14 vecí na Srí Lanke, ktoré musíte vidieť a zažiť

9145

Srí Lanka je exotický raj, ktorý bol až do roku 1972 Britskou kolóniou (známou ako Ceylon –wiki), je dnes vyhľadávanou, ale stále turistami nepreplnenou krajinou. Pripravili sme si pre vás článok z prvej ruky o tomto nádhernom ostrove, ktorý vás možno inšpiruje k tráveniu dovolenky práve na tomto mieste.

1. Kandy.

Metropolou kultúry a ruchu je mesto Kandy. Je približne rovnako veľké ako hlavné mesto Kolombo, ale panuje v ňom úplne iná atmosféra. Je situované vo vnútrozemí a množstvo turistov v tomto meste stále nie je príliš veľké. Preto sú miestni často zhypnotizovaní pohľadom na bielych ľudí, ktorých nestretávajú až tak často. Povinnou zastávkou v Kandy je Chrám Budhovho zubu, ktorý je jeden z najkrajších chrámov nie len na Srí Lanke, ale vôbec. Vyhnúť sa Kandyíjskej botanickej záhrade by bola tiež chyba.

Kandy

2. Cestovanie vlakom po exotickej Srí Lanke.

Srí Lanka je malý ostrov, no vďaka zlej infraštruktúre krajiny je preprava často zdĺhavá. To, čo by nemal nikto dovolenkujúci na Srí Lanke vynechať je cestovanie vlakom ako miestny. 2., či 3. trieda vo vlaku by nemala odradiť žiadneho zvedavého cestovateľa, ktorý chce sedieť napríklad aj v otvorených dverách vlaku a vychutnávať nádherné pohľady na čajové plantáže a pohoria tejto čarovnej krajiny. Vo vlaku ochutnajte miestne pochutiny od vlakových predajcov. Cestovanie srí lanskými vlakmi stojí väčšinou menej ako 1 euro.

sri lanka vlak
Cestovanie vlakom po exotickej srí lanke nesmiete vynechať ! ©ZaujímavýSvet

3. Miestna kuchyňa.

Nakrájaný ananás so soľou a čili znie pre európanov asi zvláštne, ale táto pochúťka je niečo, čo by mal každý turista na Srí Lanke vyskúšať. Typická placka roti plnená slanými aj sladkými ingredienciami, kottu, čo je vlastne roti nakrájané na kúsky, či papadam sú lokálne lahôdky, ktoré srí lančania pripravujú na mnoho spôsobov a vždy maximálne lahodne. Navyše, voda z kokosových orechov predávajúca sa na každom rohu je osvieženie, ktoré v srí lanských horúčavách padne vhod.

TIP!: Na Srí Lanke sme sa nestratili vďaka kvalitnému knižnému sprievodcovi. Ten najlepší je od Lonely Planet. Nájdete ho napríklad v tomto kníhkupectve s 5% zľavou Do obchodu

4. Adamova hora.

Adamova hora alebo Adam’s peak je vrch vo vnútrozemnom mestečku Ella, ktorý zvládne pokoriť každý lenivý a pohodlný turista, ktorý nie je vybavený na siahodlhé túry. Cesta nahor trvá hodinu a je to nenáročné stúpanie. Po výšľape sa naskytujú dychberúce výhľady, ktoré treba vidieť.

Adamova hora
Adamová Hora alebo tiež Adam’s Peak je obľúbenou vyhliadkou. ©ZaujímavýSvet

5. Národný park Yala.

Nie príliš komerčný národný park, ktorý by sa dal prirovnať k safari je príjemnejšou alternatívou preplnených národných parkov. Môžete tu vidieť exotické vtáctvo, opice, levy, slony, krokodíle a divoké byvoly a to všetko v ich prirodzenom prostredí.

Yala
©ZaujímavýSvet

6. Kúpanie sa v Indickom oceáne.

Indický oceán je teplý a búrlivý. Kúpanie sa v ňom je silný zážitok a to najmä vďaka gigantickým vlnám, ktoré tak ako turisti, tak aj domáci zbožňujú preskakovať.

 

TIP! : Na Sri Lanku sa viete dostať už pomerne lacno. Tie najlacnejšie letenky na Sri Lanku nájdete tu

Indicky ocean
©ZaujímavýSvet

7. Sloní sirotinec.

Pinnawala sloní sirotinec sa stará o slony a umožňuje turistom v určených hodinách blízky kontakt s nimi. V sirotinci je zhruba 80 slonov.

 

Foto: awesomelanka.com
Foto: awesomelanka.com

8. Sigiriya.

Je mesto plné archeologických nálezisk, nástenných malieb, ktorému dominuje masívna skala vysoká zhruba 200 metrov. Toto mesto je najnavštevovanejšou pamiatkou na Srí Lanke a vidieť ho je obrovským a impozantným zážitkom.

 

Youtube.com
Youtube.com

9. Budhistické chrámy.

Srí Lanka je z väčšiny obývaná budhistami, preto táto krajina nemá núdzu o krásne budhistické chrámy. Nájdete ich prakticky všade, niektoré sú jednoduché, niektoré honosné a rozľahlé. Ale vždy sú rozvoňané vonnými tyčinkami a jasmínovými kvetmi. Prečítajte si tiež zaujímavosti o Budhizme.

budhizmus
©ZaujímavýSvet

10. Ajurvédska masáž.

Prečo si nedať ajurvédsku masáž na mieste, na ktorom vznikla a to za lacný peniaz? Éterické oleje, skúsené ruky srí lančanov a viac ako priaznivé ceny za ajurvédsku techniku je niečo, o čo by ste sa nemali nechať ukrátiť.

 

Foto: hauteliving.com
Foto: hauteliving.com

11. Čajová manufaktúra.

Ak ste fanúšikom cejlonských čajov, exkurzia v čajovej manufaktúre je dobrá voľba. Ukážu vám postup od nazbierania čajových lístkov na plantážach až po ich spracovanie po finálny produkt, samozrejme aj s ochutnávkou.

 

Foto: ceylonblacktea.com
Foto: ceylonblacktea.com

12. Jazda tuk-tukmi.

O tom, že doprava v Ázii je šialená počulo už veľa ľudí. Ale toto šialenstvo naberá nový rozmer v dopravných prostriedkoch, zvaných tuk-tuki alebo motorové rikše, ktoré sú obratné, malé a stiesnené, ale za to dobrodružné a skvelé pre lacnú prepravu.

tuk tuk

13. Kúpanie vo vodopáde.

Srí Lanka disponuje aj mnohými miestami, na ktorých sa nachádzajú vodopády, ktoré sú voľne prístupné a pri troche obratnosti aj bezpečné na voľný pohyb. Krištáľovo čistá a osviežujúca voda zlákajú každého aspoň na omočenie nôh.

vodopady

 

14. Surfovanie.

Najmä východ a juh krajiny sú mekkou surferov, ktorý srí lanské pláže vyhľadávajú kvôli veľkým a priaznivým vlnám. Pre menej odvážných, či skúsených je tu možnosť wake-ovania. Surfy aj wakey väčšinou zapožičiavajú priamo na plážach.

 

foto:luex.com
foto:luex.com

A čomu sa na Srí Lanke vyhnúť? Whale watching alebo pozorovanie veľrýb, vráskavcov obrovských, v Indickom oceáne znie ako nezabudnuteľný zážitok, ale agresívne chovanie kapitánov ľodí, ktorý naháňajú veľryby, aby sa dostali s turistami, čo najbližšie k nim spôsobuje migráciu veľrýb do iných území, kde sa často zamotajú do rybárskych sietí a umierajú.

 

Autor článku navštívil Sri Lanku vo Februári roku 2016. © ZaujímavýSvet.sk

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre