je kriket, národným športom sa nestal. Srí Lanka predstavila volejbal v roku 1916 a netrvalo dlho, kým si získal ohromnú popularitu.

Je domovom najstaršieho stromu na svete vysadeného človekom

Zdroj serjan midili

Najstarší strom zasadený ľudskou bytosťou je v Anuradhapure. O aký strom sa jedná? Je to posvätná figa, ktorej materský strom bol zasadený ešte v roku 288 pred Kristom a údajne malo ísť o figu, pod ktorou meditoval Budha v čase, keď dosiahol osvietenie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre